שלבים נכונים של צביעת בטון

אם תרצו להכניס קצת צבע למשטח הבטון האפור שלכם, כל מה שאתם צריכים הוא זמן, חומרי גלם המתאימים ועבודת הכנה יסודית. 

כדי לצבוע בטון בהצלחה ולהבטיח שהצבע יראה טוב ויגלה עמידות לאורך זמן, לעבודת ההכנה שתבצעו יש חשיבות עצומה. אם תבצעו את כל השלבים הבאים, תוכלו להשיג תוצאות משביעות רצון עבור כל משטח בטון שתרצו לצבוע, בין אם מדובר ברצפה, קיר, גג, מרפסת חיצונית או כל משטח בטון אחר בנכס שלכם. 

הבינו עם מה אתם עובדים

עבודת ההכנה שיש לבצע על משטח בטון המצופה בשכבת הגנה, תהיה שונה מעבודת ההכנה של משטח בטון סופג ונקבובי. לכן השלב הראשון בדרך הוא לבדוק את רמת הספיגה של הבטון והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא על ידי מים. טפטפו מים על משטח הבטון ושימו לב לקצב הספיגה, כך תוכלו לקבל אינדיקציה לגבי תכונות המשטח ולהבין אם הצבע יכול להיתפס היטב או שתצרכו ללטש את הבטון לפני שאתם מיישמים אותו. 

תקנו סדקים ואזורים פגומים 

כדי להשיג את התוצאה המוצלחת ביותר, עליכם להתחיל עם עבודה זוהרת מעט פחות והיא מילוי הסדקים, החריצים והאזורים הפגומים בבטון. תוכלו להשתמש לשם כך במרק אפוקסי רב תכליתי אשר מעולה לתיקון ומילוי סדקים, חריצים וחורים ומתאים למגוון רחב של תשתיות, לרבות בטון. לאחר שהחומר התקבע יש לשייף את החלקים שתוקנו עד שהם חלקים.

נקו את הבטון והכינו לצביעה

ניקוי הבטון צריך להיות תואם למאפיינים של משטח הבטון שלכם. כאשר מדובר במשטח סופג אפשר להסתפק במים כדי לנקות את הלכלוך והאבק, להמתין לייבוש ואז ליישם את הצבע. הודות לנקבוביות ויכולות הספיגה, הצבע שתיישמו יחדור בקלות למשטח הבטון. 

הניקיון חשוב, אתם רוצים לוודא שהצבע ייתפס לבטון עצמו ולא רק לשכבת האבק או הלכלוך אל תוותרו על ניקיון יסודי של הבטון והמתינו לייבוש מלא. במידה והמשטח חשוף לתנועה ערה, קל וחומר לתנועה של כלי רכב, יש לנקות אותו עם מסיר שומנים מקצועי ועם מברשת זיפים קשיחה.

במידה ואתם מנקים בטון ועליו צבע ישן, יש להסיר קודם כל את שכבת הצבע או הציפוי עם מסיר חומרים אקולוגי. הסרת הצבע או הציפוי עם מסיר חומרים אקולוגי מאוד פשוטה וידידותית והיא יכולה לחסוך מכם את שלב הליטוש המעיק, ולהפוך את עבודה ההכנה ליותר פשוטה ומהירה. 

צריבה או ליטוש הבטון

כאשר פני השטח של הבטון חלקים כמו שקורה עם בטון מוחלק, יש לחספס אותם לפני הצביעה. לפעולה זו קוראים צריבה והיא מתבצעת באמצעות חומרים ייעודיים שיש לשפוך ישירות על הבטון. בהתאם להוראות היצרן שטפו את הבטון בלחץ מים, וודאו שניקיתם היטב את שאריות החומר. בשלב זה יהיה עליכם לקרצף את הבטון עם מברשת זיפים מתכתית, לשטוף אותו שוב ולשמור על רטיבות ולבסוף לאסוף את המים עם מגב או מטאטא ולהמתין לייבוש מלא. 

במקרים מסוימים לא תצליחו להסיר את שכבת הציפוי בקלות, במיוחד אם מדובר בשכבת הגנה חזקה, לכן כאשר מסיר הצבע לא עובד וגם לא חומר הצריבה, יש ללטש את הבטון באמצעות מכשור מכני. 

איך צובעים בטון בהתאם למשטח

השלב האחרון הגיע ועליכם לוודא שהמשטח נקי ויבש לחלוטין. השתמשו בצבע ייעודי לבטון המתאים למשטח הבטון שאתם צובעים (רצפת בטון או קיר בטון למשל), וודאו שאינכם צובעים בשמש ישירה, או כאשר טמפרטורת המשטח גבוהה. יישמו שתי שכבות בלבד, עם פער של 4 שעות מינימום בין שכבה לשכבה. אם אתם משתמשים ביותר ממכל צבע אחד, ערבבו את כל המכלים יחד כדי למנוע שינויים בגוון. לאחר שהצבע התקבע, יישמו סילר מבריק לבטון כדי שיספק הגנה נגד כתמים לטווח הרחב. 

מצא את החנות הקרובה אליך