אנטי גרפיטי – הגנה

גרפיטי זו בעיה נפוצה, משחיתה אנדרטאות, מבני ציבור, מבנים פרטיים ואלמנטים שונים בעיקר על אבן, בטון ופלסטיק.
הסרה של גרפיטי אינה מושלמת ללא מערכת הגנה ראויה.

צבעי גרפיטי מתחלקים לשני סוגים נפוצים: צבעים על בסיס מים (כגון לטקס וצבע אקרילי) וצבעים על בסיס שמן. לשני הסוגים בסיס זהה:
פיגמנט – זה החלק מהצבע הנראה לעין. הפיגמנט נותן את אטימות והצבע. כל הפגמנטים מכילים בסיס לבן ומורכבים מתחמוצת טיטניום (TiO2) או תחמוצת אבץ (ZnO). צבעים נוספים לפיגמנט כדי להשיג את הצבע הרצוי.
בינדר – חומר מקשר שמתפקד כדבק, ‘מחזיק’ את הצבע ביחד. זה בדרך כלל פולימר שתפקידו לשמור על ההומוגניות של הפיגמנטים.
ממס – מאפשר לתרכובת את פעולת הצביעה. לאחר הריסוס מתאדה הממס, הפיגמנט והחומר המקשר יתגבשו יחד כדי ליצור ציפוי אחיד. הממס הוא מים לצבעים על בסיס מים, ושמן לצבעים על בסיס שמן.

בגרפיטי אין קשר כימי בין הצבע למשטח הבסיס. הצבע נקשר לתשתית באמצעות כוחות פיסיים כמו Van der Waals. התוצאה ציפוי עבה ורטוב על התשתית. הממס מתאדה, הפיגמנטים ‘נערמים’ אחד לשני ונקשרים כשכבת ציפוי על ידי המקשר.

אנטי גרפיטי – הגנה

ישנם מערכות אנטי גרפיטי שונות

מה שעושה מערכת אנטי גרפיטי לטובה היא עמידה בקרטריונים הבאים:
• הקשרות טובה לתשתית מבלי לגרום לנזק לתשתית
• עמידות גבוהה בתנאי מזג האוויר ו- UV
• תוכנות הידרופוביות גבוהות
• יעילות גבוהה בהליך ניקוי הגרפיטי.

סוגי מערכות הגנה אנטי גרפיטי

Sacrificial coatings – ציפוי ההקרבה. 
ציפוי הקרבה מהווה שכבת הגנה חלשה המבוססת לרוב על פולימרים פשוטים (acrylates, biopolymers) ווקסים. שכבת הקרבה כשמה היא, עם הסרת הגרפיטי מוסרת גם שכבת ההקרבה ומיד נדרש לחדשה. שטיפת השכבה באמצעות לחץ מים תסיר את שכבת ההקרבה.

Semi Sacrificial coatings – ציפוי ההקרבה חלקי.
ציפוי הקרבה חלקי הוא ציפוי שבדרך כלל מבוסס על חומרי אימפרגנציה שמגנים על נקבוביות התשתית. לטובת הסרת הגרפיטי תמיד ידרש שימוש במסיר גרפיטי ושימוש בלחץ מים. ציפוי זה עמיד בממוצע בשני מחזורי הגנה ואחר כך ידרש חידשו.

Permanent coatings – ציפוי קבוע.
מערכת הגנה מקצועית, עמידה במיוחד אשר מקנה לתשתית הגנה אופטימאלית מפני נזקי גרפיטי. בדרך כלל הסרה של גרפיטי תתאפשר בממיסים שונים ולא ידרש שימוש במסיר גרפיטי. כמו כן, לרוב יהיה ניתן להסיר את הגרפיטי ללא שימוש בלחץ מים. ציפוי זה עמיד בממוצע ל- 3-5 מחזורי הגנה ואחר כך נדרש לחדשו. בתוך הקטגוריה הנ”ל קיימות מערכות פרימיום, מערכת פרימיום היא מערכת שמעליה ניתן להסיר צבעי גרפיטי במים וסבון בלבד והן מעניקות תכונות הגנה מפני מדבקות.

מערכות אנטי גרפיטי של אן.טי.אס.איי הם מערכות פרימיום מסוג Permanent coatings המבוססים על טכנולוגיות מתקדמות. ניתן להגן על תשתיות פלסטיק, אלמנטים הצבועים בצבעי אפוקסי וצבעים אטומים, אבן, בטון ועוד.

סרטון הדגמה להגנה מפני גרפיטי:

מצא את החנות הקרובה אליך