מהי שיטת הבנייה “ברנוביץ”

שיטת הבנייה “ברנוביץ” היא אחת משיטות הבניה הפופולריות לחיפוי בתים חיצוני במגדלי מגורים וברבי קומות, אם לא הפופולרית מכולן. שיטה זו פותחה על מנת לייעל את תהליך החיפוי בבניינים רבי קומות והיא מספקת מענה אמיתי ואיכותי. השיטה נקראת על שם ממציאה: קבלן בשם מוטי ברנוביץ, והיא קיימת מאז שנות ה- 80 של המאה ה- 20. לפניה החיפוי הודבק על קירות הבניין לאחר בנייתו.

מוטי ברנוביץ – ממציא השיטה

כאמור ממציא שיטת ברנוביץ הוא מוטי ברנוביץ, קבלן בניין שלמד הנדסאות. בתום לימודיו הצטרף לעסק המשפחתי – א.צ ברנוביץ ובניו שנוהל על ידי אביו, עסק שהיה שותף לבניית רבים מהבתים הראשונים בתל אביב בשנות העשרים. תחת ניהולו של ברנוביץ הבן החברה בנתה שיכוני מגורים, בנייני משרדים, מבני תעשייה ועוד עד לסוף פעילותה בשנת 2004. בשלביה הראשונים השיטה יושמה בפרויקט מגורים ברמת אביב ג’ בתחילת שנות השמונים והומצאה כתוצאה מהצרכים שעלו בשטח. 

ניצנים ראשונים של שיטה חדשה

במסגרת עבודתו כמהנדס תיאום וביצוע של פרויקט בניה בהיקף רחב ובו דרישה לחיפוי אבן של קירות החוץ, ברנוביץ הבין שהשיטות המקובלות לחיפוי קירות חוץ באותה התקופה אינן נותנות מענה לעבודה בהיקפים גדולים, כמו במקרה של חיפוי אלפי מטרים רבועים באבן. כמו כן הוא הגיע למסקנה שחיפוי על גבי טיט אינו אמין ומבוצע ללא בקרה נאותה. ששיטת הקרומים לא הייתה משתלמת כלכלית בשל היותה יקרה, ושהשיטה היבשה ללא טיט ועם עוגנים מנירוסטה הייתה יקרה, הובילה ליצירת חלל בין החיפוי לבין הקיר ולא הייתה מבוקרת. לכן עלה הצורך בשיטה חדשה ואפקטיבית לחיפוי, במהלכה הרכבת האבן נעשית על תבנית בקומת העבודה ולא בסופה.

מהי שיטת הבנייה “ברנוביץ”

abstract 3d illustration of construction over blueprints

המהות של שיטת ברנוביץ

שיטת ברנוביץ מבוססת על תבניות שמורכבות בקומת העבודה ומקיפות כל קומה וקומה. התבניות עשויות ממתכת או פח ומדמות קיר אנכי. באתר המקורי תהליך ההכנות לחיפוי התבצע במקביל לעבודות הבנייה ויציקת היסודות של המבנה התחתון, אבן החיפוי נבחרתה על ידי האדריכל ונוסתה על קיר לדוגמה בשלב הראשוני. הקיר לדוגמה קיבל אישור ממתכנן הקונסטרוקציה של הפרויקט בזמנו, זאת לאחר הסבר מדויק של כל התהליך. לאחר קבלת האישור נעשה שימוש בשיטה זו עבור כלל הפרויקט ובאה לה שיטה חדשה לאוויר העולם במקביל. 

שלבי הביצוע של שיטת ברנוביץ

בשיטה זו יוצקים את הקירות בתבניות פלדה ועל התבניות מורכבים האריחים של החיפוי. התבניות מיוצרות על פי מידות בהתאמה מדויקת לפתחים בקיר. בגבם של אריחי החיפוי מורכבים עוגני אל חלד, כאשר בקומת העבודה מורכבת תבנית חיצונית ריקה במקום המיועד לה. האריחים ולהם עוגני אל חלד מורכבים על גבי התבנית. השלב הבא הוא מריחת חומר איטום על גב האריחים והרכבת רשת פלדה למען קשירת העוגנים. לאחר מכן בודקים את העוגנים, סוגרים את הקיר באמצעות תבנית פנימית ויוצקים בטון לרווח שבין שתי התבניות. כאשר הבטון מתייבש משחררים את התבניות והתוצאה היא קיר מחופה ומרשים.

אחת מחסרונות השיטה

בעבודה בשיטת ברנוביץ יוצקים את הבטון בין קומה לקומה. במהלך היציקה אבני החיפוי חשופים לחומרי מליטה, מיצי בטון ושאריות בטון. לכלוך זה מתקשה על גבי האבנים וקשה מאוד להסרה. בדרך כלל מתמודדים עם הסרת בלכלוך בסוף תהליך הבנייה כאשר חומרים אלו התקשו ומהווים אתגר לא פשוט בהסרה. בדרך הסרה של לכלוך זה מתבצע באמצעות לחץ מים גבוה (גרני’ק) שמופעל ישירות על גבי האבן. כתוצאה מלחץ מים זה האבן מקבלת סימנים של לחץ המים ופעמים רבות חומר המילוי בין האבנים (כוחלה) נשבר – הדבר עלול לפגוע במערכת האיטום של המבנה. 

לחברת אן.טי.אס.איי ישנן שתי פתרונות ייעודים להתמודד עם בעיות אלו. 

הגישה המניעתית: על מנת להקטין באופן משמעותי את התקשרות הטינופת לחזיתות האבן ניתן לטפל באבני החיפוי באמצעות חומר מסוג אן.טי.אס.איי מגן חזיתות. 

מגן חזיתות הוא למעשה נוזל (חומר במצב צבירה נוזלי) אותו מרססים על האריחים במהלך בנייה בשיטת ברנוביץ’. הוא מגן על האריחים מפני חדירה של לכלוך מסוגים שונים, חומרי מליטה, צמנטים ושמנים שונים. יש לעבוד עם החומר לפי המפרט הייחודי של חברת NTSI.

מהי שיטת הבנייה “ברנוביץ”

מטרת יישום מגן חזיתות:
• למניעת חדירה והתקשרות חזקה של חומרי המליטה, מיצי צמנט ובטון, כוחלה, לכלוך, אבק ושומנים בסביבת אתר בניה על אריחי אבן, בטון ושיש.
• להקלת הליך הניקוי של חזיתות המבנה בשלב סיום הבנייה ולשמירה על הטקסטורה המקורית של התשתית וחזותה האסתטית.
• להאצת הליך ניקוי החזיתות לרוב ללא שימוש בדטרגנטים ו/או אמצעי ליטוש מכאניים.
• להפחתת תצרוכת המים ועוצמת לחץ השטיפה במטרה למנוע נזקים לאריחים ולכוחלה.

לעמוד המוצר: לחץ כאן

הגישה הטיפולית: במידה ואבני החיפוי לא הוגנו באמצעות מגן חזיתות וחזית במבנה מלאה בטינופת קשה להסרה, ניתן להסירה באמצעות חומר מסוג אן.טי.אס.איי ניו אסיד 69%. 

תכשיר ניקוי על בסיס חומצה אורגנית מתכלה מרוכזת במיוחד לניקוי והסרה אגרסיבי במינימום מאמץ, מסיר בעוצמה שאריות בנייה קשות במיוחד. 

שימושים עיקריים ותכונות:
• מפרק שאריות בטון, צמנט, רובה ועוד
• מפרק מלחים, הפרשות מינראליות, ציפת סיד

לעמוד המוצר: לחץ כאן

שיטה זו שהחלה כיוזמה פרטית כיום נחשבת לאחד השיטות הרווחות בחיפוי אבן לבניינים רבי קומות ומגדלים. בשיטה זו הבטיחות והבקרה מהוות מרכיב משמעותי לכל אורך שלבי הביצוע השונים ולכן היא כל כך פופולרית.

מצא את החנות הקרובה אליך