נזקי חומצת מלח

שימושים בחומצת מלח יכולים לגרום לנזקים רבים הן עבור משתמשים מקצועיים בענף הבנייה והן עבור משתמשים פרטיים אשר עושים שימוש בחומצת מלח בבית. באילו נזקים מדובר ואיך ניתן להימנע מהסכנות של שימוש בחומצות מלח?

דירות לאחר בניה או לאחר שיפוץ לא פעם כוללות לכלוכים וכתמים כמו למשל שאריות רובה, בטון, צמנט ועוד. היות וחומרי ניקיון “רגילים” לרוב אינם תמיד מצליחים להתמודד עם לכלוכים אלו בהצלחה, עבור רבים, חומצת מלח נחשבת לפתרון הראשון. אולם ניקוי הריצוף, הקרמיקה או החיפויים על הקירות באמצעות חומצה לניקוי יכול לגרום ליותר נזק מאשר תועלת. למרות שבהתחלה נדמה כי חומצת המלח מצליחה היכן שחומרי ניקוי אחרים נכשלו, עם הזמן השימוש בה יכול לגרום לנזק בלתי הפיך.

חברת אן.טי.אס.איי משווקת מגוון רחב של חומרי ניקוי והסרה מקצועיים ומובילה את התחום בענף הבנייה, לאורך השנים אנו נחשפנו לנזקי חומצות מלח ואיגדנו את המידע הרחב ביותר בנוגע לנזקים הנגרמים כתוצאה משימוש בחומצות מלח. חלק ניכר מהנזקים שנגרמים כתוצאה משימוש בחומצות מלח בלתי הפיכים ולכן חשוב להבין את מלוא המשמעות בשימוש בחומצת מלח.

נזקי חומצת מלח

מהם הנזקים הצפויים מניקוי הבית בחומצת מלח?

לחומצת מלח ישנם שימושים רבים ועושים בה שימוש גם בתחום הבנייה. קבלנים ושיפוצניקים עושים בה שימוש תדיר, חומצת מלח זמינה לרכישה בחנויות (בטמבוריות). חומצת מלח הנה חומצה מאוד יעילה לניקוי, זולה וזמינה. שילוב של יעילות ומחיר נמוך הופכת את חומצת המלח למוצר מאוד פופולארי, בעיקר בקרב בעלי מקצוע שרוצים לבצע את העבודה במהירות ובאמצעות חומרי הניקוי הזולים ביותר הזמינים עבורם. אולם מה שרוב האנשים אינם יודעים הוא שחומצת מלח זהו חומר מאוד מרוכז, אגרסיבי ועלול לגרום לנזקים ישירים ועקיפים לתשתיות שנחשפו לחומר ואף לאדי החומר.

אז יעילות, זמינות ומחיר נמוך עומדים לזכות חומצת המלח אבל יש לקחת בחשבון משתנים נוספים כשבוחרים בשימוש בחומצת מלח – הנזקים

חומצת מלח (אך לא רק חומצת מלח) מלבינה משטחים סופגים, זאת אומרת בשימוש לא נכון, במצב בו החומצה באה במגע עם התשתית ו/או כאשר שאריות החומצה לא נשטפו כראוי מהתשתית, במקרים אלו האריח עלול לקבל גוונים בהירים. לדוגמה, רצפת בטון שנשטפה בחומצת מלח עלולה לקבל עננות בהירה (ולפעמים צהובה). אריחי קרמיקה באיכות נמוכה ועם שכבה עליונה רגישה לחומצות עלולים במגע עם חומצת מלח לקבל גוונים בהירים עם עננות לבנה. תופעה זו של נזקים לאריחי קרמיקה ופורצלן כתוצאה מחשיפה לחומצת מלח אופייניים מאוד ושכיחים בעיקר באריחי קרמיקה ופורצלן דמוי פרקט.

חומצת מלח עלולה לגרום לנזקים לרובה אקרילית. תופעת הלבנת התשתית כפי שתוארה זה עתה, רלוונטית מאוד בעיקר כשמדובר ברובה בעלת גוון כהה. חומצת מלח על רובה אפורה ושחורה יכולה לפגוע מאוד בגוון הרובה ולהיראות לבנה. ריכוז גבוהה מידי של חומצה עלול לצרוב מאוד את החומצה ולגרום לנזקים. 

חומצת מלח תוקפת מתכות, בכלל זה נירוסטה. כאשר חומצת מלח באה במגע עם ברזל נוצרת קורוזיה, קרי חלודה. חלודה יכולה להיווצר גם על נירוסטה שהנה פלדת אל חלד. ושימו לב! מספיק חשיפה של מתכות לאדי חומצת המלח בשביל ליצור חלודה, מכאן שגם אם חומצת המלח לא באה במגע ישיר עם דלת מעלית עדין חלודה יכולה להיווצר על גבי דלת המעלית, מספיקה העובדה שבסביבת המעלית ניקו עם חומצת מלח. לכן, במידה ועובדים עם חומצת מלח חובה לעבוד במקום מאוורר ולהרחיק ככל הניתן את אדי החומר מתשתיות עליהן יש חשש שתיווצר קורוזיה. תוצאה של חלודה אינה תמיד מתרחשת באופן מידי, לעיתים לוקח מספר ימים ואף יותר מכך עד שהחלודה נגלית לעין. לכן חשוב מאוד להקפיד, במידה ואתם או הקבלן בחר לנקות באמצעות חומצת מלח, גם אם הדירה תראה נקייה וללא סימן קלוש לנזקי החומצה, זכרו שהנזקים יכולים להתגלות גם שבועיים אחרי הניקיון ואז יהיה קשה מאוד עבורכם לשייך את הנזק (החלודה)  לפעולת הניקיון שבוצעה ימים או שבועות לפני. תופעה של קורוזיה כתוצאה מחשיפה לחומצה אינה אופיינית אך ורק לחומצת מלח, אלא גם לחומצות אחרות. בשביל להקטין את ההסתברות להיווצרותה של חלודה המוצרים המקצועיים מכילים אינהיביטורים נוגדי חלודה, שילוב של מספר חומצות וחומרים נוספים.

חומצה לניקוי בריכוז גבוה עלולה לפגוע גם בכלים סניטריים, לצרוב תשתיות סופגות כגון אבן, שיש ובטון. אין להשתמש בחומצת מלח על שיש ובטון בשום פנים ואופן.  

נזקי חומצת מלח

מבחינת המשתמש חומצת מלח הנה חומר קורוזיבי (אם זאת כך גם רוב החומצות והתכשירים המקצועיים). הריח של חומצת המלח הנו ריח חריף ואינו מתאדה במהירות.

מיותר לציין את עוגמת הנפש, הנזק הכספי והאסטטי כאשר נזקי חומצת מלח מתגלים.

לשימוש בחומצת מלח ישנם אלטרנטיבות רבות, ישנו מגוון תכשירים מקצועיים רבים על המדפים בטמבוריות. לחברת אן.טי.אס.איי יש מגוון רחב של חומרי הסרה של שאריות רובה, חומרי מליטה, שאריות בטון ולכלוך קשה. החומרים המקצועיים מבוססים על תמהיל חומצות, אינהיביטורים נוגדי חלודה, פעילי שטח וחומרים נוספים. המגוון הרחב של חברת אן.טי.אס.איי מאפשר לנו להציע את הפתרון הטוב ביותר בהתאם לתשתית, רמת וסוג הלכלוך. אנו יכולים להציע החל ממסרי אבנית, דרך מסירי חומרי בנייה לאחר שיפוץ ועד חומצות חזקות להסרת שאריות בנייה קשות מחזיתות מבנים. חומצה חזקה לניקוי אינה בהכרח מעידה על מסוכנות גבוהה יותר של החומצה.

ההבדלים בין התכשירים השונים המוצעים בשוק ואשר מהווים אלטרנטיבה לחומצת מלח תלויים בעיקר בחו”ג של החומרים, ריכוז החומרים הפעילים, אפקטיביות ונוחות העבודה של החומר (יחס דילול במים, ריח החומר, מהירות העבודה), וכמובן המחיר.

בעוד שחומצת מלח תעלה בין 12-18 ₪ לליטר, מחירי חומרי ניקוי מקצועיים טובים יכולים לנוע בין 60-90 ₪ לליטר כולל מע”מ בטמבוריה. מה שזול מידי בסופו של דבר יוצא יקר, לכן המלצתנו היא שבמידה והניקיון מתבצע בידי אדם שאינו מיומן בעבודה עם חומצת מלח עדיף לעבוד עם חומר ניקוי מקצועי. במידה וקבלן מתעקש לעבוד עם חומצת מלח ולא חומר מקצועי ייעודי אז יש לדון עמו כיצד הוא מקבל על עצמו אחריות לכל נזק ישיר או עקיף שיגרם כתוצאה משימוש עם חומצת מלח.  בכל מקרה במידה ואתם בוחרים לבצע את העבודה בעצמכם, הנה לכם מספר טיפים:

  1. אתם קונים חומר ניקוי ייעודי, תקראו טוב טוב את הנחיות היישום ואזהרות הבטיחות במלואן כפי שהן מופיעות בדף המוצר/מדבקה. היצמדו להנחיות. 
  2. תמיד תעשו דוגמה קטנה בצד על מנת לבחון את יחס הדילול הרצוי במים, שיטת היישום הנוחה ביותר, השפעת החומר על מראה וטקסטורת האריח. תנו לאריח להתייבש, אם אתם מרוצים מהתוצאה ניתן להמשיך ולנקות על כל האזור.
  3. תמיד רצוי להימנע ככל הניתן ממגע של חומרים על בסיס חומצות עם מתכות, בכלל זה נירוסטה. רוב החומרים המקצועיים לא יתקפו מתכות כפי שחומצת מלח תוקפת. עם זאת כשמדובר בחומצות תמיד רצוי להתרחק מתשתיות אלו.
  4. חומרי ניקוי מקצועיים נמכרים בטווח מחירים של 60-90 ש”ח לליטר. אין טעם לשלם מעל לטווח מחירים זה. 

חומרי חברת אן.טי.אס.איי לניקוי שאריות בנייה, אלטרנטיבות לחומצת מלח מרוכזת:

קלינר 5,000 – בחומר ניקוי והסרה זה עושים שימוש ברוב חברות הבנייה בישראל. קלינר 5,000 הוא חומר ניקוי סופר יעיל, מהיר וחסכוני. מדללים את החומר במים, מקרצפים את התשתית ומסירים את הלכלוך.

מסיר שאריות בנייה – תכשיר ניקוי על בסיס חומצות ואינהיביטורים לניקוי שאריות בנייה קלות, שאריות רובה ולכלוך. הופך את עבודת ניקיון לאחר עבודת שיפוץ ובניה למלאכה קלה. ניתן לעבוד על נירוסטה, כלים סניטריים ועוד.

ניו אסיד – חומר ניקוי מקצועי להסרת שאריות בטון, לכלוך גס מאוד מחזיתות מבנים.

מסיר אבניתחומר ניקוי מסיר אבנית מקצועי שיודע גם להתמודד עם שאריות רובה קלות, אבנית, לכלוך, ניתן לעבוד על נירוסטה, כלים סניטריים.

חומרים אלו מיושמים בהצלחה בקרב מרבית חברות הבנייה בישראל ונחשבים למובילי שוק.

סרטון הסרת חלודה באמצעות מסיר שאריות בנייה

מצא את החנות הקרובה אליך