מהם הנזקים היכולים להיווצר כתוצאה משימוש בחומצת מלח?

שימושים בחומצת מלח יכולים לגרום לנזקים רבים הן עבור משתמשים בתחום הבנייה והן עבור משתמשים פרטיים. באילו נזקים מדובר ואיך ניתן להימנע מהסכנות של שימוש בחומצות מלח?

דירות לאחר בניה או לאחר שיפוץ לא פעם כוללות לכלוכים וכתמים כמו למשל שאריות רובה, בטון, צמנט ועוד. היות וחומרי ניקיון "רגילים" לרוב אינם תמיד מצליחים להתמודד עם לכלוכים אלו בהצלחה, עבור רבים, חומצת מלח נחשבת לפתרון הראשון. אולם ניקוי הריצוף, הקרמיקה או החיפויים על הקירות באמצעות חומצת מלח יכול לגרום ליותר נזק מאשר תועלת. למרות שבהתחלה נדמה כי חומצת המלח מצליחה היכן שחומרי ניקוי אחרים נכשלו, עם הזמן השימוש בה יכול לגרום לנזק בלתי הפיך.

מהם הנזקים הצפויים מניקוי הבית בחומצת מלח?

לחומצת מלח ישנם שימושים רבים ועושים בה שימוש גם בתחום הבנייה. קבלנים ושיפוצניקים עושים בה שימוש תדיר, חומצת מלח זמינה לרכישה בטמבוריות. חומצת מלח הנה חומצה מאוד יעילה, זולה וזמינה. שילוב של יעילות ומחיר נמוך הופכת את חומצת המלח למוצר מאוד פופולארי, בעיקר בקרב בעלי מקצוע שרוצים לבצע את העבודה במהירות ובאמצעות חומרי הניקוי הזולים ביותר הזמינים עבורם. אולם מה שרוב האנשים אינם יודעים הוא שחומצת מלח זהו חומר מאוד מרוכז, אגרסיבי ועלול לגרום לנזקים ישירים ועקיפים לתשתיות שנחשפו לחומר ואף לאדי החומר.

אז יעילות ומחיר נמוך עומדים לזכות חומצת המלח אבל יש לקחת בחשבון משתנים נוספים כשבוחרים בשימוש בחומצת מלח, הנזקים.

חומצת מלח (אך לא רק חומצת מלח) מלבינה משטחים סופגים, זאת אומרת בשימוש לא נכון, במצב בו החומצה באה במגע עם התשתית ו/או כאשר שאריות החומצה לא נשטפו כראוי מהתשתית, במקרים אלו האריח עלול לקבל גוונים בהירים. לדוגמה, רצפת בטון שנשטפה בחומצת מלח עלולה לקבל עננות בהירה (ולפעמים צהובה). אריחי קרמיקה באיכות נמוכה ועם שכבה עליונה רגישה לחומצות, במגע עם חומצת מלח אריחי הקרמיקה עלולים לקבל גוונים בהירים עם עננות לבנה. תופעה זו של נזקים לאריחי קרמיקה ופורצלן כתוצאה מחשיפה לחומצת מלח אופייניים מאוד ושכיחים בעיקר באריחי קרמיקה ופורצלן דמוי פרקט.

חומצת מלח עלולה לגרום לנזקים לרובה אקרילית. תופעת הלבנת התשתית כפי שתוארה זה עתה, רלוונטית מאוד בעיקר כשמדובר ברובה בעלת גוון כהה. חומצת מלח על רובה אפורה ושחורה יכולה לפגוע מאוד בגוון הרובה ולהיראות לבנה.

חומצת מלח תוקפת מתכות, בכלל זה נירוסטה. כאשר חומצת מלח באה במגע עם ברזל נוצרת קורוזיה, קרי חלודה. חלודה יכולה להיווצר גם על נירוסטה שהנה פלדת אל חלד. ושימו לב! מספיק חשיפה של מתכות לאדי חומצת המלח בשביל ליצור חלודה, מכאן שגם אם חומצת המלח לא באה במגע ישיר עם דלת מעלית עדין חלודה יכולה להיווצר על גבי דלת המעלית, מספיקה העובדה שבסביבת המעלית ניקו עם חומצת מלח. לכן, במידה ועובדים עם חומצת מלח חובה לעבוד במקום מאוורר ולהרחיק ככל הניתן את אדי החומר מתשתיות עליהן יש חשש שתיווצר קורוזיה. תוצאה של חלודה אינה תמיד מתרחשת באופן מידי, לעיתים לוקח מספר ימים ואף יותר מכך עד שהחלודה נגלית לעין. לכן חשוב מאוד להקפיד, במידה ואתם או הקבלן בחר לנקות באמצעות חומצת מלח, גם אם הדירה תראה נקייה וללא סימן קלוש לנזקי החומצה, זכרו שהנזקים יכולים להתגלות גם שבועיים אחרי הניקיון ואז יהיה קשה מאוד עבורכם לשייך את הנזק (החלודה)  לפעולת הניקיון שבוצעה ימים או שבועות לפני. תופעה של קורוזיה כתוצאה מחשיפה לחומצה אינה אופיינית אך ורק לחומצת מלח, אלא גם לחומצות אחרות. בשביל להקטין את ההסתברות להיווצרותה של חלודה המוצרים המקצועיים מכילים אינהיביטורים נוגדי חלודה, שילוב של מספר חומצות וחומרים נוספים.

חומצת מלח בריכוז גבוה עלולה לפגוע גם בכלים סניטריים, לצרוב תשתיות סופגות כגון אבן, שיש ובטון. אין להשתמש בחומצת מלח על שיש ובטון בשום פנים ואופן.  

מבחינת המשתמש חומצת מלח הנה חומר קורוזיבי (אם זאת כך גם רוב החומצות והתכשירים המקצועיים). הריח של חומצת המלח הנו ריח חריף ואינו מתאדה במהירות.

מיותר לציין את עוגמת הנפש, הנזק הכספי והאסטטי כאשר נזקי חומצת מלח מתגלים.

 

 לשימוש בחומצת מלח ישנם אלטרנטיבות רבות, ישנו מגוון תכשירים מקצועיים רבים על המדפים בטמבוריות, לחברת אן.טי.אס.איי יש ליין רחב של חומרי הסרה של שאריות רובה, חומרי מליטה, שאריות בטון ולכלוך קשה. החומרים המקצועיים מבוססים על תמהיל חומצות, אינהיביטורים נוגדי חלודה, פעילי שטח וחומרים נוספים. המגוון הרחב של חברת אן.טי.אס.איי מאפשר לנו להציע את הפתרון הטוב ביותר בהתאם לתשתית, רמת וסוג הלכלוך. אנו יכולים להציע החל ממסרי אבנית, דרך מסירי חומרי בנייה לאחר שיפוץ ועד חומצות חזקות להסרת שאריות בנייה קשות מחזיתות מבנים. חומצה חזקה לניקוי אינה בהכרח מעידה על מסוכנות גבוהה יותר של החומצה. לדוגמה: ניו אסיד שהנו תכשיר חומצתי לניקוי לכלוך בטון גס מחזיתות מבנים ונחשב לחומצה הכי חזקה בשוק, הנו חומצה עם אפס VOC, החומר אינו משחרר גזים, חסר ריח לחלוטין והוא התכשיר הכי פחות מסוכן למתכות מכל תכשיר אחר שקיים בשוק.

ההבדלים בין התכשירים השונים המוצעים בשוק ואשר מהווים אלטרנטיבה לחומצת מלח תלויים בעיקר בחו"ג של החומרים, ריכוז החומרים הפעילים, אפקטיביות ונוחות העבודה של החומר (יחס דילול במים, ריח החומר, מהירות העבודה), וכמובן המחיר.

בעוד שחומצת מלח תעלה בין 12-18 ₪ לליטר, מחירי חומרי ניקוי מקצועיים טובים יכולים לנוע בין 60-90 ₪ לליטר כולל מע"מ בטמבוריה. מה שזול מידי בסופו של דבר יוצא יקר, לכן המלצתנו היא שבמידה והניקיון מתבצע בידי אדם שאינו מיומן בעבודה עם חומצת מלח עדיף לעבוד עם חומר ניקוי מקצועי. במידה וקבלן מתעקש לעבוד עם חומצת מלח ולא חומר מקצועי ייעודי אז יש לדון עמו כיצד הוא מקבל על עצמו אחריות לכל נזק ישיר או עקיף שיגרם כתוצאה משימוש עם חומצת מלח.  בכל מקרה במידה ואתם בוחרים לבצע את העבודה בעצמכם, הנה לכם מספר טיפים:

  1. אתם קונים חומר ניקוי ייעודי, תקראו טוב טוב את הנחיות היישום ואזהרות הבטיחות במלואן כפי שהן מופיעות בדף המוצר/מדבקה.
  2. תמיד תעשו דוגמה קטנה בצד על מנת לבחון את יחס הדילול הרצוי במים, שיטת היישום הנוחה ביותר, השפעת החומר על מראה וטקסטורת האריח. תנו לאריח להתייבש, אתם מרוצים מהתוצאה… תענוג, ניתן להמשיך על כל האזור.
  3. תמיד רצוי להימנע ככל הניתן ממגע של חומרים על בסיס חומצות עם מתכות, בכלל זה נירוסטה. רוב החומרים המקצועיים לא יתקפו מתכות כפי שחומצת מלח תוקפת. עם זאת כשמדובר בחומצות תמיד רצוי להתרחק מתשתיות אלו.
  4. אל תשלמו מעל 90 ₪ לליטר לחומר ניקוי על בסיס חומצה. זה הזוי, מיותר ולא מצדיק את העלות הגבוהה. אל תצאו פראיירים.

חומרי חברת אן.טי.אס.איי לניקוי שאריות בנייה, אלטרנטיבה לחומצת מלח מרוכזת:

קלינר 5,000

ניו אסיד

מסיר אבנית

חומרים אלו מיושמים בהצלחה בקרב מרבית חברות הבנייה בישראל ונחשבים למובילי שוק.

 

מצא את החנות הקרובה אליך
נגישות