מהי חומצה זרחתית?

מהי חומצה זרחתית ולמה משמשת? במה היא שונה מחומצות אחרות? מהן חומצות אורגניות? ואיזו חומצה בטוחה יותר לשימוש מבין החומצות הקיימות? 

חומצה זרחתית היא חומצה חלשה יחסית ביחס לחומצות אחרות, מה גם שבמינון הנכון היא אינה רעילה. המולקולה של החומצה הזרחתית מורכבת מאטום זרחן, ארבעה אטומי חמצן ושלושה אטומי מימן ונוסחתה המולקולרית היא:  H3PO4. חומצה זרחתית מיוצרת כתגובה כימית בין חומצה גופרתית שמוגדרת כחומצה חזקה לבין המינרל אפטיט. 

למה משמשת חומצה זרחתית?

בחומצה זרחתית נעשה שימוש הן בתעשיית המזון והן בתעשיית מוצרי הניקיון. בתעשיית האוכל חומצה זרחתית משמשת לייצור מלחים ולספיחת מים טובה יותר במוצרי בשר. כמו כן היא נמצאת במשקאות כמו קוקה קולה לשימור הגזים במשקה לאורך זמן וחיזוק העקצוץ הנגרם מהפחמן הדו חמצני. מעבר לכך, החומצה משמשת גם לדישון בתעשיית הפרחים והיא רכיב פעיל במוצרים המיועדים לניקוי קומקומים. 

מהי חומצה זרחתית?

במה חומצה זרחתית שונה מחוצות אחרות?

לעומת חומצות אחרות חומצה זרחתית חלשה יותר, חסרת טעם וריח ובטוחה לשימוש יחסית. חומצה זו נמצאת באופן טבעי בגוף האדם ובבעלי חיים אחרים ותפקידה העיקרי הוא לשמור על רמת ה- PH של הדם. כידוע חומצה זו משמשת גם את תעשיית המזון ונמצאת במוצרי מזון רבים, ועל כן היא מאושרת על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) ומוגדרת חומצה לניקוי בטוחה לשימוש.

אילו חומצות ישנן?

ישנם סוגים שונים של חומצות אך בבסיסן חומצות נחלקות לשני סוגים עיקריים: חומצות חזקות וחומצות חלשות. חומצות חזקות אינן יציבות והן מאופיינות עם קבוע תגובה חזקה מאוד. כתוצאה מכך הן מגיבות בצורה מהירה ולעיתים גם אלימה עם תרכובות שונות ונחשבות כמסוכנות לשימוש. על החומצות החזקות נמנות חומצה טריפלית, חומצה על כלורית, חומצה גופרתית, חומצה חנקתית, חומצת מימן יודי ועוד. חומצות חלשות לעומת זאת אינן מגיבות באותה צורה אלימה עם תרכובות ולכן יותר בטוחות לשימוש עבור מטרות שונות.

מהי חומצה זרחתית?

מהן חומצות אורגניות?

חומצות הן מרכיב חשוב במוצרים רבים הן בתעשיית המזון, הן בתעשיית מוצרי הניקוי והחיטוי והן בתעשיות נוספות אחרות. בתעשיית חומרי הניקיון, חומרי ניקוי חומציים משמשים לביצוע פעולות ניקיון והסרה ספציפיות בצורה יעילה ומיטבית. לרוב החומצות שנעשה בהן שימוש הן חומצות חלשות, שכן הן יותר יציבות ומוגדרות כבטוחות לשימוש. מלבד חומצה זרחתית סוג נוסף של חומצות חלשות הן חומצות אורגניות. חומצות אורגניות אינן מתמוססות היטב במים, אלא אם כן מדובר במים אורגניים. כמו כן הן משמשות בתעשיית חומרי הניקוי והחיטוי במוצרים שונים, בעיקר להתמודדות עם לכלוך שנגרם כתוצאה מתהליכי בניה ושיפוצים.

מוצרים המבוססים על חומצות אורגניות חלשות 

ב- NTSI ניתן למצוא חומרי ניקוי מקצועיים המבוססים על חומצות אורגניות מוחלשות. בניגוד לחומצה זרחתית או חומצת מלח, חומצות אלו אינן גורמות להצהבת התשתית והן אינן חומר מעשן. 

בין המוצרים של NTSI:

  • קלינר 5,000 חומר זה משמש לניקוי מקצועי של לכלוך קשה לאחר בניה ושיפוצים. מלבד חומצות אורגניות הוא כולל גם אינביטורים, מה שהופך אותו לאחד החומרים המובילים בתחומו. את החומר מדללים במים והוא מאוד חסכוני לשימוש.
  • ניו אסיד חומר זה מבוסס על חומצה אורגנית מתכלה ומרוכזת והוא מיועד לניקיון מקצועי וחזק של שאריות בניה. הוא מפרק לכלוך קשה, מסיר חומרים כמו בטון, צמנט, חומרי מליטה ועוד, משלב טכנולוגיה חדישה, חסר ריח וידידותי למשתמשים והסביבה.
  • מסיר שאריות בניה חומר זה כולל חומצות ואינהיביטורים ומיועד לניקיון שאריות בניה קלות, לכלוך, חלודה, שאריות רובה ועוד. מסיר שאריות בניה יעיל גם לעבודה על תשתיות שבדרך כלל רגישות לחומרי ניקוי המבוססים על חומצות כמו ברזים, חדרים רטובים ועוד.
מצא את החנות הקרובה אליך