שיטת ה- Maturity

סקירה על שיטת הבשלה “Maturity” של בטון

מדידת חוזק של בטון בשלב מוקדם מהווה צעד חשוב בקביעת החוזק שלו. האתגר הוא למצוא דרך לקבל את נתוני החוזק של הבטון באופן פשוט אך מהיר ויעיל. בעזרת חיישנים, מדידת חוזק הבטון, הנקראת גם “Maturity” (הבשלה) היא שיטת אל-הרס שיכולה לייעל בצורה ניכרת את לוח הזמנים באתר שלך. בתחתית המאמר מוצג סרטון אודות שיטת ה- Maturity .

מהי הבשלה Maturity של בטון?

Maturity היא שיטת אל-הרס לבדיקת בטון המאפשרת להעריך את חוזק הלחיצה בשלב מוקדם של הבטון באתר בזמן אמת. אימוץ גישת Maturity באתר שלך תמנע את הצורך בבדיקות הכרוכות בשבירת גלילים/קוביות ותאפשר את ייעול לוח הזמנים שלך.
ASTMC1074, התקן האמריקאי עבור Maturity, מגדיר את השיטה כ”טכניקה להערכת חוזק הבטון המבוססת על ההנחה שדגימות של תערובת בטון מסוימת יהיו בעלות אותו חוזק במידה שהן בעלות אותם ערכי אינדקס Maturity.”
במלים אחרות, Maturity היא ערך המייצג את התקדמות אשפרת הבטון. אינדקס Maturity מביא בחשבון את טמפרטורת הבטון וזמן האשפרה. כתוצאה מכך, כדי ליישם את הגישה הזו בפרויקטים נדרש כיול של התערובת. המטרה של הכיול היא לקבוע את היחס בין Maturity והחוזק עבור תערובת ספציפית.
השימוש בחיישן Maturity של בטון יאפשר לך לאסוף נתונים כאלה. החיישן פועל על ידי מדידת הטמפרטורה של הבטון ומחשב את חוזק/הבשלת הבטון באמצעות נתוני כיול שהוכנסו קודם לכן על ידי המשתמש.  חיישני Maturity אלחוטיים אלה, כגון SmartRock, מונעים את הצורך בשימוש בחוטים מגושמים. בנוסף, ניתן להתחבר לכל טלפון נייד חכם ולשדר את הנתונים מייד ללא שימוש באוגר נתונים, שהוא בדרך כלל יקר.

שיטת ה- Maturity

כיול תערובת הבטון שלך עבור הבשלה

המטרה של כיול Maturity היא לקבוע את היחס בין ההבשלה והחוזק עבור תערובת ספציפית. ניתן להשתמש בכיול הזה כדי לקבוע את החוזק באתר של הבטון יש לבצע את כיול ההבשלה יש לפעול על פי תקן ASTM C1074.

5 צעדים לכיול תערובת:

הכן לפחות 17 גלילים/קוביות. 2 גלילים ישמשו למעקב טמפרטורה ושאר הדגימות ישמשו לשבירה עבור חוזק הלחיצה. כל הגלילים יעברו אשפרה יחד בסביבה לחה (ASTM C511).
בחר לפחות 5 זמני שבירה, לדוגמה בימים 1, 3, 7, 14, 28. בכל יום, השג את חוזק הלחיצה של שני גלילים, שבור את הגליל השלישי במידה והתוצאות שונות ביותר מ- 10% מהממוצע. ציין את זמן השבירה.
בזמן השבירה השג את ערך ההבשלה מתוך שני הגלילים ששימשו למעקב טמפרטורה ובצע ממוצע של ההבשלה.
כעת יש לך סט של 5 נקודות נתונים לפחות, כל אחת עם חוזק ביחס לערך ההבשלה (Maturity). עריכת נתונים אלה בגרף יאפשר לך לקבל את העקומה עם משוואה לוגריתמית.
אשר את עקומת הכיול שלך על ידי מספר גלילים נוספים ביציקה הבאה שלך, השווה בין החוזק המחושב שהושג מערך ההבשלה לבין חוזק הלחיצה שהושג במעבדה. עד 10% הפרש יחשב כמקובל.

בדיקת שבירה בהשוואה לבדיקת הבשלה

כאשר נתוני מדידת החוזק אינם מדויקים השלמות המבנית נמצאת בסיכון. זה מקצר את מחזור החיים ומוריד את חוזק אלמנט הבטון. לכן זה קריטי שהעובדים באתר יקבלו בזמן נתונים מדויקים כדי שיוכלו להמשיך עם הסרת הטפסה ודריכת הבטון. חיישנים מאפשרים לקבל מידע מדוייק, בזמן אמת, באופן שוטף מהיציקה עצמה ולא רק מגליל שמיועד לשבירה שלא בהכרח נשמר בדיוק באותם תנאים כמו הבטון עצמו באתר.
קיימים שני חסרונות להעדר הערכה מדויקת של החוזק בשלבים מוקדמים של הבניה:
קבלנים מחכים זמן רב מדי לפני ניתוק הטפסות, זמן זה כסף ועיכובים פוגמים בהשלמת הפרויקט, או מצב בו נתקים את הטפסנות מוקדם מדי, דבר שעלול לגרום למבנה הבטון להיסדק. זה מוביל לבעיות עתידיות בעמידות וביצועים – או אפילו התמוטטות מבנית.
בשיטה הרגילה המידע נאסף באמצעות יצירת גלילים שנלקחו מהיציקה ורוסקו במכונת לחיצה. לא תמיד ניתן להבטיח מערכת בקרת איכות באתר לגבי אופן אחסון של הגלילים שנוצקו באתר, טמפרטורת הגלילים אינם בהכרח תמיד משקפת את הטמפרטורה האמתית של הבטון שיצקו, לכן הכנה, טיפול ו/או גלילי בדיקה לא נכונים עלולים להשפיע על התוצאות. מעקב של חיישנים מאפשרים קבלת נתונים ללא הפרעה באופן בו התוצאות הן עקביות יותר.
יתרון נוסף שהמידע תמיד נמצא בכך ידך, מידע שבדרך כלל לוקח זמן כשמדובר בתהליך של שליחת דגימות וקבלת תשובות.

בדיקת שבירה בדיקת הבשלה
נוהל הבדיקה
תזמון הבדיקה יכול להיות מוקדם
מדי או מאוחר מדי
הנתונים נאגרים ו/או מאוחזרים על ידי
מכשיר אלחוטי חיצוני בזמן אמת.
ASTM C39 ASTM C1074
הגלילים בעלי נפח קטן אך שטח פנים
גדול, כך הם שומרים על פחות חום,
מה שיוצר חוזק בשבירה נמוך יותר.
שיטת ההבשלה מנבאה את החוזק
הממשי של הבטון באתר.
היסטורית הטמפרטורה של הגלילים עשויה להשתנות בעקבות תנאי אשפרה הגורמים לקצב שונה בפיתוח החוזק וליצור לחוזק שבירה גבוה או נמוך יותר. ההבשלה מראה שינויים מקומיים
בחוזק עבור מיקומים מבניים שונים.

היתרונות של השיטה

המהנדסים, כאשר הם באתר, רוצים לקבל כמה שיותר מידע שיכוון אותם בקבלת החלטות לאורך הפרויקט. ברוב אתרי הבניה, בודקים חוזק של דגימות בטון שעברו אשפרה באתר בגילאים שונים לאורך השבוע הראשון, כדי להחליט מתי יש להסיר את הטפסה. ASTM C31 סעיף 10.2 מגדיר אשפרה בשטח כתנאי ש”קשור להחלת תנאי טמפרטורה ולחות על הדגימות אשר המבנה עצמו חווה” בדרך כלל, אם בדיקות השבירה מראות שהבטון הגיע ל- 75% מהחוזק המתוכנן שלו, מהנדסי המבנה מאפשרים את הסרת הטפסות והפרויקט יכול להמשיך לשלבים הבאים.
אחת מהבעיות, היא שהגלילים שנבדקים בשבירה, בעלי נפח הרבה יותר קטן ושטח פנים גדול יותר, בהשוואה למבנה באתר או ללוח הבטון. כתוצאה מכך, נשמרת פחות לחות מאשר באלמנט המבני האמיתי, וכך הדגימה אינה תמיד בהכרח מייצגת את החוזק במקום, ועלולות לא תמיד להציג בדיוק את המצב באתר.
בהשוואה לטכניקת בדיקת אל-הרס, בה רעיון ההבשלה הוא נוהל אמין שיכול למנוע את הצורך בניחושים. שיטות אל-הרס באתר אחרות למדידת חוזק, כגון Schmidt Hammer או טכניקות Ultrasonic Pulse Velocity בדרך כלל פחות מדויקות משיטת ההבשלה. משוואת ההבשלה יכולה להעריך בצורה מדויקת יותר את החוזק בלחיצה של המבנה כולו במדידה אובייקטיבית וכמותית, ברגע שעקומת ההבשלה מחושבת באמצעות כיול תערובת הבטון.

שיטת ה- Maturity

ייעל את האתר שלך בעזרת שיטת ההבשלה

כדי שאתרי עבודה יפעלו בצורה חלקה הם צריכים את הכלים הנכונים. חיישני Maturity, כגון SmartRock, עוזרים למהנדסים, מנהלי פרויקטים ולצוות בשטח בדרכים רבות.

מהנדסים

חיישני הבשלה יכולים לספק למהנדסים נתונים בזמן אמת הנגישים בכל מכשיר טלפון נייד ומופצים לכל העובדים דרך הענן. היכולת של החיישנים לספק תוצאות מהירות מאפשרת קבלת החלטות מהירה באתר המבוססת על נתונים.
כאשר משווים זאת לבדיקות שבירה, שיטת Maturity מספקת תוצאות מדויקות ואמינות יותר ומונעת את חוסרה דיוק הכרוך בבדיקות מעבדה. בנוסף, רישום חוזק וטמפרטורת הבטון באופן רציף מאפשר לקבלנים לצמצם את האפשרות לבעיה במקרה של כשל מבני.

מנהלי פרויקטים

בגישת אל-הרס זו מנהלי הפרויקטים מעריכים את מדי ההבשלה בגלל היכולת שלהם לאסוף את נתוני המדידה בעצמם. מנהלי הפרויקטים שיודעים כי המידע שנאסף מחיישני אלה הוא מדויק יכולים לקבל החלטות מייד.
מכיוון שאין צורך לחכות לתוצאות של בדיקות שבירת גליל, העלויות הקשורות לכוח אדם ולציוד יורדות בצורה דרסטית. זה גם מונע את הצורך להעסיק מעבדה עצמאית.
הצוות באתר
אין צורך להתעסק, לפתוח קשרים או לחתוך חוטים. עם חיישני הבשלת הבטון, חוטים הם נחלת העבר. חיישנים אלחוטיים גם מונעים את הצורך להסתמך על בדיקות שבירה כדי למדוד את חוזק הבטון, חוסכים בשעות ואפילו ימים בלוח הזמנים של הפרויקט.
ניטור בזמן אמת של חוזק בטון בשלב מוקדם מאפשר לקבלנים להמשיך עם הפעולות הקריטיות כגון הסרת הטפסות, דריכת-אחר, והוצאת התומכות ((shore הרבה יותר מוקדם מאשר אם היו מסתמכים על בדיקות שבירה במעבדה. בסופו של דבר זה מוריד ימים ואפילו שבועות מלוחות הזמנים. בנוסף לכך, החיישנים טבועים לגמרי בבטון וקלים להתקנה. פשוט צריך לשים תווית על החיישן, להתקין אותו על מוט החיזוק וליצוק את הבטון.

הצוות באתר

אין צורך להתעסק, לפתוח קשרים או לחתוך חוטים. עם חיישני הבשלת הבטון, חוטים הם נחלת העבר. חיישנים אלחוטיים גם מונעים את הצורך להסתמך על בדיקות שבירה כדי למדוד את חוזק הבטון, חוסכים בשעות ואפילו ימים בלוח הזמנים של הפרויקט.
ניטור בזמן אמת של חוזק בטון בשלב מוקדם מאפשר לקבלנים להמשיך עם הפעולות הקריטיות כגון הסרת הטפסות, דריכת-אחר, והוצאת התומכות ((shore הרבה יותר מוקדם מאשר אם היו מסתמכים על בדיקות שבירה במעבדה. בסופו של דבר זה מוריד ימים ואפילו שבועות מלוחות הזמנים. בנוסף לכך, החיישנים טבועים לגמרי בבטון וקלים להתקנה. פשוט צריך לשים תווית על החיישן, להתקין אותו על מוט החיזוק וליצוק את הבטון.

סרטון אודות שיטת ה- Maturity 

מצא את החנות הקרובה אליך