היתרון האלחוטי של סנסור לבטון

חיישני טמפרטורה וחוזק מחווטים בהשוואה לאלחוטיים

מאז ששיטת ההבשלה Maturity הפכה למסחרית, היו מספר חידושים בטכנולוגיות הניטור והחישוב כגון: צמד תרמי פשוט, חיישנים אלחוטיים, הכנסה ידנית של נתונים, מערכות שיתוף נתונים בענן ועוד.
כאשר מחליטים בין אוגרי נתונים מחווטים או אלחוטיים כדי למדוד את הטמפרטורה והחוזק של הבטון באתר, חשוב לקחת בחשבון את סוג הנתונים שאתה אוסף, קלות איסוף הנתונים והטיפול בחיישנים באתר. בתחתית המאמר מוצג סרטון אודות ההבדלים בין סנסור לטון אלחוטי בהשוואה לסנסור לבטון עם חיווט.

מה זה ניטור טמפרטורה של בטון?

אחת מהשיטות החשובות ביותר בבניה של מבנה בטון היא לנטר את הטמפרטורה של לוח הבטון לאחר יציקתו על מנת להבטיח אשפרה טובה שלו באתר. זה נכון במיוחד בתנאי מזג אוויר קיצוניים, כאשר ערבוב ואשפרת הבטון חשופים לטמפרטורות גבוהות או נמוכות מדי, או שהבטון אינו שומר על מספיק לחות לתהליך ההידרציה, פיתוח חוזק הבטון שלך יפגע. בנוסף, זה עלול לגרום לסדיקה תרמית. לכן ניטור הדוק של השינויים בטמפרטורה של לוח הבטון בזמן האשפרה חיוני להבטחת החוזק, האיכות והעמידות של המבנה שלך.
היתרון האלחוטי של סנסור לבטון

ניטור בעזרת אוגר נתונים פשוט וצמדים תרמיים

 הגישה הפרימיטיבית ביותר למדידת טמפרטורה היא שימוש בצמדים תרמיים. הקצה של הצמד התרמי מונח במקום מסוים לפני היציקה ומחווט מחוץ לטפסה. הצמדים התרמיים מתחברים לאוגר הנתונים, על פי סוג המערכת, המשמש לרישום הטמפרטורה בפרקי זמן מסוימים. גישה בסיסית אף יותר יכולה להיות, פשוט לא לרשום את המדידה. במקרה זה אנליזת הנתונים מתבצעת ידנית על מנת לקבוע את חוזק הבטון, דבר שדורש כוח אדם משמעותי.

פותחו שדרוגים של מערכות אלה, שהתמקדו בעיקר על היסטורית האחסון של נתוני הטמפרטורה בזיכרון הפנימי של החיישן. כדי להשיג את הנתונים, העובד מחבר את אוגר הנתונים לחיישן. גישה זו נפוצה היום, ובעזרת שיפורים טכנולוגיים מאפשרת איסוף ושיתוף נתונים בקלות רבה יותר.
סוג נוסף של מערכות מחווטות הוא אוגר / משדר הנתונים היושב מחוץ לבטון בצורת קופסה המחוברת למספר חיישני טמפרטורה. המשדר מעלה את הנתונים לשרת בענן ומשתמש בטכנולוגית שידור סלולרית אלחוטית. לרוב המכשירים המסחריים הקיימים למדידת טמפרטורה והבשלה יש חוטים ארוכים שיש להתקינם לפני יציקת הבטון והם נפרשים למקום בטוח ונגיש. זה יכול להיות חיסרון משמעותי של הטכניקה הזו בגלל סביבת העבודה הלא רגילה באתר הבנייה. כבלים אלה יכולים להיפגע בקלות, בזמן או לאחר היציקה, במיוחד בזמן שלבי היישום והגמר. כמו כן, יש להגן על אוגר הנתונים או לשמור אותו במקום מאובטח לגישה מאוחר יותר.היתרון האלחוטי של סנסור לבטון

מה זה חיישן טמפרטורה אלחוטי של בטון?

טכנולוגיה ששינתה את פני המשחק פותחה וכיום מערכות ניטור טמפרטורה/ הבשלה יכולות להיות מוטבעות לחלוטין בבטון. ניתן להתקין חיישנים/ אוגרי נתונים (כמו SmartRock™) בטפסות לפני היציקה וניתן לפרוש את חוטי הטמפרטורה למיקומים המתאימים. לאחר יציקת הבטון, החיישנים מכוסים לגמרי ואף רכיב של המערכת אינו חשוף מחוץ לבטון. הנתונים נאספים בתקשורת אלחוטית באמצעות אפליקציה בטלפון החכם. האפליקציה מבצעת חישובי הבשלה וחוזק באופן אוטומטי (כל עוד מסופקת עקומת כיול) וניתן לשתף את המידע בנוחות לחברי הקבוצה להשגת שיתוף פעולה וצפייה בנתונים בקלות.
המגבלה העיקרית בגישה זו היא המרחק המותר המקסימלי בין החיישן לפני שטח הבטון. הבטון עלול לחסום את האותות האלחוטיים, לכן יש להניח את אוגרי הנתונים בטווח של מרחק מסוים מפני השטח כדי להבטיח חיבוריות. לטיפול בנושא זה החיישנים מגיעים באורכים שונים להתאמה למצבים שונים.
חיישן הבטון האלחוטי של Giatec, SmartRock הוא מכשיר אלחוטי קטן המשמש לניטור טמפרטורה וחוזק של בטון. בניגוד לאוגרי נתונים מסורתיים מחווטים לבטון, SmartRock טבוע לחלוטין בתוך הבטון ואינו דורש חיבור פיזי לצורך איסוף הנתונים.

מה זה ניטור הבשלה של בטון?

כאשר מדברים על הבשלה של בטון, אנו מתייחסים לגישת אל-הרס מאושרת ASTM לבדיקת הבטון שמספקת הערכות מדויקות של החוזק בשלב מוקדם וחוזק לחיצה של הבטון במקום.
אינדקס ההבשלה מביא בחשבון את הטמפרטורה וזמן האשפרה של הבטון. כדי ליישם רעיון זה בפרויקט, יש לכייל את תערובת הבטון. (המטרה של הכיול היא לקבוע את היחס בין ההבשלה והחוזק עבור תערובת בטון ספציפית.)
בעזרת SmartRock, ההיסטוריה של הטמפרטורה, יחד עם עקומת הכיול של לוח הבטון  משמשים לחישוב החוזק בזמן אמת על סמך רעיון ההבשלה (ASTM C1074). לאחר שמחשבים מידע זה, האנליזה של הטמפרטורה והחוזק של הבטון מעודכנים באפליקצית SmartRock במרווחי זמן של 15 דקות. עם תוצאות כאלה בזמן אמת הקבלנים יכולים לבצע אופטימיזציה לתהליך ההתחממות, לצמצם עלויות אנרגיה ולחסוך זמן בביצוע הפרויקט בכך שהם יודעים בדיוק מתי עליהם לעבור לפעולות הבנייה הבאות כגון הסרת הטפסה או דריכת-אחר.היתרון האלחוטי של סנסור לבטון

מדוע כדאי לעבור למכשיר אלחוטי?

אחד מהיתרונות הגדולים של SmartRock הוא האלחוטיות המלאה שלו. כלומר, אין צורך לרכוש אוגר נתונים יקר נפרד, לחפש את החוטים מתחת ליריעות האשפרה, או לדאוג שהחוטים נפגעו או נחתכו. כהשוואה, מערכות מחווטות דורשות חיבור של אוגר נתונים לצמד התרמי לצורך השגת נתוני הטמפרטורה. לאחר מכן, יש לקחת את הנתונים למעבדה שם מומחה יכול לנתח את המידע כדי לקבוע את החוזק של הבטון באתר. בנוסף לעלויות עבודה גבוהות, יש כאן חוסר יעילות טכנית שקורית בדרך כלל כאשר משתמשים במדי טמפרטורה וחוזק.

1. חוטים שבולטים מהבטון לעתים נחתכים באתר עבודות בניה. עובדי הבניה מנסים לשמור על האתר נקי ואם הם לא מודעים לכך שמתרחשות בדיקות ניטור טמפרטורה, הם עלולים לחתוך את החוטים מסיבות של בטיחות וכדומה.

2. אוגרי נתונים קבועים (במקרה של צמדים תרמיים טבועים), חייבים להישאר באתר כל הזמן. המכשור הזה יכול להיפגע בקלות כאשר הוא חשוף ללחות (לדוגמה גשם) או יכול להיפגע פיזית בגלל מכה באתר.

3. כאשר מנטרים את הטמפרטורה במקומות שונים, הפועלים בדרך כלל אוספים את כל החוטים למקום אחד לגישה קלה. אולם, זה עלול ליצור טרחה כאשר מנסים לזהות ולסמן את החוטים כיאות, ועלול לפגוע באיסוף הנתונים הנכון.

4. בנוסף, הרכבת הצמדים התרמיים דורש תשומת לב לפרטים. אם ההתקנה לא מבוצעת נכון, החוטים עלולים להצטלב ולגרום לטעויות בקריאות.

חיישני טמפרטורה ומדי הבשלה אלחוטיים עם הפעלה על בסיס טלפון נייד (כמו SmartRock™) הם פיתוח חדשני בתעשיית הבטון. בנוסף לצמצום עלויות עבודה ועלויות הקשורות לבדיקת הבטון, מערכות אלחוטיות אלה יכולות לשפר בצורה משמעותית את היעילות בפרויקטים מהירים.

סרטון אודות היתרון האלחוטי

היתרון האלחוטי של סנסור לבטון

מצא את החנות הקרובה אליך