דבקים לשימוש בתעשיית הבנייה

אילו דבקים ישנם? מאילו חומרים הם עשויים? לאילו מטרות משמש כל סוג של דבק? כיצד ומתי משתמשים בהם נכון? כל זאת ועוד במאמר הבא.

לדבקים ישנה חשיבות גדולה והם משמשים אותנו בהיבטים שונים של חיינו: החל במשימות יצירה, בעבודות DIY ובבית ספר ועד שמושים רחבים בעולמות הייצור והתעשייה. כתוצאה מכך ישנם סוגים שונים של דבקים והם נבדלים האחד מהשני ביכולות שלהם, באיכות ההדבקה, בסוגי השימוש שלהם ובחומרים מהם מיוצרים. 

למה משמשים דבקים?

כאמור לדבקים יש מטרות שונות ומגוונות. אפשר להדביק באמצעותם קרמיקה וריצוף, ניתן להדביק עמם משטחים של עץ אחד לשני, משטחי זכוכית, פלסטיק או למעשה כל חומר שתרצו. כדי שאיכות ההדבקה תהיה מיטבית ותעמוד בציפיות שלכם, כל שעליכם לעשות הוא פשוט לבחור בדבק הנכון. מטבע הדברים דבקים חזקים ישמשו למטרות תעשייתיות יותר, לעומת דבקים פשוטים ובסיסיים יותר שיהיו נפוצים עבור שימוש ביתי ופרטי.

מאילו חומרים עשויים דבקים?

דבקים יכולים להיות מיוצרים מכל חומר כמעט כאשר ההבדל בין החומרים מקנה לדבק תכונות ויכולות הדבקה שונות. כמו כן החומר ממנו הם מושפעים משפיע על חוזקם ועל החומרים שאותם יוכלו להדביק בעת השימוש. למעשה אינכם יכולים לבחור בכל דבק כדי להדביק חומר גלם מסוים, עליכם לבחור בדבק הייעודי לזו המטרה בדיוק. בחירה לא נכונה יכולה להכשיל את אופן השימוש ולהוביל לתוצאות לא רצויות, לכן אם אינכם יודעים מה הדבק הנכון, כדאי שתיעזרו במומחים. כיום ניתן למצוא בשוק דבקים נוזליים, דבקים יבשים, דבקים הפיכים ולא הפיכים, דבקים חומצתיים ולא חומצתיים, ניירות דבק ועוד המון אפשרויות.

השימוש בדבקים – כך תעשו זאת נכון

  • קנייה חכמה – כדי לעשות שימוש נכון בדבק קודם כל עליכם לקנות את הדבק הנכון והמתאים ביותר לסוג השימוש. כך למשל אם תרצו להדביק משטחי עץ עליכם לבחור בדבק לעץ. אם ברצונכם להדביק קרמיקה לקיר עליכם לבחור בדבק קרמיקה וכן הלאה. לכן השלב הראשון הוא לקרוא את מה שכתוב על האריזה ולבחור את הדבק המתאים לצרכים שלכם. אם אינכם יודעים כיצד לבחור היעזרו בצוות החנות.
  • אופן השימוש – לפני שמורחים דבק יש קודם כל לשים לב שהשטח המיועד נקי ומוכן לשימוש. כלומר עליכם לנקות אותו מאבק ולכלוך. בנוסף כדאי גם לנקות את המשטח מדבקים וחומרים אחרים על מנת שלא לפגוע בפעולת ההדבקה. הדבקה על שטח מלוכלך תהיה לא טובה ופחות עמידה.
  • התאמה – על הדבק שבו תבחרו להיות מתאים לחומרים שאתם שואפים להדביק. רק בדרך זו ההדבקה תהיה איכותית ויעילה. כמו כן על הדבק להיות עמיד לתנאי העבודה כמו למשל לתנאי קור או חום קיצוניים, לשמש, ללחות או רטיבות וכיוצא בכך.
  • הוראות היצרן – ישנם דבקים שיצריכו את מריחת שני המשטחים עם זמן המתנה לפני ההדבקה. אחרים ידרשו הדבקה ולאחר מכן המתנה עד למימוש מלוא הפוטנציאל. כדי שההדבקה תהיה מוצלחת יש לקרוא בעיון את הוראות היצרן ולפעול על פיהן באופן מדויק. כך תוכלו להבטיח שהתוצאות יהיו איכותיות לאורך זמן.

לדבקי האפוקסי שלנו: לחץ כאן

לסיכום: ישנם סוגים שונים של דבקים וכדי להשיג תוצאות אפקטיביות עליכם לעשות מעט שיעורי בית ולבחור בסוג המתאים ביותר למטרת השימוש. שימו לב לתאריך התפוגה של הדבק ולגודלו, עדיף לקנות דבקים במכלים קטנים, שכן לאחר הפתיחה חיי המדף של הדבק מתקצרים.

מצא את החנות הקרובה אליך