איך מנקים פרקט ?

אין ספק שאחד הנושאים הראשונים שעולים לאנשים בראש כאשר הם חושבים להתקין פרקט בבית או כאשר הם עוברים לנכס שיש בו פרקט, הוא איך מנקים פרקט. אמנם פרקט הוא חלום של המון אנשים ובהחלט מדובר על פתרון ריצוף נעים, אלגנטי ומאוד ביתי ומרשים, אך הוא מחייב טיפול וניקיון השונים מאוד ממה שהתרגלנו בישראל לאורך השנים של מגורים בבתים עם אריחים שאפשר, פחות או יותר, לעשות עליהם ובהם הכל. היום, צוות NTSI יסביר איך שוטפים פרקט באופן יעיל, בטוח וקל ליישום.  

בישראל נפוצים שני סוגי פרקטים כלליים: פרקט למינציה העשוי חומרים פלסטיים ושרפים והוא מלאכותי ומספק מראה וסטייל של עץ אבל בזול יותר ועם עמידות שונה לעומת עץ טבעי. הסוג השני הוא כמובן פרקט עץ טבעי, היקר והיוקרתי יותר אך שגם מצריך יחס עדין יותר בחלק מהמקרים. בגדול, הטיפים שלנו כאן לניקוי פרקט רלוונטיים גם לפרקט למינציה וגם לפרקט עץ, כאשר הקפידו ללמוד מראש לגבי דברים ייחודיים ומסוימים לפרקט הספציפי שלכם. 

 

לא שופכים מים!

עוד לפני שנכנסים לעומקם של דברים ולטכניקות שונות של איך מנקים פרקט, קריטי להבהיר דבר אחד מראש ואשר תקף גם לפרקט למינציה (מלאכותי) וגם לפרקט עץ טבעי. לא שופכים מים על פרקט, לא עושים “ספונג’ה” ובאופן כללי יש להיזהר עם כמויות מים ונוזלים על רצפת פרקט. הנוזלים יכולים לחדור בין ומתחת ללוחות הפרקט, מה שיכול להוביל להצטברות נוזלים ובעיקר לספיגת הנוזלים ע”י הפרקט, מה שיוביל להתנפחות, ניתוקים ובאופן כללי פגיעה באסתטיקה ובמכאניקה של הפרקט. אז לא לשפוך מים ולא לשטוף רצפה כמו שאולי התרגלתם ברצפות אריחים!

 

טיפים כלליים לניקיון פרקט

פרקט מנקים אחרת לגמרי מרצפות אריחים. זה אולי מצריך שינוי הרגלים ולעיתים שינוי תפיסתי של ממש עבור אלו שממש “חייבים” לשטוף את הבית בכל יום שישי, אבל מרגע שמבינים איך לעשות זאת, זה ממש לא בעיה ואפילו תגלו שהחיים הרבה יותר קלים עם פרקט וכשלא שוטפים את הרצפה. אז איך מנקים פרקט ? עקבו אחר ההוראות הבאות:

  • נקו את הפרקט שלכם באופן קבוע ויחסית תדיר, כך תשמרו עליו ותמנעו הצטברות לכלוך ופריטים שיכולים לשרוט אותו. 
  • הצטיידו במטאטא איכותי ועדין לניקוי אזורים נקודתיים בפרקט או כשאתם רואים שצריך איזה ריענון לבית. 
  • עם פרקט, אתם לגמרי חייבים שואב אבק נוח וחזק (אלחוטי הכי נוח ופרקטי!) ורצוי גם שואב אבק רובוטי שיחליף אתכם וינקה את הפרקט לבד כשאתם מחוץ לבית. בכלל, שואב האבק יהפוך לאחד מבני הבית האהובים עליכם מרגע שתגורו עם רצפת פרקט! 
  • כשכן צריך לנקות עם משהו יותר משמעותי ו”רטוב” משואב אבק, השתמשו בסמרטוט עדין ובעיקר במעט נוזלים ובחומר ניקוי ייעודי לפרקט, כזה שימנע נזקים וישמור על הפרקט. בחירה מעולה ואפקטיבית היא נוזל לניקוי פרקטים מבית NTSI, מתאים ללמינציה ולעץ טבעי, מנקה ומספק שכבת הגנה איכותית. 

לצד פעולות ניקיון פרקט שגרתיות ויעילות, בצעו פעולות מניעה כדי לשמור על הפרקט שלכם מנזקים ולכלוך – זה כולל פיתוח הרגל הסרת נעליים בכניסה לבית, הנחת שטיח ניגוב רגליים בכניסה לבית ובחדרים הרטובים, ניגוב נזילות מים ונוזלים במהירות יחסית מהרצפה, התקנת הגנות על רהיטים שיכולים לשרוט את הפרקט וכדומה. 

 

ניקוי עומק לפרקט

אחת לתקופה, רצוי לבצע ניקוי עומק לפרקט, גם כדי לנקות היטב בחריצים ואת המשטח עצמו וגם כדי לספק לפרקט הגנה אסתטית ופיזית. אחרי שאיבה איכותית ויעילה ופינוי הרצפה, פשוט ממלאים דלי מים חמים עם חומר לפרקט של NTSI, מכניסים סמרטוט עדין ולאחר סחיטה טובה של הסמרטוט, שלא יהיה רטוב מדי ולא יבש מדי, עוברים בצורה יסודית על כל הפרקט. זה מסיר לכלוך קשה, מחטא וגם שם על הפרקט שכבת הגנה של ווקס, לשמירה על המשטח ויצירת ברק טבעי. 

מצא את החנות הקרובה אליך