שאלות ותשובות

חומרי בנייה כגון אבן טבעית, אריחים, בטון וכל תשתית מינראלית מורכבים מנקבוביות ונימים המאפשרים ספיגה של נוזלים כגון מים, מלחים ושמנים וחומרים ממיסים אחרים. נוזלים אלה גורמים לחומר הבנייה להידרדרות בטרם עת ובכך להפחית את חיי הקיים שלהם. דוגמאות להידרדרות כוללות; בליה, איבוד כוח, פריחה, התקפת מלח, הקפאת הפשרת spalling, התקפת סולפט, נזקים אלקליים, כתמים, בלייה ביולוגית, חלודה, בלייה כימית, נפיחות, מוליכות תרמית ועוד.
סילרים איכותיים ועמידים ימנעו ולכל הפחות יפחיתו את התופעות הנ”ל.

ישנם חומרים שמתפקדים כציפוי (Coating) וישנם חומרים שמתפקדים כחומרי אימפרגנציה (נספגים לתשתית). עמידות חומרי האימפרגנציה גבוהה יותר לשחיקה שכן הם חודרים לתשתית – כך שגם כאשר התשתית נשחקת ההגנה לא נעלמת מיד. ציפויים עם זאת, סוגרים (ממלאים) ברמה מסוימת את נקבוביות פני השטח העליונים ומכאן מעניקים הגנה גבוהה יותר מפני הכתמה. חומרים על בסיס אלכוהול\ממיסים אורגנים תמיד יחדרו עמוק יותר לתשתית (מולקולה של אלכוהול קטנה משל מים) ויעניקו רמת ההגנה גבוהה יותר מפני נזקי הסביבה. לחברת אן.טי.אס.איי מגוון רחב מאוד של סילרים, לכל צורך, שימוש, מפרט ותקציב. על מגוון הסילרים והתאמתם לצרכים שלך – ניתן לראות את טבלת הסילרים שלנו.

ככלל אצבע, סילרים על בסיס אלכוהול או ממיסים אורגנים יעילים יותר מסילרים על בסיס מים. רבים מהסילרים על בסיס מים מכילים אצטט N-בוטיל (ממיס אורגני). סילרים על בסיס מים מתקשים לחדור לתשתיות אבן ושיש צפופות ולכן פחות יעילים ואפקטיביים, בעלי תוחלת חיים קצרה יותר ואפקטיביות נמוכה יותר להגנה מפני הכתמה.

התצרוכת למטר מרובע מושפעת בעיקר מרמת הספיגה של התשתית, שיטת היישום, מצב התשתית וסוג הסילר שנבחר. ישנם סילרים שהתצרוכת למטר נמוכה עד כעשירית מסילרים אחרים. ישנם תשתיות שסופגות פי עשר מתשתיות אחרות. מומלץ לתחום מטר מרובע, ליישם את הסילר, לעמוד את התצרוכת ולהסיק בנוגע לכמות הסילר הנדרשת לביצוע העבודה. יש לקחת בחשבון שרוב התשתיות אינן הומוגניות ולקחת פחת סביר בתחשיב.

תמיד מומלץ לבחון את ‘התנהגות’ הסילר על התשתית בפינה נסתרת או על מרצפת עודפת. בדיקה זו תאפשר לבדוק את רמת ההשפעה על גוון האבן, רמת התצרוכת הנדרשת, אפקטיביות היישום ושיטת היישום הנוחה ביותר. תמיד מומלץ לנסות מקטע קטן מאשר ליישם את כל המשטח ולהתאכזב מהתוצאה, אז ידרש לרוב ליטוש שיגרור עלויות נוספות ועוגמת נפש.  אל תוותרו על מקטע ניסוי, קל וחומר אם אין לכם ניסיון עם האבן\שיש ו\או הסילר שנבחר.

סילרים עלולים להכתים אלמנטים בסביבת האבן (חלונות, זכוכית, משקופים וכדומה). לפני יישום החומר חשוב להגן באמצעות יריעות ניילון על כל התשתיות ולהמנע ממגע עם הסילר. חומר מסוג NP Stone protect יכול להיות מיושם ללא צורך בהגנה על אלמנטים בסביבת העבודה.

באופן כללי חומרים על בסיס אלכוהול מכילים מרכיבים אשר עלולים להזיק בחשיפה ממושכת. יש להימנע ממגע עם העור או חדירה לעיניים. אין לבלוע בשום אופן את החומר. בשעתהיישום חובה לעבוד עם כפפות, נעלי עבודה, משקפי מגן ומסיכה להגנה על דרכי הנשימה. בכל פגיעה יש לפנות מיידית לעזרה רפואית. יש להרחיק מהישג ידם של ילדים.

חובה לאחסן את המוצר בהתאם לתקנות איכות הסביבה הנוגעות לאחסנה של חומרים מסוכנים ודליקים. בהינתן חשיפה מומשכת לאדי אלכוהול יש להתפנות לאויר הפתוח, בהינתן מגע בעיניים יש לשטוף את העיניים במשך כ- 15 דקות במים. בכל מקרה יש לעיין בהנחיות הבטיחות בדפי המידע של המוצר הספציפי. כמו כן, דפי בטיחות (MSDS) צריכים להיות זמינים.

אומנם המונח סילר מקורו מהמילים TO SEAL אך התשובה שלילית. במידה וישנה רטיבות יש להיוועץ במומחה איטום שיאתר את מקור חדירת המים. חדירה של מים יכולים להגרם מסדקים בקיר, אדן חלון, איטום לקוי בגג, רטיבות קפילארית ועוד. במידה ויועץ האיטום המליץ על יישום סילר אז נדרש סילר. סילר אינו חומר איטום ולרוב אינו מגשר על סדקים, במידה וישנם סדקים נדרש לתקנם. רוב הסילרים הם חומרים ‘נושמים’ ולכן אינם אוטמים את התשתית.

הכוונה לסילר שמאפשר דיפוזיה של לחות, מאפשר לחמצן לעבור (מולקולה קטנה). במידה וישנה לחות כלואה מתחת לתשתית, שכבת הסילר לא מונעת לחלוטין את התאדות הלחות. חשוב לבחור בחומרי הגנה המאפשרים מעבר לחות שכן במידה והלחות לא תשתחרר הדבר עלול לגרום להחלשות התשתית, לכתמים ולתופעת ה-‘טלוויזיה’ בה מופיעים כתמים סביב המרצפת בצמוד לרובה.

תלוי. לעיתים נדרש ליטוש והסרה של הסילר הישן לפני יישום של שכבת סילר חדשה, לעיתים הסילר הישן כבר אינו מתפקד ואין מניעה ליישם סילר חדש.  SIKA Gard 925/925T מבוסס על מולקולות כה קטנות שייתכן ויחדרו סילר אחר או לפחות ייצורו שכבת ציפוי דקיקה ועמידה על פניו, במקרה כזה חובה לבצע בדיקה מקדימה על מנת לאמוד את התוצאה. לרוב ניתן בצורה פשוטה וישירה לבדוק האם הסילר הישן מתפקד על ידי שפיכה של מעט מים על הרצפה, אם התשתית סופגת אז ניתן לשים סילר

כן ולעיתים מסויימות אף נדרשת שכבה שניה לקבלת תוצאה טובה יותר, תלוי עד לאיזו רמה רוצים להגן על הריצוף. הדבר נכון בעיקר בתשתיות שמאוד סופגות ובדרך כלל לרצפות ומשטחי עבודה. הדרך הטובה ביותר לבחון האם נדרשת שכבה שניה היא במסגרת מקטע הניסוי שהומלץ.

תשתית נקייה לחלוטין

– יש לדאוג להסיר לכלוך, אבק, שומן ויתר הגורמים המזהמים באמצעות חומרי ניקיון ייעודיים.

– יש לשטוף היטב את כל חומרי הניקיון מהתשתית.

– אין להשתמש בחומרי ניקיון שמשאירים שכבת הגנה או תכשירי ווקס למיניהם.

– ברצפות- לאחר הניקיון ובמהלך שלב הייבוש יש להגן על התשתית מפני לכלוך חדש.

– אין להגן על הרצפה מפני לכלוך מחדש באמצעות יריעות ניילון אשר יימנעו מהלחות לצאת ומהתשתית להתייבש כראוי.

תשתית יבשה לחלוטין (לא מעל 3% לחות מהתשתית)

– לחות לא תאפשר לסילר לחדור כראוי לתשתית

– קיומה של לחות עלול ליצור תופעה של עננות או סימני ‘טלוויזיה’ על התשתית לאחר יישום סילר

– ישנם מכשירים דיגיטלים יעודיים שיכולים למדוד לחות.

הערות

– אין ליישם סילר על תשתית חמה או תחת שמש ישירה (חומרים על בסיס אלכוהול מתאדים מהר מידי על תשתית חמה או תחת שמש ישירה).

– יש להגן על התשתית מפני דריכה בהתאם להנחיות היצרן.

ברמת העיקרון כל סילר ניתן ליישום עצמי כל עוד נצמדים להנחיות היצרן. עם זאת, עם הניסיון מגיעה ההתמקצעות ובעל מקצוע טוב יכול להימנע מטעויות שאדם שאינו מיומן לא ער לקיומן.  במידה והחלטת ליישם את הסילר בעצמך, רצוי להתנסות במקטע ניסוי ולוודא שהתוצאה שהתקבלה לשביעות רצונך ורק אז להמשיך את היישום.

ליטוש הוא פעולה של עיבוד האבן בה מורידים שכבת אבן וכך מסירים את השריטות והמפגעים הקיימים באבן הנראים לעין. רצוי שהפעולה תתבצע על ידי לטש מיומן. להסרה של סילר ניתן גם לחסוך את עבודת הליטוש על ידי הסרת הסילר באמצעות מסיר חומרים אקולוגי.

ניתן ללטש וברוב המקרים ניתן להסיר סילר באמצעות NTSI מסיר חומרים אקולוגי.

הברקה קריסטלית נועדה לעלות את הברק. הקריסטל לא מגן מפני כתמים, תוחלת חייו קצרה יחסית ועמידותו נמוכה. ביישום של SIKA Gard 925 הברק עולה באופן שלעיתים לא נדרשת הברקה קריסטלית.

תלוי מאוד בסילר. רוב הסילרים מעניקים לתשתית תכונות הידרופוביות (דחיה של מים), ישנם סילרים שמקנים גם תכונות אוליופוביות (דחיה של שמנים). מעטים הם הסילרים שמצטיינים בהגנה מפני כתמים לאורך זמן והדבר נעוץ בטכנולוגיה (הכימיה) עליה מבוסס הסילר. רוב הסילרים (על בסיס פוליסילוקסן ו\או פוליסילוקסן + סילאן  ו\או סילוקסן או סיליקון) מגנים פחות טוב מסילר על בסיס סילאן (בעל מולקולות מאוד קטנות). סילר אימפרגנציה רגיל מגן פחות טוב מסילר שהוא ציפוי משולב אימפרגנציה. אם נושא ההכתמה חשוב לכם דירשו והתעקשו על סילר על בסיס סילאן בשיטת ה- Impregnation Coating

תוחלת החיים של סילר תלוייה במספר פרמטרים: סוג התשתית (סוג האבן\שיש), עד כמה הסביבה חשופה לשחיקה של תנאי מזג אויר ועוברים ושבים, רמת התחזוקה, החומרים איתם משתמשים לנקות, סוג ואיכות הסילר וכמובן איכות הביצוע. סילר מצטיין אמור לתת הגנה לאורך שנים בעוד שסילרים נחותים עלולים להשחק לאחר מספר חודשים. תוחלת החיים של סילר על חזיתות מבנה ארוכה משמעותית מאשר על רצפה. ככל שהסילר חודר עמוק יותר לתשתית כך תוחלת חייו תהיה ארוכה יותר.

  • תמיד חובה לקרוא את הנחיות היצרן ולהבינם.
  • תמיד מומלץ לבצע קטע מדגמי ולבחון את התוצאה.
  • תמיד יש לנגב עודפי חומר.
  • תמיד יש להשתדל לעבוד בסביבה נקייה מספיק (שהסילר בעודו לח יהיה חשוף פחות ככל הניתן לאבק וחול).

כמו מוצרים רבים אחרים “מה שעולה בזול עולה ביוקר”, הדבר נכון גם בנוגע לבחירה של סילר. חשוב לבחור ביצרן איכותי עם תו איכות ומומלץ להשקיע בחומרים איכותיים שיתפקדו לאורך שנים ארוכות וייקנו עמידות והגנה גבוהה. אנו נתקלים לא מעט בעוגמות נפש שמקורן בבחירה של חומרים לא איכותיים מטעמי חסכון של הלקוח ו\או הקבלן. בסופו של דבר עם התוצאה צריכים לחיות או ללטש….

יש להצמד להנחיות היצרן. לרוב ניתן ליישם באמצעות רולר, מברשת או סמרטוט – מה שנוח. חשוב ששיטת היישום תבחן במקטע דוגמה והתוצאה שתתקבל משביעת רצון. בדרך כלל בתשתיות מאוד סופגות מומלץ להשתמש במברשת או רולר ובתשתיות שסופגות מעט מאוד מומלץ להשתמש באמצעות מגבת טבולה במעט חומר. חשוב ביותר למרוח את החומר בצורה אחידה על מנת להבטיח כיסוי הומוגני. כמו כן, חשוב לנגב את עודפי החומר ולהבטיח שלא יראו סימני מריחה על התשתית. בעבודה על משטחים גדולים העבודה יכולה להתחלק בין שני אנשים, אחד המרסס את החומר במרססת גב והשני מורח את החומר בצורה אחידה.

ישנם סילרים שנותנים מראה רטוב לתשתית, יש שמעלים ברק ויש שאינם נראים. הכל עניין של טעם.

‘אבקה לבנה’ הנראית על תשתיות אבן היא תופעה שנגרמת כתוצאה של הפרשות סיד, מלחים ומינרלים של האבן. לרוב מקורה בלחות כלואה מתחת לאבן, תנאי מזג האויר, לחות בתוך האבן ועוד. התופעה חולפת מאליה עם הזמן והסילר יכול לעזור.

יישום של עודף חומר ו\או אי ניגוב עודפי חומר עלולים ליצור מצב בו הסילר לא מתייבש בהתאם לצפוי ויוצר שכבה דביקה על התשתית.

יישום של עודף חומר ו\או אי ניגוב עודפי חומר ו\או אי מריחה אחידה המחדירה את החומר לתשתית, עלולים ליצור מצב בו עודף של חומר נוזל על הקירות ולאחר הייבוש יראו סימני מריחה ו/או נזילה.

לחברת אן.טי.אס.איי מספר חומרים שידעו לתת הגנה טובה מפני גרפיטי. להגנה מפני גרפיטי מומלץ לעבוד עם סילר מסוג סיקה 850AG או סילר מסוג סיקה גרד 925. להסרת גרפיטי ניתן להסיר באמצעות מסיר חומרים אקולוגי.

ישנן קרמיקות ללא גלזורה שסופגות כתמי שמן, בשביל להגן עליהן נדרש סילר שיכול להיקשר לתשתית קרמית. SIKA Gard 925/925T וציפוי ננו לקמיקה הם חומרים שניתן באמצעותם להגן על תשתיות קרמיקה ללא גלזורה. תמיד ביישום של SIKA Gard 925 על קרמיקה נדרשת בדיקה מקדימה.

יישום של סילר יכול להפחית במידה ניכרת הופעה של עובשים. עובש יכול להצטבר גם על תשתיות אטומות לחלוטין כגון זכוכית אך ככל שהתשתית אטומה משמעות הדבר פחות לחות המצטברת על גבי התשתית המהווה את אחד מהתנאים ההכרחיים להצטברות העובש. בהינתן עובש ניתן להסירו באמצעות אן.טי.אס.איי מסיר עובש.

כל תשתית מנראלית (אבן, שיש, בטון וכדומה) ניתנת להגנה באמצעות סילר. בדרך כלל נהוג ליישם סילר על קירות ורצפות אך ניתן ואף מומלץ להגן על משטחי עבודה במטבח, רחבות חיצוניות, שיש בחדרים רטובים ועוד.

במידה ונוצר כתם על הרצפה שלא ניתן להסירו בחומר ניקיון, ניתן להשתמש בנייר לטש עדין וללטש את הכתם עד להסרתו. כתמים רבים יורדים מאליהם לאחר מספר שטיפות. כתמים מאוד עקשניים יחייבו ליטוש מקצועי או טיפול באמצעות חומרי ניקוי והסרה מקצועיים. על חומרי הניקוי וההסרה המקצועיים שלנו – ראו קטגוריית חומרי ניקוי והסרה.

באריחים סופגים בחיפוי ו/או ריצוף כשרוצים להחיות את גוון התשתית, להעניק מראה חדש, להסתיר כתמים שנוצרו, עננות לבנה, להבליט גוונים פנימיים- מומלץ להשתמש באחד מהסילרים הבאים:

על אבן, שיש ובטון: סיקה גרד 925, סילר מראה רטוב. על בטון בלבד: אובטגו R-400, סילר מבריק לבטון (על קירות)

סילר אינו חומר חיזוק או שיקום. במידה והבעיה היא אבן מתפוררת, יישום של סילר לא ימנע מהתשתית להמשיך להישחק. בשביל לטפל בתשתיות מתפוררות מומלץ לטפל בתשתית בחומר מסוג סיקה גרד 100 בהתאם למפרט אן.טי.אס.איי. על התפוררות אבן ניתן להרחיב בקריאה כאן.

לעיתים אנו נדרשים לתת פתרונות ללקוחות ולקבלנים שנתקלים בכשלי יישום של חומרים. ב- 99% מהמקרים הבעיה נעוצה בטעויות יישום הנובעות מאי קריאה של הנחיות ביצוע, ‘עיגול פינות’, הכנת תשתית גרועה. אם התוצאה חשובה לכם, קראו את הנחיות היישום במלואן, את מגבלות המוצר והיישום, בצעו דוגמה קטנה בפינה נסתרת על מנת לבחון את התוצאה המתקבלת, והמשיכו הלאה בהתאם לשביעות רצון מהתוצאה. בהצלחה!

מומלץ ליישם סילר בחודשי הקיץ, אביב וסתו, פחות מומלץ ליישם בחודשי החורף שכן יישום של סילר צריך להתבצע על תשתית יבשה לחלוטין וזמן הייבוש מושפע ישירות מטמ”פ הסביבה. כמו כן לאחר יישום של סילר אין לחשוף את האזור המטופל לגשמים ורטיבות עד לייבוש מלא.

לא. עדין לא קיים תקן תו ירוק לסילרים.

ישנם סילרים רעילים שממשיכים להפריש לאוויר חומרים רעילים במשך שנים. כאשר מיישמים סילר בתוך הבית ו\או על דלפי עבודה במטבח, מומלץ ליישם סילר שאינו מסוכן לאחר ייבוש. סילרים בעלי אישור מגע עם מזון נבדקו על ידי מעבדות מוסמכות לדבר והם עומדים בתקנים הרלוונטיים. ברשותנו מספר סילרים המאושרים למגע עם מזון ובטוחים לשימוש על דלפקי מטבח, בכלל זה: סיקה גרד 925 ו-סיקה גרד 925T.

יישום של סילר על כל התשתית תגן עם על הרובה (הממשקים שבין המרצפות).

על רובה אקרילית ניתן ליישם אחד מהסילרים הבאים: ננוסיל, ננוסיל WB, סיקה 790. שלושת הסילרים הנ”ל מתאימים ליישום על רובה אקרילית, יהפכו את הרובה לסופר הידרופובית – קרי, הרובה תדחה נוזלים (מים ושמנים) ותהיה קלה מאוד לניקוי ותחזוקה.

בתקופה של גשמים התשתיות רטובות ולא ניתן ליישם עליהן סילר, מומלץ ליישם סילר על תשתית כאשר היא יבשה לחלוטין, כך הסילר יחדור עמוק יותר לתשתית, חיי הקיים שלו יהיו ארוכים יותר. יישום סילר על תשתית לחה עלולה לגרום לתפקוד נחות במקרה הטוב ולנזקים אסתטיים וכשל במקרה הרע. מידע נוסף על סילרים לקירות.

תלוי מאוד באיכות הסילר, סוג התשתית, עומק ההספגה, רמת החשיפה לתנאי שחיקה, רמת התחזוקה. ברמת העיקרון סילר איכותי אמור להחזיק לאורך שנים בתנאים רגילים.

הגבלת אחריות: המידע בכלל וההמלצות בפרט בנוגע ליישום ולשימוש במוצרים באופן כללי ניתנים בתום לב על סמך הידע והניסיון הקיימים אצל חברת NTSI לגבי המוצרים בתנאי אחסון, טיפול ויישום נאותים ובתנאים רגילים. ההבדלים בין חומרים הקיימים בשוק, תשתיות ותנאי אתר שונים אינם מאפשרים להסיק ממידע זה, מהמלצות כתובות כל שהן, או מכל ייעוץ אחר שיוצע, מצג כלשהו בקשר לאפשרויות מסחור או התאמה למטרה מסוימת, או ליצור אחריות משפטית כל שהיא. הוראות השימוש כפופות לתנאי המכירה והאספקה העדכניים של כל מוצר.
סילרים שאלות ותשובות המידע המלא
מצא את החנות הקרובה אליך
נגישות