סילרים – המדריך המלא

אחת הדרכים לשמור על המשטחים השונים בבית היא על ידי יישום סילר. אם אינכם יודעים מהו בדיוק סילר, על אילו משטחים ניתן ליישם אותו, כיצד עושים זאת ואיך לבחור את הסילר המתאים, המדריך הבא לבחירה ושימוש בסילרים יעשה לכם מעט סדר בדברים. 

ישנם משטחים כמו בטון, שיש ואבן טבעית שסופגים נוזלים ומכתמים. לכן אם בחרתם במשטחים אלו לביתכם כדאי מאוד שתדעו גם כיצד להגן עליהם, כדי להבטיח מידת עמידות גבוהה יותר ואריכות ימים ונראות טובה של התשתית. כאן הסילרים נכנסים לתמונה והם משמשים כשכבת הגנה ואיטום למשטחים אלו. אולם כדי שיוכלו לבצע את תפקידם בהצלחה, חשוב להכיר את המוצרים השונים, על תכונותיהם וההבדלים ביניהם ולדעת כיצד בדיוק הם יכולים לשמש אתכם. 

מה זה סילר? 

המונח סילר מגיע מהמילים TO SEAL ובעברית: לאטום. תפקידו הוא אכן לאטום משטחים סופגים ולהקנות להם שכבת הגנה. הסילר מתאים בעיקר למשטחי בטון, טרצו, שיש אבן טבעית – משפחת התשתיות המינראליות, בין אם מדובר בריצוף ובין אם בציפוי. חומרים אלו אינם אטומים לגמרי ולכן רמת הספיגה שלהם גבוהה. כתוצאה מכך נוזלים ושומנים יכולים לחלחל לתוכם וליצור כתמים. מעבר לכתמים חדירתם של נוזלים ושומנים יכולים לגרום להתנפחות התשתית ולבלייה מואצת. 

הסוגים השונים של סילרים

ישנם סוגים שונים של סילרים שקיימים בשוק, הם מתחלקים לשני סוגים עיקריים: סילרים על בסיס מים וסילרים על בסיס חומרים סולבנטיים (אלכוהול). כמו כן הסוגים השונים נבדלים זה מזה גם בתוצאות שהם מציעים, ישנם סילרים שישמרו על המראה הטבעי של המשטח, ישנם כאלו שיתנו למשטח מראה חצי רטוב או רטוב לגמרי ואחרים יחזקו את הגוון. בנוסף ישנם גם סילרים עם תכונות ייעודיות ומיוחדות כמו למשל סוגים שמונעים החלקה או מגנים מפני ריסוס כתובות גרפיטי. ישנה חשיבות לרמת הציפיות שלנו ממערכת ההגנה (מהסילר), לדוגמה סילר לדלפק מטבח נרצה שיהיה בעל אישור למגע עם מזון, סילר לרצפה חשוב שידע להגן באופן טוב מפני חומרים מכתימים, כמו כן חשוב שידע להתמודד עם שחיקה מרובה. בשל ריבוי ההיצע של סוגי הסילרים, יהיה נכון להגדיר בצורה מדויקת למה אנחנו זקוקים לסילר, מה התכונות החשובות שברצוננו להשיג מיישום של סילר. 

סילרים – המדריך המלא

מה מטרת השימוש בסילר ומתי נשתמש בו? 

הסילר חודר לעומק התשתית המינרלית ויישומו על משטחי ריצוף או על הקירות מגביר את מידת עמידותם לנוזלים ושמנים, מקנה להם שכבת הגנה, שומר על המראה ומקל על פעולות התחזוקה והניקיון. סילרים מקצועיים גם יהפכו את הרצפה והקירות לעמידים יותר בפני שחיקה כך שיאריכו חיים לזמן רב יותר. ניתן ליישם סילר על קירות ורצפות פנים וחוץ המבנה בין אם למטרת איטום והגנה על המשטח ובין אם למטרת שיקום בטון ותשתיות אבן. לרוב נשתמש בסילר כאשר המטרה היא לדחות מי גשמים, שומנים, לכלוכים, חומצות, סוגי מזון שונים, גרפיטי וכדומה. באופן כללי מאוד, כשמדובר על קירות אנחנו נרצה סילר הידרופובי (דוחה מים) בעוד שעל רצפות נרצה סילר שהוא סופר הידרופובי (דוחה מים + דוחה שמנים). 

איך משפיע סילר על איכות חיינו:

 • השפעה תרמית – כאשר מיישמים סילר על קירות חוץ של מבנה משמעות הדבר שבחודשי ה
 • חורף עם בוא הגשמים, חזיתות המבנים ידחו מים. במצב בו חזיתות המבנה אינם מוגנים באמצעות סילר הם יספגו את המים והתוצאה הישירה תהיה השפעה על טמפרטורת פנים המבנה. אפשר לעשות אנלוגיה למצב בו אדם יוצא לגשם עם מעיל דוחה מים בהקבלה לאדם שיוצא לגשם ובגדיו חשופים לגשם ונספגים במים, למי יהיה יותר קר? ככל שחזיתות המבנה ידחו מים כך פנים המבנה יהיה פחות קר. 
 • איטום – סילר על אריחי חזיתות המבנה ירחיק מים מהמבנה, כלומר הסילר יפחית במידה ניכרת את ההסתברות לרטיבות בקירות הפנים. 
 • בלייה – תשתיות מינראליות כגון בטון, שיש ואבן סופגות מי גשמים, אך מי הגשמים אשר חודרות לנקבוביות התשתית ‘מביאות’ עמן זיהום סביבתי אשר לו השפעה הרסנית על התשתית. לדוגמה: במבנה בסמיכות לכביש סואן מי הגשמים סופחים לתוך התשתית גם את ה- Co2 אשר נפלט מהרכבים, הפחמן הדו-חמצני חודר לתשתית וגורם לנזקים. אותה הסיטואציה רלוונטית כאשר מדובר במי גשמים אשר נושאים עמם זיהום סביבתי (שמאפיין לפעמים אזורי תעשייה שונים). בסביבה ימית שכוללת את כל המבנים אשר נמצאים במרחק אווירי של 2 קילומטר מהים, מי הגשמים נושאים כלורידים (מלחים) שנשאים מהים וגם להם השפעה הרסנית על התשתיות הסופגות. 
 • עובש וטחב – תשתיות סופגות אשר חשופות למים ולחות בסבירות גבוהה יפתחו עובשים, הגנה באמצעות סילר יפחיתו כמעט לאפס תופעה זו. 
 • הכתמה – ריצוף ללא הגנה של סילר עלול לספוג חומרים מכתימים שונים כגון מים, שמנים, קפה, יין וכדומה. 
 • השפעה על ברזל הזיון בבטון – בטון אשר מוגן באמצעות סילר יקשה על המים לחדור לתוך הבטון וליצור קורוזיה (חלודה) על ברזל הזיון – לכך השפעה הרסנית על המבנה. 

איך בוחרים סילר? 

בחירת הסילר צריכה להתבצע בהתאם למיקום שבו הוא מיושם, (למרות שרוב הסילרים עמידים בתנאי חוץ ופנים) ובכפוף 

 לשיקולים נוספים לרבות:

 • גורמי הסיכון – יש להעריך את הסיכונים אליהם חשופים המשטחים וכך להחליט על סוג החומר הרצוי. בין הסיכונים הקיימים: מים, לחות, שמנים, חומצות, גריז, קפה מיצי פירות ומשקאות, מוצרי מזון, משקעי אבנית, כתמי אצות, גרפיטי ועוד. כלומר צריך להגדיר למה התשתית חשופה (רצפה – כתמים, קיר – גשם, מבנה בקרבת הים – מלחים שנשאים מהים וכדומה). 
 • סוג האבן ואופי המשטח – לכל משטח יש תכונות ומאפיינים שונים ויש לבחור את הסילר שנותן את המענה המתאים בהתייחסות לתכונות ומאפיינים אלה. על הנוזל לחדור לעומק המשטח, כך שצפיפות החומר משמעותית ויש לבחור את הסוג המתאים לה. לכן לדוגמה על משטחים שסופגים מעט נעדיף לעשות שימוש בסילרים מסוג ננו (NANO) שיחדרו בקלות גבוהה יותר לתשתית ומכאן יקנו הגנה גבוהה יותר ולאורך זמן רב יותר. 
 • אסתטיקה – סילרים שונים מציעים גימורים שונים: מט, מבריק, טבעי, רטוב, חצי רטוב, משי, מט משי, ניטראלי, יבש, מעמיק גוון ועוד. המראה שאנו רוצים ליצור ישפיע גם על בחירת סוג הסילר. כאן הנושא הוא עניין של טעם ואין הדבר מעיד על איכות ההגנה ו/או איכותו של הסילר. 
 • בסיס החומר – סילר על בסיס מים או על בסיס סולבנט. סילר על בסיס מים בוחרים בעיקר עבור מבנים מאוכלסים. סילר על בסיס סולבנט יותר עמיד ויכולות החדירה שלו לעומק המשטח טובות יותר. ההרכב הכימי של הסילר משפיע יותר על איכותו של הסילר שכן מים או ממס הנם הנשאים של ההרכב הכימי של הסילר ואינם משפיעים בהכרח על איכות ההגנה שמושגת. 
 • מטרת השימוש – שילוב בין הצרכים, הרצונות והעדפות יחד עם הבנת מטרת השימוש יעזרו לנו להכריע בנושא סוג הסילר הרצוי לנו. השגת המטרות נעשית באמצעות תכונות הדחייה של הסילר, כך שחשוב שתכונותיו יתאימו להשגת אותן מטרות. 

סילרים – המדריך המלא

יישום הסילר

סילר ניתן ליישם באמצעות אנשי מקצוע שמתמחים בכך או בכוחות עצמכם אם יש לכם את הזמן ואת הידיים המתאימות למשימה. אם בחרתם באפשרות השנייה קחו בחשבון שרוב מוצרי הסילר כוללים הוראות יצרן שכדאי לעבוד על פיהן. במקביל זכרו את כללי הברזל הבאים:

 • קראו את הנחיות היישום– זהו הכלל החשוב ביותר. לא כל סילר מיישמים באותו האופן, לכן קריטי לקרוא את הנחיות היצרן ולהיצמד אליהן. 
 • עשו הכנה מקדימה – לפני יישום הסילר פרשו יריעות ניילון מסביב לאזור בו תיישמו את החומר כדי למנוע הכתמה. הגנו על משקופים, דלתות, חלונות, אריחים וכדומה. סילרים מסוימים כמעט בלתי ניתנים להסרה במידה ויתייבשו, והסרתם תתאפשר באמצעים מכאנים בלבד. 
 • עבדו עם ציוד מגן – במידה ואתם מיישמים סילר המבוסס על סולבנטיים עבדו עם כפפות ומסכה. תשתדלו לעבוד באזור מאוורר. 
 • אוורור – לאחר יישום סילר על בסיס סולבנטיים בחלל סגור הקפידו לאוורר את החדר למספר ימים. 
 • סביבה בטוחה לילדים – אם בבית ישנם ילדים, יש למנוע מהם להתקרב לאזור בו ייושם הסילר.
 • יישום הסילר על המשטח – ניתן ליישם את הסילר על ידי מברשת, מטלית או רולר, מומלץ לעבוד לפי הנחיות היצרן.
 • עבדו על משטח נקי ויבש – את הסילר יש ליישם על משטחים יבשים וכמה שיותר נקיים, לכן אם צריך נקו קודם כל את המשטח והמתינו לייבוש מלא. במידה המשטח לא יהיה נקי הסילר עלול להספיג את האבק/לכלוך לתוך התשתית. במידה והתשתית תהיה לחה אז בהסתברות גבוהה מאוד הסילר לא ייספג כראוי לתשתית וההסתברות לכשל תהיה גדולה. כשמדובר בתשתית יבשה בדרך כלל מדובר על 3% לחות. 
 • עשו ניסיון על אזור קטן ומוסתר – יישמו קודם כל את הסילר על אזור קטן ונסתר והמתינו לייבוש כדי לוודא שהתוצאה לשביעות רצונכם. חשוב לא להאיץ בתהליך, אנשים אשר בחרו בסילר לא מתאים או שעבדו שלא בכפוף להוראות וקיבלו תוצאות שאינה לשביעות רצונם נאלצו להתמודד עם התוצאות. הסרת סילר יקרה, מעבר לעוגמת הנפש שנגרמת, לכן חשוב מאוד לעשות דוגמה מראש. 
 • שתי שכבות של סילר יספיקו – אין צורך ביותר משתי שכבות יישום על מנת להשיג את התוצאות הרצויות, גם שכבה אחת ביישום נכון יכולה לתת מענה מצוין. 
 • הסרת חומרים עודפים – חשוב מאוד להקפיד על הסרת חומרים עודפים מהתשתית כדי למנוע כתמים, סימני נזילה ועוד. 
 • ניקיון ותחזוקה – לאחר יישום הסילר על המשטח יש לזכור לנקות ולתחזק באמצעות חומרים עדינים ולא אגרסיביים.

סילרים – המדריך המלא

מחירי סילר והשוואת מחירים

המחירים של הסילרים השונים משתנים והם תלויים בגודל האריזה והכמות, סוג החברה היצרנית, סוג הסילר, וגודל וסוג המשטח. 

 • תמיד סילר שידע לתת הגנה גם משמנים ומכתימים שונים יהיה יקר יותר מסילר שדוחה רק מים. לכן, סילר לרצפות תמיד יהיה יקר יותר מסילר שמתאים רק לקירות. סילר לרצפות ידע להתמודד גם עם שחיקה מואצת כי הסילר חשוף כל הזמן לדריכה. 
 • תחשבו את העלות למטר לא לליטר. הרבה פעמים אנשים מושפעים מהמחיר לליטר אבל זו טעות גדולה. לכל סילר שטח כיסוי שונה, לרוב הסילרים הפשוטים שלרוב גם זולים יותר שטח כיסוי מאוד קטן, בממוצע סביב 3-4 מ”ר לליטר, בעוד שסילרים מתקדמים יהיה בעלי שטח כיסוי של 20 מ”ר בממוצע למטר (פי 7 שטח כיסוי!!!), לכן החישוב צריך להיות לפי העלות למטר מרובע ולא לליטר. 

כל הסיבות להשתמש בסילר

השימוש בסילר הוא כל כך הכרחי כאשר יש לכם תשתיות מינרליות שחשוב לכם להגן עליהן. אל המראה הטבעי נלוות גם תכונות טבעיות אשר הופכות חומרים אלו להרבה יותר רגישים בפני נוזלים ושומנים, כך שלא ההגנה המתאימה הם עלולים להתבלות, להישחק ולספוג כתמים. יישום סילרים על משטחי אבן, טרצו ובטון יכול לסייע לשמור ולהגן עליהם, להאריך את חייהם ולהפוך אותם לכמה שיותר עמידים לאורך השנים. אם אינכם בטוחים באיזה סוג של סילר עליכם לבחור עבור המשטחים השונים, תמיד תוכלו לפנות לאנשי מקצוע שמבינים בתחום, הם יוכלו לכוון אתכם ולהמליץ על החומרים המתאימים ובכלל להנחות אתכם לגבי אופן השימוש, או אף ליישם עבורכם את החומר בקלות וביעילות. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר. 

מגוון רחב של סילרים

מצא את החנות הקרובה אליך