שמירה על הבטיחות באתר בנייה

ברוב מקומות העבודה תאונות מהוות מטרד אולם באתרי בניה, לכל תאונה יש פוטנציאל מסכן חיים. למעשה, עבודה באתר בניה היא אחד ממקצועות התעסוקה המסוכנים ביותר. כתוצאה מכך, על מנהלי עבודה באתרי בניה לפעול כדי להקטין את הסיכון והסכנה בכל האמצעים שעומדים לרשותם ובכך למזער את הסכנות הבטיחותיות הקיימות. בד בבד, על העובדים גם מוטל לנקוט בכל אמצעי הזהירות ודרישות הבטיחות.

מודעות לסכנות

הקפדה על בטיחות צריכה להיות בראש סדר העדיפויות של כל מנהל עבודה באתר בניה. כל עובד, ולא משנה מה התפקיד או רמת הניסיון שלו, צריך להיות מודע לסיכונים הקיימים ולסכנות האפשריות. עובדים ללא מודעות הם אולי הסכנה הגדולה ביותר לסביבת הבנייה מכיוון שהם עשויים לבצע טעויות הרות גורל שיעלו ביוקר לשאר העובדים. לכן על מנהלי העבודה להקפיד שהעובדים מודעים לסכנות, יודעים כיצד להימנע מהן ושומרים על ערנות מרבית.

ביגוד וציוד מגן

עבודה עם ביגוד וציוד מגן היא הכרחית ויכולה להציל חיים ממש. על המעסיקים לספק לעובדים ציוד מגן כנדרש בחוק, כאשר עליהם להקפיד שהציוד יהיה איכותי, חזק, עמיד ובעל כל התכונות הנדרשות עבור מתן הגנה טובה ונאותה מפני הסיכונים שאותם הוא אמור למנוע. ציוד המגן צריך לעמוד בתקנים הנדרשים, ועל מנהל העבודה להקפיד הקפדה יתרה שכל העובדים ללא יוצא מן הכלל, משתמשים בציוד שקיבלו על בסיס יומיומי. את הציוד יש לבחור בהתאם לסוג העבודה כאשר קיימות אפשרויות רבות, ביניהן: כפפות, משקפי מגן, קסדות, מגן עורף לקסדה, רתמות, מסכות, נעלים בטוחות ועוד.

שמירה על הבטיחות באתר בנייה

פתרונות ייעודיים

ישנם פתרונות שונים ומגוונים בהם מעסיקים יכולים להשתמש כאשר התנאים בסביבת העבודה מעט מאתגרים. כך לדוגמה אם ישנה סכנת החלקה, קיימים כל מיני מוצרים נגד החלקה שיכולים לספק פתרון איכותי ויעיל ולמזער את הסיכון במידה משמעותית. לא חייבים להשקיע בכך הון, פתרונות הדבקה פשוטים אך יעילים יעשו את העבודה ויספקו מענה בטיחותי ושקט נפשי לכל הצדדים המעורבים.

עבודה עם חומרי גלם איכותיים והבנת החומר

גם חומרי הגלם בהם עושים שימוש יכולים להשפיע על מידת הבטיחות בסביבת העבודה. ככל שהחומרים השונים יותר מתקדמים ומבוססים על טכנולוגיות חדישות, כך העבודה אתם תהיה יותר יעילה ונוחה. כמו כן חומרים שאינם מבוססים על חומרים רעילים, אלא ידידותיים לסביבה יהיו בחירה טובה ובטיחותית יותר לקבלנים ולפועלים בסביבת הבניה, כמו גם לסביבה עצמה. כשמדובר בשימוש בחומרים בקטגוריות שונות, כגון: חומרי הדבקה, חומרי ניקיון, חומרי איטום, חומרי הסרה ועוד ועוד על מבצע העבודה להכיר את הנחיות היישום. חומרים שונים בעלי תכונות שונות, מגבלות שונות ואמצעי מיגון שונים, לטובת בטיחות העובד ולטובת הבטחת יישום מקצועי ואיכותי, על המיישם להבין כיצד לעשות שימוש בחומר. מידע על אופן היישום, המגבלות ואזהרות הבטיחות חייבים להופיע על גבי מדבקת המוצר, דף המוצר וגיליון הבטיחות של המוצר. על המיישם לקרוא את הנחיות היישום ולהיצמד להוראות. עם חומרים דליקים יש לנקוט במשנה זהירות, הדבר נכון גם לגבי חומרים חומציים וחומרים מסוכנים אחרים. יש לאחסן את החומרים בהתאם להוראות האחסון של המוצר, הדבר יבטיח שהחומר נשמר ושומר על טיבו, וכמובן מהיבט הבטיחותי החומר לא יהיה חשוף לתנאי סביבה שעלולים לפגוע במשתמשים.

שמירה על הבטיחות באתר בנייה

הדרכות והכשרות עובדים

כדי לשמור על בטיחות מקסימלית באתר העבודה יש להקפיד שהעובדים יהיו בעלי הכשרה מתאימה. אם ישנה אפשרות לשלוח להדרכות, להראות סרטונים, לחלק עלוני הסברה ולרענן את הידע של העובדים לאורך כל השנה כדאי ורצוי לעשות זאת. ישנם תחומים רבים בהם יוכלו להתמחות כמו למשל עבודה בגובה, תפעול כלים הנדסיים כבדים, שימוש נכון בפיגומים, הגנה מפני נפילות, עבודה על מנוף, שיטות ליישום חומרים ועוד. ללא הכשרה מתאימה בעת ביצוע תפקידם העובדים עלולים להיפצע ובמקרה הגרוע, אף למצוא את מותם.

מצא את החנות הקרובה אליך