סקירת סוגי ריצוף וחיפוי

בחירת הריצוף זו אחת ההחלטות החשובות ביותר בכל תכנון ועיצוב בית, בחירה זו תשפיע על הנראות, הפונקציונליות וגם על רמת הניקיון והתחזוקה. לכן רגע לפני שאתם מתחייבים לריצוף כזה או אחר, עליכם להכיר את הסוגים השונים שקיימים, על היתרונות והחסרונות שלהם.

גרניט פורצלן או קרמיקה

גרניט פורצלן זהו חומר קרמי שמגיע בגוונים שונים ובגימור מט או מבריק. אריחי גרניט פורצלן עמידים מאוד בפני שחיקה, הם דוחים מים ואפשר גם להדביק אותם על ריצוף קיים. מכיוון שריצוף זה אטום למים הוא יהיה הבחירה המושלמת גם לחדרי אמבטיה וחללים רטובים. כשעושים שימוש בגרניט פורצלן או קרמיקה חשוב לוודא שרמת החספוס של האריח (מקדם החיכוך/אנטי סליפ) תואם את התקינה – על התקן. התקן מגדיר מה רמת מקדם החיכוך שמשתנה מאזור לאזור, בחדרים רטובים ובמרפסות שמש האריח יהיו מחוספס יותר (בעל R גבוה יותר) מאחר בפנים הבית – על נושא זה אפשר לקרוא בהרחבה – רמת חספוס נדרשת לפי אזור.

חסרונות – אריחי גרניט פורצלן פחות עמידים בפני שריטות, שברים ומכות ולכן תחת שימוש כבד או תנועה גדולה הם עלולים להיסדק, כמו כן אריחים מחוספסים מאוד לעיתים נוטים לתפוס לכלוך שמקשה על רמת התחזוקה של האריחים.

סקירת סוגי ריצוף וחיפוי

פרקט

ריצוף פרקט נחשב למאוד פופולרי והוא מכניס את הטבע הכפרי לתוך הבית. ישנם סוגים שונים של פרקט החל מריצוף עץ מלא ועד למינציה, הפתרון הזול יותר. הפרקט הופך את החלל לחמים ומזמין והוא קל להרכבה והתקנה.

חסרונות – פרקט רגיש למים ולשריטות. כמו כן כאשר הוא מיוצר מעץ טבעי יש לקחת בחשבון שהוא ידרוש תחזוקה אחת לתקופה.

 שיש

ריצוף שיש הוא בחירה יוקרתית ואלגנטית. שיש זו אבן טבעית שקיימת כבר אלפי שנים והמראה שלה תמיד מיוחד ומרשים. ישנם סוגים שונים של שיש לבחור מהם, האריחים מוצמדים זה לזה ללא מרווחים, וזהו חומר עמיד לרוב בפני שריטות וכתמים.

חסרונות – החסרונות של השיש בהם לידי ביטוי בדרישות התחזוקה שלו הכוללות ניקיון בתדירות גבוהה לשמירה על המראה המבריק.

בטון

החל באריחי בטון ועד בטון מוחלק, האפשרות של שילוב הבטון כריצוף בפנים הבית מציעה יתרונות רבים. ניתן לשלב בבטון אלמנטים דקורטיביים, גוונים וצבעים. בנוסף הבטון המוחלק מאפשר לרצף משטחים גדולים בזמן קצר יחסית.

חסרונות – כאשר יש בעיה בצנרת יהיה צריך לשבור את הבטון, זו שיטת ריצוף יקרה יחסית ולעיתים עם הזמן עלולים גם להופיע סדקים בבטון.

סקירת סוגי ריצוף וחיפוי

אריחי אבן טבעית

אריחי אבן טבעית הם הבחירה הקלאסית לבית והם כוללים סוגים שונים של אפשרויות בחירה. מטבע הדברים ישנם אריחי אבן עמידים יותר ביחס לאחרים ולכן הבחירה צריכה להיעשות בהתאם למידת העמידות הרצויה.

חסרונות – אבנים טבעוניות לרוב סופגות יותר מים ולכן פחות עמידות בפני חדירת נוזלים, כתמים וכדומה.

רעיונות ריצוף אלטרנטיביים

כיום ישנם חומרים חדשים ומתקדמים שיכולים לשמש לריצוף חללים כמו למשל אפוקסי, במבוק, טרצו, שעם ועוד. כל סוג שונה מבחינת הנראות וההתקנה ומציע יתרונות וחסרונות שכדאי לבדוק לפני שבוחרים.

כיצד בוחרים ריצוף?

כאשר אתם בוחרים שימו לב לפרמטרים הבאים:

  • מיקום החדר – לא כל סוגי הריצוף אידיאליים לכל חלל ולכן יש להקפיד שתהיה מידת התאמה מרבית.
  • מצב משפחתי – ילדים קטנים או חיות מחמד מחייבים לבחור בריצוף יותר עמיד בפני שריטות וכתמים.
  • תקציב – המחיר משתנה מאוד בין סוגים שונים של ריצוף ולכן עליכם לבחור את הסוג גם בהתאם למסגרת תקציבית.
  • דרישות התקנה – דרישות ההתקנה משתנות בריצופים מסוגים שונים מבחינת עבודת ההכנה, סוג האיטום הדרוש, זמן התקנה וכדומה.
  • סגנון – סוגים מסוימים יעבדו טוב יותר מאחרים מבחינת יצירת האסתטיקה העיצובית המתאימה לבית שלכם.
  • החזר השקעה – ככל שתשקיעו בריצוף איכותי יותר כך ההשקעה תהפוך למשתלמת בטווח הארוך.

אחד השיקולים להכרעה בין ריצוף כזה או אחר היא מידת העמידות והתאמה לסגנון החיים. יש לציין שלחברת NTSI ישנם מוצרים מאוד מתקדמים שניתן ליישם על סוגים שונים של ריצוף ולהקנות שכבת הגנה עמידה במיוחד כנגד מים, נוזלים, כימיקליים וחומרים מאכלים, שריטות, כתמים וכדומה, וכך להימנע מהצורך להתפשר על סוג הריצוף שאתם באמת רוצים.

מצא את החנות הקרובה אליך