טיפול ברטיבות באמצעות סילר

מי מאתנו לא ניתקל בבעיות רטיבות בבית בין אם חדש ובין אם ישן לצערנו רטיבות ועובש בקירות הבית הינה מהתופעות הנפוצות והשכיחות ביותר במבנים בישראל בין אם בבנייה רוויה, פרטית או ציבורית. במאמר זה לא נתאר את מכלול הסיבות להיווצרות רטיבות אלא נתרכז במצבים בהם פתרון הבעיה ניתן באמצעות חומר איטום נגד מים – סילר.

כיצד נזהה חדירת מים ורטיבות בקיר?

• הופעת נקודות/כתמים כהים שהם עובש וטחב המופיעים על גבי הקיר.
• התנפחות צבע הנראה כבועות מנופחות על גבי הקיר.
• כתמי מים ו/או כתמי לחות.
• טיפוף מים.

טיפול ברטיבות באמצעות סילר

פעולה ראשונה זיהוי מקור הרטיבות

כשניגשים לטפל בבעיית רטיבות הפעולה הראשונה לעשות הוא לזהות את מקור הרטיבות. לעשות תיקון נקודתי מבלי לבצע תיקון של מקור הבעיה הנו זהה להנחת פלסטר על שבר. צביעה מחדש של האזור מבלי לאטום את אזור חדירת המים לא תמנע את הישנות התופעה, לכן זה קריטי להבין ולזהות את מקור חדירת המים. בדרך כלל קשה מאוד לאתר את מקור חדירת המים שכן מים יכולים לחדור מנקודה אחת ולצוץ בנקודה רחוקה ממקור החדירה. מים יודעים לנוע לכל הצדדים ואף לעלות מעלה (רטיבות קפילארית) לכן לא תמיד מקור חדירת המים נמצא בסמיכות לאזור הרטיבות, כמובן הדבר תלוי בסוג הרטיבות. יש להבדיל בין רטיבות שמקורה בצנרת דולפת או צנרת שהתפוצצה, רטיבות שמקורה במכשיר דולף (מכונת כביסה, סיפון סדוק וכדומה), רטיבות שמקורה במים שחודרים מחוץ למבנה (מגשמים וכדומה). איתור מקור הרטיבות הנו קריטי לבחירת אופן והצלחת הטיפול.

חשוב לדעת שנזקי הרטיבות הולכים ומחמירים, הם גדלים ככל שנוקף הזמן וללא טיפול בחומר איטום נגד מים כמה שיותר מוקדם ובצמוד לזיהוי הבעיה הרטיבות תלך ותחמיר, בדרך כלל נכון יותר לטפל ברטיבות מיד וללא דיחוי ולפני שהמצב מחמיר, שכן רטיבות עלולה ליצור עובש, טחב ופטריות – מזהמים שעלולים לגרום לנזקים לתשתית ולבריאות הדיירים. על עובש ונזקיו ניתן לקרוא – פה.

כאמור, במאמר זה נעסוק אך ורק ברטיבות שמקורה בקיר חיצוני ולא במכלול הסיבות בהם יכולה להיווצר רטיבות. באופן כללי יש לדעת שמקורה של רטיבות מקיר חיצוני יכולה לנבוע ממספר מקורות בהן: סדקים באבן החיפוי כאשר מערכת האיטום בגב האבן הושמה באופן לקוי, סדקים בכוחלה (הממשקים שמולאו בחומר צמנטי בין אריחי החיפוי), ממשקים חסרים בין אריחי החיפוי (שלא מולאו בחומר איטום כגון כוחלה), ממשקים לא אטומים בין חיפוי הקיר לאלמנטים בקיר (כגון: משקופים, חלונות, דלתות וכדומה), תזוזת המבנה עלולה לפגוע במערכת האיטום וליצור סדקים וישנן סיבות רבות נוספות.

לאיתור מקור הרטיבות בדרך כלל רצוי להיעזר בחוות דעתו של מומחה איטום שינסה לאתר את מקור הרטיבות, בדרך כלל מומחי איטום משתמשים בעזרים טכניים לאיתור מקור הרטיבות כגון מצלמות טרמיות וציוד ייעודי. עם זאת יש לקחת בחשבון כי מומחי איטום לא תמיד יזהו את מקור הרטיבות ובדרך כלל ימליצו על טיפול על בסיס הממצאים בשטח אך אין זו ערובה לסיום הבעיה. פעמים רבות הפתרון לוקח זמן ולאחר ניסוי ותעייה ושלילה של סיבות כאילו ואחרות הבעיה נפתרת.
בדיקה ראשונית אפשרית גם ללא חוות דעתו של מומחה והנה מתבססת על הגיון הבריא. במידה וכתם הרטיבות מתגלה על התקרה ומעל אזור זה ישנה מרפסת שמש אזי הגיוני כי חדירת המים מקורה במרפסת השמש (אולי הרובה חסרה, אולי חדירת המים הנה סביב הצמ”ג של המרפסת). במידה וכתם הרטיבות מתגלה על הקיר ומתברר שבסמיכות לקיר ישנה ממטרה שממטירה מים גם על הקיר אזי שמומלץ להרחיק את הממטרה מהקיר ו/או למנוע הרטבת הקיר. במידה והכתם מצוי בסמיכות למשקוף של דלת או קיר אזי שקרוב לוודאי שמקור הרטיבות באיטום חסר של המשקוף. במידה והרטיבות מתגלה בסמיכות לרצפה אזי שקרוב לוודאי שמדובר ברטיבות קפילארית העולה מהרצפה לקירות. במידה וישנן תופעה של כתמי טלוויזיה על אריחי רצפה או קיר אזי שמקור הכתמים ברטיבות בגב האריחים. כפי שניתן להבין רטיבות יכולה לנבוע ממקורות שונים ורבים וניתן על בסיס היגיון בריא לנסות ולזהות את מקור הרטיבות על בסיס הממצאים בשטח.

טיפול ברטיבות באמצעות סילר

סיבות לרטיבות בקיר וטיפול בהם בעזרת סילר:

בדרך כלל כאשר הרטיבות נובעת מחדירת מים מהקיר החיצוני אל תוך המבנה הבעיה מקורה בסדקים בכוחלה ו/או באבן או באיטום חסר של משקופים.
איטום חסר של משקופים ניתן לתקן באמצעות מסטיקים ייעודיים. סדקים בכוחלה יש לתקן באמצעות חומרים צמטים. לעיתים הסדקים נימיים ולא ניתן להבחין בהם לכן מומלץ להרחיק מים ככל הניתן מהמבנה וזה ניתן לבצע על ידי יישום של סילרים – חומר לאיטום קירות. במצבים בהם ישנה רטיבות מומלץ בדרך כלל ליישם שתי שכבות סילר. בחירת הסילר נקבעת בהתאם לסוג התשתית, חומרת הבעיה ופרמטרים נוספים. ניתן ליצור עמנו קשר על מנת להתאים למצב את הסילר הייעודי הנכון. איטום עם סילר אינו מהווה ערובה לפתרון מלא של הבעיה, עם זאת איטום עם סילר ירחיק מים מהמבנה, בחלק ניכר מהמבנים יהווה את הפתרון המלא לבעיה של רטיבות, ויהיה פתרון פשוט וקל ליישום וזול מאוד ביחס לאלטרנטיבות אחרות.

למידע נוסף על סילרים ראו קטגוריית סילרים

למידע על מוצר להסרת עובש וטחב

למידע על צבע אנטי בקטריאלי לקירות ותקרות ללא עובש וטחב

מצא את החנות הקרובה אליך