תיאום ציפיות בין קבלן למזמין

בין אם אתם משפצים את הבית ומתאימים אותו לצרכים העכשוויים שלכם ובין אם החלטתם לעלות מדרגה ולבנות בית חדש, רגע לפני שאתם מפקידים את כל הונכם בידיו של הקבלן, חשוב כי תבצעו עמו תיאום ציפיות. מה המשמעות? וכיצד תוכלו לפקח על התהליך?

כאשר בונים את בית החלומות, לעצמכם או לאדם אחר, החיים משתנים מהקצה לקצה והחלטות כמו בחירת שיש, צבע לקיר או מיקום השקעים במטבח מקבלות משמעות ויכולות לעשות הבדל גדול. היות ועבור רובנו שיפוץ או בניית בית עשויה להיראות כמו משימה גדולה מדי ישנם בעלי מקצוע כמו קבלנים אשר תפקידם הוא להוציא לפועל את כל החלומות ולתכנן את הבית בהתאם לאורח החיים שלכם. אך כדי שהמציאות אכן תשקף את החלום ולא יהיו טעויות, חשוב וכדאי לערוך תיאום ציפיות. ויפה שעה אחת קודם.

תיאום ציפיות בין קבלן למזמין

יישור קו עם הקבלן – השלב הראשוני

הקבלן, מקצועי ככל שיהיה, לא תמיד מכיר את כל החומרים ולא תמיד מודע לפתרונות חדשים שקיימים. כמו כן יש לו ספקים שעובד מולם על בסיס קבוע ולכן לא תמיד פתוח לשיתופי פעולה חדשים. כאשר אתם משקיעים את הונכם בנכס החלומות שלכם חשוב כי תפקחו על העבודה ותשאלו את כל השאלות הנכונות. הישארות עם היד על הדופק היא קריטית ויכולה להשפיע על מידת שביעות הרצון שלכם בסוף הדרך. לכן בכל תהליך בניה או שיפוץ ובכל עבודה עם קבלן, מילת המפתח היא תאום ציפיות.

הזמן הנכון לתאם ציפיות

מבחינה הגיונית, הזמן הטוב ביותר לתאם ציפיות הוא רגע לפני שיוצאים לדרך ומתחילים בתהליכי הבניה השונים. ואכן זהו זמן חשוב לשבת ולדבר על הדברים, לומר לקבלן למה אתם מצפים, מהן אורחות החיים שלכם, שגרת החיים והדרך שבה אתם רואים את עצמכם גרים. מלבד השלב הראשוני, מומלץ וכדאי להישאר מעודכנים לכל אורך הדרך ולוודא שאכן הקבלן מבצע את העבודה בהתאם לאותו תיאום ראשוני. כך למשל לפני בחירת חומרים כדאי לראות דוגמאות, יש להתייעץ עם הספקים השונים כדי לבחור את הפתרונות הטובים ביותר, לנסות בקטן לפני שהולכים בגדול ועוד.

תיאום ציפיות בין קבלן למזמין

עשה ואל תעשה

עבודתו של הקבלן מאוד חשובה – הפרויקט כולו תלוי בו. לכן התקשורת עמו צריכה להיות חיובית ולא פוגענית. גם אם אתם לא שבעי רצון או שעבודה מסוימת לא נעשתה בהתאם לתכנון המקורי, הקפידו לנהל שיח מכבד ותרבותי. טיפ נוסף במסגרת ה”עשה ואל תעשה” הוא לא לסמוך על הקבלן בעיניים עצומות. למרות הניסיון שלו בתחום הוא לא יודע הכל ועליכם להיות בקיאים ולשאול שאלות כדי להבין למה כך ולא אחרת. בנוסף מומלץ שתגיעו לאתר על מנת “לפקח” על העבודה. גם אם הנוכחות שלכם לא תמיד תוערך, חשוב שתהיו מעורבים בשלבים השונים של התהליך ותבדקו באילו חומרים נעשה שימוש ומה טיבם. ישנם חומרים ייעודיים לעבודות גמר שונות ולכן כדאי ורצוי לבדוק שהקבלן מבצע את הבחירות הנכונות ושספק החומרים ממליץ על הבחירה.

 

לסיכום: החל בבחירת החומרים ועד עיצוב ותכנון הבית, כאשר אתם מעורבים בעבודתו של הקבלן אין ספק שהעבודה תהיה איכותית יותר ושאתם תיהנו משקט נפשי ותוצאה מקצועית.

מצא את החנות הקרובה אליך