הסרה והגנה מפני עובש וטחב

סביר שרובכם נתקלתם בתופעה, אולם ספק אם מרביתנו יודעים כיצד נוצרו, האם קיימות דרכים למניעת היווצרותם ואם כברו נוצרו, כיצד ניתן להסירם.

עובש / טחב / פטריות. אם תשאלו אדם ברחוב, ספק אם ידע להסביר מה כל אחד ואחת מהתופעות הנ”ל, וגם אם ידע להסביר או להצביע על קיומם, ספק אם ידע לומר מה מקורם? כיצד נוצרו? האם ניתן לנקוט בפעולות מנע ולמנוע היווצרותם. אולם, דבר אחד ברור שתופעה זו שהיינו מוותרים על נוכחותה, וכל אחד ואחת מאתנו נתקל בהם מידי פעם (לרוב בעונת החורף), אנו כלל איננו מודעים לזה ולא יודעים להניח את האצבע ולקרוא לתופעה בשמה אבל הם כאן ואם לא ננקוט בפעולות מנע או ננסה להסירם, הם כאן בשביל להישאר.

הסרה והגנה מפני עובש וטחב

במאמר הבא ננסה לגעת בכל אחת “מהתופעות” הללו, ונסביר מהיכן הן מגיעות, מה מקורם, היכן הן שכיחות יותר והיכן פחות ובעיקר כיצד ניתן להימנע מהופעתן ובאם כבר הופיעו כיצד ניתן להסירם. רגע לפני שאנו צוללים לשיטות מניעה ויישומים, נסביר מה כל אחת ואחת מהתופעות.

פטריית העובש – מצויה לרוב על קירות ככתם חום שחור, במטבחים, חדרי ארונות, מרתפים ובחדרים הטובים בבית. הזנחה או חוסר מודעות להתפתחותה של פטריית עובש בקיר, עשויים להוביל להתפשטותה לחשוף את בני הבית לסכנת זיהום בדרכי הנשימה, לכאבי גרון ולמפגע אסטטי הפוגע במראה הבית.

עובש – עובש הוא שם כללי לפטריות המכסות משטחים שונים (בדרך-כלל מזונות או משטחים לחים) ישנם הרבה סוגים של עובשים וכמו הפטריות, גם העובשים זקוקים ללחות ומים בכדי לצמוח. עובש בדרך כלל מכיל נבגים אשר משפיעים על בריאות הסובבים ובהקשר הנ”ל מחלות לאנשים הסובלים ממערכת חיסונית חלשה ואנשים הלוקים בבעיות נשימה. עובשים יכולים להכיל רעלנים ולגרום לבעיות אלרגיה קשות. עובש הבתים גדל באזורים לחים ורטובים ובמרתפים.

טחב – הינו יצור חי (ממש כך) הגדל בעיקר בבתי גידול לחים ומוצלים ומצוי בעיקר באזורי חורש מפותחים בצפון הארץ ובמרכזה.

מקומות שכיחים ודרך מניעה

חדרים רטובים ללא פתחי אוורור, המצאות של מים ברובה שבין הממשקים ברצפה, לחות כלואה בסדקי קירות חיצוניים, עיבוי (“קונדנסציה”) תופעה שכיחה של הזעה בקירות (נובעת מהבדלי טמפרטורה בפנים הבית ומחוצה לו) – כל אלו הם רק חלק מרשימה ארוכה של מקורות המהווים בית חם וטבעי לעובש בקירות, לפטריות ולטחב וכמו שטבעה של מחלה להתפשט ולהתפתח, כך טבעם של העובש הפטריות והטחב להתפתח ולהתפשט ועל כן חשוב לטפל ולגדוע אותם כבר בהתחלה ומוטב לנקוט בפעולות מנע כדי שכלל לא ייווצרו. ברמת העיקרון עובש וטחב צריכים תנאים להתפתח ולהתקיים וזה מים, חמצן ולחות – אילו התנאים האידיאלים להתפשטות התופעה – לכן הדרך הטובה ביותר להימנע מהיווצרות תופעות אלו הנה לדאוג לאוורור טוב של האזור וייבוש אזורים רטובים/לחים. פתחו דלת/חלון ואפשרו ללחות לצאת.
מומלץ לנגב אזורים בהם מים יכולים ‘לעמוד’ ו/או להצטבר – מים עומדים הנם מצע מצוין להתפתחות מושבת החיידקים והיווצרות של טחב ועובש בקיר. ניגוב הרובה באמצעות מגבת תמנע הופעה של היווצרות טחב ועובש על ממשקי הרובה (רובה הנו חומר המילוי בין האריחים, בדרך כלל גוון הרובה בהיר, הרובה הנה סופגת ומכאן שמהווה מצע אידיאלי להצטברות עובש וטחב), בגלל שהרובה סופגת והטקסטורה שלה מחוספסת היא מהווה אלמנט קשה מאוד לניקוי. ככל שהתשתית סופגת יותר ומחוספסת יותר כך יהיה קשה יותר להסיר את המזהמים.

הסרה והגנה מפני עובש וטחב

זיהינו עובש/פטריות, איך לנקות עובש? לחברת אן טי אס איי מגוון רחב של מוצרים ופתרונות ייעודיים:

מסיר עובשים ופטריות – תכשיר מקצועי להסרת עובש, טחב, פטריות וחיידקים. קוטל מחטא ומסיר עובש בכל חלקי הבית – במקלחת, בקירות ועוד. בעל כושר ניקוי עמוק והמסת שומנים. הרבה פעמים אנשים נוטים להסיר כתמים אלו באקונומיקה, עם זאת אקונומיקה מסירה את הכתמים אך אינה קוטלת את המזהמים ומכאן שאקונומיקה תיתן פתרון אסטטי אך לא תחסל את התופעה. מומלץ בכל מקרה להסיר את הכתמים באמצעות חומר הסרה ייעודי.

פעולות מניעה
כאמור, מניעה אפשרית עם אוורור ראוי אך לא תמיד אוורור ראוי אפשרי. לכן ניתן להפחית עד להפחית מאוד הצטברות של עובש וטחב גם באמצעים נוספים. לאור העובדה שהצטברות עובש וטחב אופיינית מאוד למשטחים סופגים (רובה, קירות, אבנים, שיש ובטון) יישום של סילר עמיד במיוחד ידחה מים מלהיספג בתוך התשתית. מחזור הפעילות אזורים שחשופים להרבה מים/לחות > היספגות לתוך התשתית > התייבשות וחוזר חלילה הנם המעגל הטבעי של היווצרות של עובש, טחב וירוקת – לכן איטום התשתית באמצעות חומר דוחה נוזלים יקטע את המעגל הנ”ל וימנע היווצרות של עובש וטחב. מניסיון מצטבר של חברת אן.טי.אס.איי ולקוחותיה סילר מסוג ננוסיל הנו אידיאלי למלחה בעובש וטחב הוא ישים על כל תשתית מינראלית סופגת.

 

ננוסיל – חומר ננו שקוף/נטרלי מקצועי להגנה מפני מכתימים שונים, עמיד במיוחד לשימוש על קירות, רצפות, לפנים ולחוץ. משמש גם כחומר הגנה מפני עובשים ופטריות. סילר מסוג ננוסיל מאפשר לצמצם משמעותית התפתחות והצטברות עובשים ופטריות, הפתרון הוא משולב: מסירים את העובש/פטריות באמצעות מסיר עובשים ופטריות, שוטפים היטב ביסודית, ממתינים לייבוש מלא של התשתית ומרחים חומר הגנה מסוג ננוסיל. כאשר מיישמים ננוסיל על הרובה יש לבצע זאת באמצעות מברשת/מכחול תוך המנעות מיישום החומר על הקרמיקה/פורצלן. במידה החומר בא במגע עם הקרמיקה/פורצלן פשוט ניתן להסירו (בעודו לח) באמצעות מגבת.

הסרה והגנה מפני עובש וטחב

סיקה 403W Sikagard® Hygienic Coatings – צבע אנטי בקטריאלי עמיד במיוחד עם מרכיבים ייחודיים המונעים  הצטברות עובש, טחב, פטריות ומזהמים שונים. סיקה 403W הנה מערכת צבע מתקדמת של חברת סיקה ליישום על קירות ותקרות גם לתנאים קיצוניים, כולל לחות ורטיבות גובהה. הצבע אלסטומרי – קרי גמיש, ניתן לניקוי ושטיפה ומיושם בצורה פשוטה וישירה באמצעות רולר או מברשת. החומר ידידותי למשתמש ואינו מכיל ממסים מסוכנים, חסר ריח, על בסיס מים ומהווה פתרון מקצועי ואמין לאורך שנים רבות. צבע מסוג סיקה 403W ניתן ליישום על מגוון רחב של סוגי משטחים כגון: קירות, תקרות, בטון, ציפויים, קרמיקה, עץ, מתכות ועוד.

יש הטוענים שכמו כל לכלוך מצוי גם עובשים ניתנים לנקות, זה נכון, ניתן לנקות. אבל תכניסו את זה טוב טוב לראש  עובשים לא מנקים – עובשים משמידים.

למידע על חומר להסרת עובש וטחב

למידע על צבע אנטי בקטריאלי לקירות ותקרות ללא עובש וטחב

 

מצא את החנות הקרובה אליך