חומרי מליטה

חומרי מליטה הם חלק בלתי נפרד מעבודות בניה ושיקום מבנים. ישנם סוגים שונים של חומרי מליטה, ביניהם דבק אקרילי, צמנט, גבס וסיד, חלקם מתקשים באוויר ומתפוררים בעת המגע עם מים, וחלקם מתקשים גם בעת החשיפה לאוויר וגם בעת המגע עם מים. חומרי המליטה נמצאים בתוך תערובת המלט, ומלבדם, תערובת זו כוללת עוד מספר חומרים כמו למשל אגרגטים דקים, נוזל ותוספים כימיים אחרים. בעזרת חומרי המליטה, כל מרכיבי התערובת מתקשים, נקשרים והופכים למעין חומר משחתי בעל יכולת הדבקה איכותית. 

עם התפתחות ענף הבניה, וכניסתן של שיטות בניה מודרניות למשחק, גם הענף של ייצור חומרי המליטה התפתח ויחד עמו הגיעו לעולם חומרים הרבה יותר יציבים, עמידים וחזקים. כתוצאה מכך גם טווח האפשרויות גדל וכיום ניתן ליישם באמצעות חומרי מליטה דברים שלא היה ניתן ליישם בעבר. 

חומרי מליטה

מה התפקיד של חומרי מליטה בתהליכי בנייה מסוגים שונים? 

חומרי מליטה מורכבים מחומרי גלם שונים, כאשר השימוש בהם מאפשר ליצור תערובות וחומרים חדשים. בחומרי מליטה נעשה שימוש רב בשיטות בניה מגוונות, אך בעיקר הם משמשים לבניית קירות, לטיוח ולהדבקה של אריחים וריצוף. כמו כן יש חומרי מליטה אשר משמשים לבניית תשתיות של מבנים חדשים וגם לחידוש ושיקום מבנים קיימים. 

 

סוגים של חומרי מליטה

אלו הסוגים של חומרי מליטה אשר משמשים לתהליכי בנייה ושיקום מבנים: 

  • צמנט – צמנט הוא חומר מינראלי ואבקתי אשר מורכב מאבן גיר ואדמת חרסית. הצמנט משמש כדבק אשר מחבר בין כל חומרי הבניה שנמצאים בתערובת. תכונה זו מתאפשרת בעת המגע שלו עם מים. הוא המרכיב העיקרי בבטון ותפקידו לקשר ולחבר יחדיו את כל המרכיבים כדי להגיע לתוצאה הרצויה והיא חומר הבטון המוכר לנו.
  • גבס – גבס זהו חומר מליטה נוסף שזמין לשימוש ויתרונו בכך שאפשר להכניס אותו לתערובת חפה מאגרגטים. בנוסף הגבס ידוע בתכונות ההתקשות המהירות שלו והנפח הגדול שהוא תופס, מה שהופך אותו למושלם עבור עבודות יציקה, טיוח וקישוט. 
  • סיד – הסיד הוא אחד מחומרי המליטה הראשונים בהם נעשה שימוש בתרבות האנושית. הוא משולב בתערובת עם אגרגטים דקים כמו חול ים או חול מחצבה ומתקשה בעת מגע עם אוויר. הסיד משמש לבנייה, צביעה וטיוח.

רוב חומרי המליטה מעורבבים בתערובת אחת יחד עם אגרגטים (חצץ, גרגירי חול דקים או גסים ועוד), חומרים כימיים שישפרו את תכונות התערובת ויעצימו את מידת העמידות, כושר ההדבקה ועוד, ומי שתיה, שכן כל סוג אחר של מים עשוי לפורר את החומר לאחר ההתייבשות. 

חומרי מליטה

עבודות שיקום ותיקונים

חומרי מליטה משמשים לתהליכי בנייה שונים ומגוונים, כמו גם לשיקום ותיקון בטון. במידה והבטון ניזוק כתוצאה מחשיפה מרובה למזג אוויר, או מכל סיבה אחרת, ניתן לתקן ולשקם אותו באמצעות חומר מליטה מתאים. כיום אפשר אפילו למצוא חומרי מליטה שמתאימים לתיקון ושיקום משטחי בטון בסביבות מימיות, אלו מיוצרים מתערובת צמנט מאוד חזקה, עמידה וייעודית למטרה זו. בנוסף, חומרי מליטה הם הבחירה המושלמת לתיקון סדקים וסגרגציה בבטון, עמודים וקורות מבטון, רמפות, מדרכות, צינורות בטון, תעלות ביוב ועוד. 

לסיכום, אין ספק שחומרי מליטה הם חלק בלתי נפרד מסוגים שונים של תהליכי בנייה ושיקום. עם זאת, כדי לקבל את התוצאות הטובות ביותר לאורך זמן, יש לבחור את הסוג האיכותי והמתאים ביותר למטרה, תוך התייחסות לתנאי השטח והסביבה.

 

מצא את החנות הקרובה אליך