שיקום בטון

לתהליך שיקום בטון יש שני יתרונות עיקריים, הראשון אסתטי והוא שיפור מראה המבנה, והשני בטיחותי, והוא הפיכת המבנה למקום בטוח יותר עבור אלו ששוהים בו, כמו גם עבור עוברים ושבים שנמצאים בסביבתו.

מדוע שיקום בטון הכרחי?

הבטון הוא חלק בלתי נפרד מהמציאות המודרנית ואפשר למצוא אותו בכל מקום, החל בגורדי שחקים, דרך כבישים ועד חניונים תת קרקעיים. הוא אחד החומרים העמידים ביותר שישנם, ולכן הוא גם אחד השימושיים ביותר. יחד עם זאת, עמידותו, יציבותו וחוזקו אינם הופכים אותו לעל זמני, עם הזמן והחשיפה לתנאים שונים, גם הבטון יזדקק לתיקונים ולעבודות שיקום קטנות כגדולות, במיוחד אם החלו להופיע סדקים וחריצים במבנה.

נזקים מבניים בבטון

מבני בטון חשופים לאורך השנים לתנאים שונים שעלולים להשפיע על עמידותם כמו למשל טמפרטורות קיצוניות, תנודות סיסמיות, גשם כבד, רוחות חזקות וכל מיני גורמים שיכולים לפגוע בהם מבחינה מבנית.

למשל טמפרטורות קיצוניות יכולות לגרום להתרחבות של הבטון ולהתכווצות וכתוצאה מכך להיווצרות סדקים. למרות שבטווח הקצר לא תשימו לב לנזקים בבטון, כן כדאי להקפיד על תחזוקה נכונה באופן שוטף כדי להימנע משיקום בטון נרחב יותר. לא רק ששיקום נרחב יותר יהיה יקר יותר, אלא שנזק מבני עלול להוביל לסכנה בטיחותית ולהיחלשות המבנה.

נזקים כימיים

למרות שבטון נראה לנו כמו חומר סופר חזק ועמיד, חשיפה לכימיקליים מסוגים שונים עלולה להחליש אותו ולפגוע בשלמותו. ישנם סוגים שונים של כימיקליים שעשויים לפגוע בבטון כמו למשל סידן גופרתי, סידן כלורי, מי ים ועוד.

במקרה של נזק שנגרם כתוצאה מחשיפה לכימיקליים, שיקום בטון יהיה מאוד חשוב, אם לא נטפל במבנה כמה שיותר מהר, הכימיקליים ימשיכו לרחוש ולבחוש וכתוצאה מכך לפרק ולהחליש את המבנה.

נזקים לעמודי הפלדה

חלק מהמבנים מחוזקים באמצעות עמודי פלדה, הבעיה היחידה היא שהפלדה לא פעם מתחמצנת, מפתחת קורוזיה ונפגעת ובכך מחלישה את המבנה. בנוסף, כתוצאה מכך גם עלולים להיווצר סדקים בבטון, הסדקים הפתוחים מאפשרים למים לחלחל למבנה, מה שמחליש את הבטון עוד יותר ומהווה סיכון. לכן שיקום מבנים יהיה חשוב מאוד גם במקרים כאלו, כדי למגר את הסכנה שנשקפת ממבנים חלשים.

כיצד משקמים בטון?

שיקום בטון זהו תהליך שצריך להתבצע עם חברה מקצועית ששמה הולך לפניה בתחום. יש דרכים שונות ומגוונות לעשות זאת, אך זהו תהליך מורכב שדורש מיומנות. לעיתים עבודת השיקום מתבצעת באמצעות סנפלינג, לעיתים על ידי הקמת פיגומים ולרוב נדרשת עבודת סיתות נרחבת כדי להחזיר עטרה ליושנה, לשמר את המבנה, לשפר את האסתטיקה שלו ולהבטיח שיהיה כמה שיותר בטיחותי. כמו כן ישנם תקנים שחשוב להכיר, אשר מכתיבים בדיוק מה נדרש לעשות, כדי לשקם את הבניין בהתאם לסוג וחומרת הנזק ועל מנת להבטיח שהתוצאות ישמרו לטווח הרחב.

מוצרים להגנה על תשתיות בטון

כדי לשקם בטון חשוב לעבוד עם החומרים הטובים ביותר שישנם בשוק, הן עבור מניעה והן עבור תהליך השיקום עצמו, במידה וקיימת כבר שחיקה. לחברת NTSI יש מגוון רחב של פתרונות וסל של מוצרים מתקדמים וייעודיים למטרה זו, כך שיכולים לספק מענה מדויק. ביניהם:

  • הארד פורמולה לבטון חומר שמקשיח ומצופף את הבטון על מנת להגן עליו מפני שחיקה. בתום היישום, הבטון הופך לחזק יותר וקל יותר לתחזק אותו.
  • סילר לבטון מציע פתרון מעולה והופך את הבטון לעמיד הרבה יותר מפני שחיקה. בנוסף הוא מעניק הגנה מלאה מפני נזקי כלורידים, קרבונציה, הכתמה ועוד.
  • הידרוסיל סילר מקצועי על בסיס סיליקון שמיועד לאיטום תשתיות מינרליות, ובעל תכונות חזקות לדחיית מים. בנוסף זהו חומר עמיד בפני שחיקה שמתאים גם לסביבה ימית אגרסיבית.

שיקום בטון

מצא את החנות הקרובה אליך