סוגי בטון

בטון הוא אחד מחומרי הבנייה השימושיים ביותר שישנם, וההוכחה לכך היא שאפשר למצוא אותו כמעט בכל מקום: במבנים, גשרים, חומות, שבילים, בריכות שחייה, רצפות, שטחי חוץ, גינות, בעיצוב הפנים של הבית ועוד. זהו חומר מעשה ידי אדם ולו נוסחה פשוטה להפליא אשר מובילה לאינספור שילובים ושימושים אפשריים.

בצורתו הבסיסית, בטון מורכב ממים, מלט ואגרגטים, מה שיוצר חומר בנייה שמתקשה ונעשה קשיח לאחר שמתייבש. כמות המים והמלט היא שמשפיעה על תכונותיו, על חוזקו, הכוח שלו, מידת העמידות ואופי העבודה. כאשר הבטון נוזלי ניתן לצקת אותו לתוך משטחים מסוגים שונים, בצורות, עיצובים וגדלים שונים ולכן זה לא מפתיע למצוא אותו במשטחים מעוגלים או מרובעים, כמו גם בגרמי מדרגות, קורות, עמודים ומבנים מסוגים שונים. לאורך השנים התפתחה הטכנולוגיה בתחום, חומרים וטכניקות שונות נכנסו לתמונה והתוצאה הייתה סוגים שונים של בטון, אשר מתאימות לדרישות שונות ופרויקטים מגוונים.

אילו סוגי בטון ישנם?

ישנם סוגים שונים של בטון, חלקם משמשים לאותה המטרה, בעוד שישנם סוגים אשר משמשים למטרות ייעודיות.

בטון רגיל

בטון רגיל כולל תמהיל מסוים של מלט חול ואגרגטים ביחס קבוע ונתין להשתמש בו כדי ליצור מדרכות, מבנים, סכרים ועוד. מבחינת העמידות הוא נמצא בדרגה גבוהה מאוד, אך סוג זה מתמודד עם אתגרים שונים ביניהם עמידות פחות טובה בפני תנודות של הקרקע או חשיפה לרוחות חזקות על בסיס קבוע.

בטון מזוין

סוג זה של בטון נמצא בשימוש זמן רב בתעשייה ומאוד אופייני לשיטות הבניה המודרניות. הוא נחשב למאוד עוצמתי כאשר את עוצמתו הוא מקבל בעיקר מהנחת כבלים או מוטות פלדה לפני הייבוש. חיזוקים אלו הופכים את הבטון לעמיד יותר וסוג זה של בטון שינה את תעשיית הבנייה באופן דרמטי. כיום המון מבנים, דרכים וגשרים מיוצרים מבטון מזוין, כמו גם ממ”דים וחדרי ביטחון.

בטון מוקצף

מוכר גם בשם בטקל, משילוב המילים בטון קל, הסיבה לכך היא המשקל האוורירי שנגרם כתוצאה מבועות אוויר זעירות שבתוכו. בטון מוקצף מאוד קל ונוח לפילוס, בזכות משקלו הקל, והוא מתאים לבידוד תרמי ואקוסטי ולהגנה על המבנה מפני חום וקור. כמו כן ניתן ליצור שיפועים באמצעותו על גגות.

בטון טרומי

בטון טרומי הוא סוג של בטון שמגיע אל אתר הבניה כשהוא כבר מוכן, כלומר לא מכינים אותו באתר העבודה, אלא שהוא יצוק כבר בתוך תבניות מוכנות לשימוש. הוא משמש בעיקר עבור טכניקת הבנייה הטרומית או המתועשת, אשר בזכותה ניתן לקצר את זמן הבניה במידה משמעותית ולהשתמש בפחות כוח עבודה לתהליכי בניה מסוגים שונים.

בטון חשוף

כיום הטרנד של בטון חשוף מאוד פופולרי, ורואים אותו בהמון מבנים, הכוונה היא לבטון שנשאר חשוף, כלומר ללא ציפוי או חיפוי של הקיר. יש לציין שלא כל סוג של בטון מתאים לשמש כבטון חשוף, זהו סוג של בטון מאוד עמיד בפני פגעי מזג האוויר, והוא שומר על התכונות המקוריות של הבטון, כחלק בלתי נפרד מתהליך העיצוב.

בטון לבן

בטון לבן, הוא בטון ככל בטון, רק שהתערובת בה עושים שימוש בתהליך הייצור אנה כוללת את הרכיבים שתורמים לצבע האפור. במקום זאת הבטון מיוצר מחול ואבנים קטנות שדומות לחצץ ונקראות אגרגט. מעבר לכך, לתערובת מוסיפים גם חומרי דבק שנקראים צמנט, אשר אחראיים על התגבשותו של הבטון ועל תכונות כמו עמידות, קשיחות, חוזק ויציבות.

בטון מוחלק

בשנים האחרונות הבטון בצורתו הטבעית חוזר לאופנה והוא משולב הרבה יותר בעיצוב הבית. בטון מוחלק זו למעשה טכניקה אשר משמשת להחלקת הבטון עד ליצירת מראה חלק ומבריק. מלבד הבטון עצמו מוסיפים לתערובת פיגמנטים שונים להדגשת הצבע, וההחלקה מתבצעת באמצעות מכשיר ייעודי.

סוגי בטון

לסיכום, ישנם סוגים שונים של בטון והרשימה עוד ארוכה. כדי לשמור על הבטון לאורך שנים ולהקנות לו תכונות של חוזק ועמידות אפשר ליישם עליו חומרים ייעודיים שיאטמו אותו, יקנו לו שכבת הגנה ויהפכו את התחזוקה לכמה שיותר קלה ופשוטה.

מצא את החנות הקרובה אליך