מהי רובה אקרילית?

רובה אקרילית משמשת לאיטום וחיזוק אריחים ולהידוקם אחד לשני. זהו חומר על בסיס צמנטי ובעזרתו ניתן לסתום את המרווחים בין אריחים ומרצפות. איכותה של הרובה האקרילית נקבעת על פי רמת האטימות שלה וחוזקה וככל שהיא תהיה יותר אטומה כך היא תקנה הגנה גבוהה יותר לרצפה.

מה ההבדל בין רובה אקרילית לרובה אפוקסית?

רובה אקרילית ורובה אפוקסית משמשות לאותה המטרה אולם ישנם אנשים שיעדיפו את האופציה האפוקסית מסיבות אסתטיות וגם בשל העובדה שבניגוד לרובה אקרילית, רובה אפוקסית אינה נסדקת והיא אטומה לספיגה של נוזלים. עם זאת שני החומרים נחשבים כיעילים עבור מטרת איטום, כאשר הרובה האקרילית מציעה יתרון נוסף והוא מחירה הנמוך יותר יחסית. יחד עם זאת, כאשר קונים רובה אקרילית חשוב שלא להתפשר על החברה היצרנית. כאשר המותג ידוע כמוביל והמוניטין שלו חזק בתחום, כך סביר יותר שהרובה האקרילית תהיה איכותית יותר ושרמת האיטום שלה תהיה טובה והיא תהיה פחות רגישה לסדיקה. 

מה היתרונות של רובה אקרילית?

רובה אקרילית מציעה יתרונות רבים למשתמשים והעיקרי הוא מחירה. הרכב החומרים שלה הופך אותה לזולה יותר לעומת פתרונות איטום אחרים, היא נוחה ומהירה לשימוש ויישום ובכוחה למנוע מקרים של שבירת אריחים בשל תזוזתם (כאשר מיישמים אותה בדרגת הסמיכות המתאימה). בניגוד ליישום של רובה אפוקסית, ביישום של רובה אקרילית נדרשת פחות מיומנות של המיישם, וניקוי עודפים של חומר מהאריחים קל יותר. רובה אקרילית (כמו גם רובה אפוקסית) ניתן להשיג במגוון רחב מאוד של גוונים בהתאם לטעמכם. 

הגנה וניקוי

בניגוד לרובה אפוקסית, רובה אקרילית סופגת נוזלים. יישום נכון של הרובה ימנע מעבר נוזלים לגב האריחים, עם זאת הרובה עצמה עלולה לספוג מים ומכתימים שונים. כשמיישמים רובה יש ליישם לעומק שהנו כשני שליש מגובה האריחים. ספיגה חוזרת של מים לרובה עלול לאורך זמן להחליש את הרובה ולהביא לסדיקה. סדיקה של הרובה יכולה לנבוע גם מסיבות נוספות כגון תזוזת המבנה, חשיפת האריחים סביב הרובה למכה (כוח מכאני), מילוי הרובה לעומק שאינו מספיק, וסיבות נוספות. מעבר לכך יש משמעות אסטטית לספיגות הרובה, רובה שסופגת מים עלולה לספוג גם מכתימים שונים.  כולנו מכירים את המצב בו הרובה לאחר היישום יפה ובהירה, עם הזמן הרובה מאבדת את האסטטיות שלה והיא פחות יפה למראה, רובה מלוכלכת משפיע באופן ישיר אל המראה הנקי של הרצפה. 

רובה שמשחירה – רובה בהירה משחירה עם הזמן. הדבר נובע משטיפות חוזרות של אריחי הרצפה. אנחנו מכירים כיצד המים לאחר שטיפת הרצפות הופכים לכהים כתוצאה מאיסוף הלכלוך, האבק וייתר המזהמים שנאספים מהרצפה. אותם מים מלוכלכים שהסמרטוט אוסף מהרצפה נספגים במשימת הניקוי לתוך הרובה הארקילית שסופגת את הלכלוך לתוכה. ככל שעובר הזמן כך הרובה משחירה, הרצפה נראית מלוכלכת יותר והרובה קשה יותר לניקוי.

רובה שמבהירה – רובה שמבהירה, קרי נראה כי הרובה מלבינה, מקבלת מעין כתמי עננות בהירים היא תוצאה של מים קשים (מים עם אבנית) המתייבשת על הרובה. תופעה זו נראית בצורה ברורה על רובה אקרילית כהה. במקור הרובה כהה ויפה ועם שטיפות הרצפה הרובה מקבלת גוונים בהירים, כאמור הרובה סופגת את המים, במים יש אבנית, האבנית שמתייבשת בעלת גוונים בהירים והם נראים בבירור על הרובה.

רובה עם עובש וטחב– מצב זה מאפיין בעיקר רובה בחדרים רטובים (חדרי אמבטיה). הרובה סופגת את הלוחות שבאוויר, מעגל הרטבה- ייבוש, לחות וחמצן מהווים כר אידיאלי להתפתחות של עובש, פטריות וטחב בתוך הרובה. במידה ולא מטפלים בכתמי הטחב במהירות עלולים להגיע למצב בו כמעט ולא ניתן להסיר לחלוטין את הכתמים שנטמעים בתוך הרובה.

מידע נוסף על ניקוי רובה אקרילית ניתן לקרוא במאמר הבא: כיצד לנקות רובה אקרילית

ניקוי והגנה

ניתן לנקות רובה אקרילית וחשוב מכך ניתן להגן על הרובה באמצעות חומרים ייעודים אשר יקלו את תחזוקת הרובה וישמרו על הרובה יפה, נקייה וחזקה.

רובה שהשחירה או רובה שהבהירה– יש לנקות באמצעות רובה קלינר, החומר מוכן לשימוש. יש לרסס את החומר ישירות על הרובה המלוכלכת, להמתין שתי דקות, לקרצף עם מברשת שיערות פלסטיק או מטאטא ולשטוף. רובה קלינר יפרק בקלות וביעילות את הלכלוך שהצטבר או האבנית שהצטברה.

רובה עליה הצטברה עובש וטחב– יש לנקות באמצעות מסיר עובש. למרוח, להמתין מספר דקות, לקרצף ולשטוף. יש לחזור על הפעולה במידה הצורך.

הגנה על הרובה – לאחר שניקנו את הרובה והרובה כעת נקייה ויבשה, ניתן להגן באמצעות סילר מסוג רובה סיל. חשוב לוודא שהרובה התייבשה לחלוטין אחרת הרובה לא תאפשר לסילר מסוג רובה סיל לחדור ולהיספג כראוי לרובה. מומלץ להמתין לפחות יומיים ממועד ניקוי הרובה. את הרובה סיל יש למרוח באמצעות מכחול על הרובה בלבד ולנגב עודפי חומר מהאריחים. תמיד מומלץ לעשות מקטע כדוגמה ולבחון את השפעת החומר על גוון הרובה לפני שמיישמים על כל האזור, אבל ברמת העיקרון חומר זה אינו משנה בכלל את גוון הרובה. יש להמתין לייבוש הרובה סיל (כ- 5 שעות). רובה סיל הנו חומר ייעודי להגנה על רובה אקרילית.

סילר מסוג רובה סיל יגן על הרובה מפני ספיגה של נוזלים ומכתימים שונים ויפחית במידה ניכרת את הסיכוי להצטברות של עובש וטחב על רובה אקרילית בחדרים הרטובים.

הסרת שאריות רובה אקרילית לאחר שיפוץ ובנייה 

חברת אן.טי.אס.איי מספקת לרוב חברות הבנייה בישראל חומרים לניקוי המבנים לאחר בנייה. החומרים שלנו מובילים את השוק והושמו בהצלחה על עשרות אלפי דירות ומבנים.

לאחר תהליך של שיפוץ ובנייה יש שאריות רובה, לכלוך קשה, צמנטים ושאריות בטון על אריחי הרצפה והקירות. שאריות אלו ניתן להסיר באחד מחומרי הניקוי הייעודים לכך, המוביל מבין החומרים הוא חומר מסוג קלינר 5,000. חומר זה על בסיס סדרה של חומצות ואיניביטורים מפרק בצורה קלה ויעילה שאריות לכלוך קשה ושאריות רובה. את החומר מדללים במים כאשר יחס הדילול נקבע בהתאם לעומס וסוג הלכלוך, מקרצפים ושוטפים. ללכלוך קשה במיוחד ביישום מקצועי ניתן לפרק לכלוך בקלות באמצעות ניו-אסיד החומר הכי חזק בשוק.

לחברת NSTI מגוון רחב של פתרונות הגנה, איטום וניקוי מתקדמים המבוססים על מיטב הטכנולוגיות. צרו עמנו קשר לפרטים נוספים ואנו נשמח לסייע לכם לבחור את הפתרון המתאים ביותר לצרכים שלכם.

מצא את החנות הקרובה אליך
Accessibility