רובה אקרילית לעומת אפוקסית

השוואה בין רובה אקרילית לרובה אפוקסית

אם אתם משפצים או בונים בית חדש, סביר מאוד להניח שנתקלתם במשג רובה. הרובה זהו חומר מילוי שמיושם בין האריחים על מנת לאטום אותם ולשמור עליהם יציבים. לרובה יש יתרונות שונים ומגוונים והיא מציעה איטום טוב יותר, עמידות ומראה אחיד. כיום יש מגוון רחב של גוונים כך שבאמצעות הרובה ניתן להכניס מעט צבעוניות ואמרה אישית לעיצוב, וישנם גם סוגים שונים של רובה, לרבות רובה אקרילית ורובה אפוקסית. מה ההבדלים בין שני הסוגים וכיצד בוחרים? לפניכם כמה מהפרטים החשובים.

רובה אקרילית לעומת אפוקסית

מהו התפקיד של רובה?

ברובה משתמשים כדי למלא מרווחים בין אריחים. מעבר לכך יש לה כמה וכמה תפקידים נוספים, ביניהם:

 • ייצוב האריחים – אריחים מודבקים עם דבק מיוחד אך הרובה שומרת עליהם יציבים במקומם ועמידים יותר.
 • נראות – מילוי המרווחים בין האריחים על ידי רובה יוצר מראה אחיד, כאשר רובה צבעונית יכולה להפוך את התוצאה ליותר דקורטיבית וצבעונית.
 • איטום – הרובה משמשת גם לאיטום. היא מונעת מחומרים מאכלים לפגוע בחומר ההדבקה וממים לחדור ולשחרר את האריחים.
 • מניעת עובש – באמצעות יישום הרובה ניתן למנוע היווצרות של עובש במרווחים בין האריחים. לכן היא יעילה
  במיוחד במקומות לחים.

מהי רובה אקרילית?

רובה אקרילית משמשת לאיטום וחיזוק אריחים ולהידוקם אחד לשני. זהו חומר על בסיס צמנטי ובעזרתו ניתן למלא את המרווחים בין אריחים בין אם מדובר באריחים לקירות ו/או אריחים לרצפות. איכותה של הרובה האקרילית נקבעת על פי רמת האטימות שלה וחוזקה וככל שהיא תהיה יותר אטומה כך היא תקנה הגנה גבוהה יותר לרצפה.

רובה אקרילית מציעה יתרונות רבים למשתמשים והעיקרי הוא מחירה. הרכב החומרים שלה הופך אותה לזולה יותר לעומת פתרונות איטום אחרים, היא נוחה ומהירה לשימוש ויישום ובכוחה למנוע מקרים של שבירת אריחים בשל תזוזתם (כאשר מיישמים אותה בדרגת הסמיכות המתאימה). בניגוד ליישום של רובה אפוקסית, ביישום של רובה אקרילית נדרשת פחות מיומנות של המיישם, וניקוי עודפים של חומר מהאריחים קל יותר. רובה אקרילית (כמו גם רובה אפוקסית) ניתן להשיג במגוון רחב מאוד של גוונים בהתאם לטעמכם.
רובה אקרילית לעומת אפוקסית

רובה אפוקסית או רובה אקרילית – מה עדיף?

רובה אקרילית ורובה אפוקסית משמשות ברוב המקרים לאותה המטרה אולם ישנם אנשים שיעדיפו את האופציה האפוקסית מסיבות אסתטיות וגם בשל העובדה שבניגוד לרובה אקרילית, רובה אפוקסית אינה נסדקת והיא אטומה לספיגה של נוזלים, רובה אפוקסית מחזיקה זמן רב יותר, פחות שריטה ועם טקסטורה חלקה יותר. עם זאת שני החומרים נחשבים כיעילים עבור מטרת איטום, כאשר הרובה האקרילית מציעה יתרון נוסף והוא מחירה הנמוך יותר יחסית. יחד עם זאת, כאשר קונים רובה אקרילית חשוב שלא להתפשר על החברה היצרנית. כאשר המותג ידוע כמוביל והמוניטין שלו חזק בתחום, כך סביר יותר שהרובה האקרילית תהיה איכותית יותר, שרמת האיטום שלה תהיה טובה והיא תהיה פחות רגישה לסדיקה.

ההבדלים בין רובה אקרילית לרובה אפוקסית

שני הסוגים אומנם מיועדים לאותה מטרה, אך יחד עם זאת יש ביניהם כמה וכמה הבדלים:

 

רובה אקרילית

 

רובה אפוקסית

 

רכיבי התערובת ואיכותם

על בסיס צמנטי באבקה, לעיתים מכילה פולימרים חומר דו -רכבי, מחומר ומקשה
 

טכנולוגיה

 

רובה צמנטית, מסיסה במים מתקשה בראקציה עם מקשה

שימושים

מיועדת לשימושים ביתיים, שימושי פנים וחוץ. רובה אפוקסית מעולה ליישום במקומות תעשייתיים כמו מפעלי ייצור מזון, מפעלים עם חומצות ושומנים, מטבחים תעשייתיים, בריכות וחדרים רטובים ועוד.
 

מבחר גוונים

מגוון רחב מגוון רחב
 

תכונות

סופגת

אינה עמידה בפני כתמים וספיחת נוזלים

אינה סופגת

עמידה בפני כתמים וספיחת נוזלים

 

תחזוקה

תחזוקה קשה. משחירה עם חשיפה ללכלוך ולכן רובה בהירה יכולה עם הזמן להכהות. תחזוקה קלה. אינה מאפשרת חדירה של נוזלים ולכלוך לתוכה.
הגנה ניתן להגן על רובה עם חומר הגנה ייעודי רובה סיל אין צורך בהגנה
 

מחיר

 

זולה יותר בהשוואה לרובה אפוקסית יקרה יותר בהשוואה לרובה אקרילית

אטימות ועמידות

בניגוד לרובה אפוקסית, רובה אקרילית סופגת נוזלים. יישום נכון של הרובה ימנע מעבר נוזלים לגב האריחים, עם זאת הרובה עצמה עלולה לספוג מים ומכתימים שונים. כשמיישמים רובה יש ליישם לעומק שהנו כשני שליש מגובה האריחים. ספיגה חוזרת של מים לרובה עלולה לאורך זמן להחליש את הרובה ולהביא לסדיקה. סדיקה של הרובה יכולה לנבוע גם מסיבות נוספות כגון תזוזת המבנה, חשיפת האריחים סביב הרובה למכה (כוח מכאני), מילוי הרובה לעומק שאינו מספיק, וסיבות נוספות. מעבר לכך יש משמעות אסטטית לספיגות הרובה, רובה שסופגת מים עלולה לספוג גם מכתימים שונים. כולנו מכירים את המצב בו הרובה לאחר היישום יפה ובהירה, ועם הזמן הרובה מאבדת את האסטטיות שלה והיא פחות יפה למראה. רובה מלוכלכת משפיעה באופן ישיר על המראה הנקי של הרצפה.

 • רובה שמשחירה – רובה בהירה משחירה עם הזמן. הדבר נובע משטיפות חוזרות של אריחי הרצפה. אנחנו מכירים כיצד המים לאחר שטיפת הרצפות הופכים לכהים כתוצאה מאיסוף הלכלוך, האבק וייתר המזהמים שנאספים מהרצפה. אותם מים מלוכלכים שהסמרטוט אוסף מהרצפה נספגים במהלך הניקוי לתוך הרובה האקרילית שסופגת את הלכלוך לתוכה. ככל שעובר הזמן כך הרובה משחירה, הרצפה נראית מלוכלכת יותר והרובה קשה יותר לניקוי.
 • רובה שמבהירה – רובה שמבהירה, קרי נראה כי הרובה מלבינה, מקבלת מעין כתמי עננות בהירים היא תוצאה של מים קשים (מים עם אבנית) המתייבשת על הרובה. תופעה זו נראית בצורה ברורה על רובה אקרילית כהה. במקור הרובה כהה ויפה ועם שטיפות הרצפה הרובה מקבלת גוונים בהירים, כאמור הרובה סופגת את המים, במים יש אבנית, האבנית שמתייבשת בעלת גוונים בהירים והם נראים בבירור על הרובה. כתמי מים יכולים לנבוע גם במצבים שלחות נמצאת בגב האריח, הלחות עולה למעלה ועוברת דרך הרובה – התוצאה זהה שינוי גוון הרובה, כתמי רטיבות.
 • רובה עם עובש וטחב – מצב זה מאפיין בעיקר רובה בחדרים רטובים (חדרי אמבטיה). הרובה סופגת את הלוחות שבאוויר, מעגל הרטבה – ייבוש, לחות וחמצן מהווים כר אידיאלי להתפתחות של עובש, פטריות וטחב בתוך הרובה. במידה ולא מטפלים בכתמי הטחב במהירות עלולים להגיע למצב בו כמעט ולא ניתן להסיר לחלוטין את הכתמים שנטמעים בתוך הרובה.

מידע נוסף על ניקוי רובה אקרילית ניתן לקרוא במאמר הבא: כיצד לנקות רובה אקרילית

רובה אקרילית לעומת אפוקסית

ניקוי והגנה

ניקוי והגנה רובה אקרילית

ניתן לנקות רובה אקרילית וחשוב מכך ניתן להגן על הרובה באמצעות חומרים ייעודים אשר יקלו את תחזוקת הרובה וישמרו על הרובה יפה, נקייה וחזקה.

 • רובה שהשחירה או רובה שהבהירה –לניקוי רובה אקרילית מומלץ להשתמש בקלינר 5,000 (במידה ומדובר באריחי קרמיקה, אריחי פורצלן) או בחומר מסוג מנקה רב תכליתי (במידה ומדובר באריחי בטון, שיש או אבן). יש לרסס את החומרים לאחר דילול במים ישירות על הרובה המלוכלכת, להמתין שתי דקות, לקרצף עם מברשת שיערות פלסטיק או מטאטא ולשטוף. רובה קלינר יפרק בקלות וביעילות את הלכלוך שהצטבר או האבנית שהצטברה. אין להשתמש בחומצת מלח, חומר ניקוי 00 ושאר החומצות שיכולות לגרום לנזקים רבים, על נזקים אלו אפשר לקרוא בהרחבה – מהן הנזקים כתוצאה משימוש בחומצת מלח.
 • רובה עליה הצטברו עובש וטחב – יש לנקות באמצעות מסיר עובש. למרוח, להמתין מספר דקות, לקרצף ולשטוף. יש לחזור על הפעולה במידה הצורך.

הסרת שאריות רובה אקרילית לאחר שיפוץ ובנייה

חברת NTSI מספקת לרוב חברות הבנייה בישראל חומרים לניקוי המבנים לאחר בנייה. החומרים שלנו מובילים את השוק והושמו בהצלחה על עשרות אלפי דירות ומבנים.

לאחר תהליך של שיפוץ ובנייה יש שאריות רובה, לכלוך קשה, צמנטים ושאריות בטון על אריחי הרצפה והקירות. שאריות אלו ניתן להסיר באחד מחומרי הניקוי הייעודים לכך, המוביל מבין החומרים הוא חומר מסוג קלינר 5,000. חומר זה על בסיס סדרה של חומצות ואיניביטורים מפרק בצורה קלה ויעילה שאריות לכלוך קשה ושאריות רובה. את החומר מדללים במים כאשר יחס הדילול נקבע בהתאם לעומס וסוג הלכלוך, מקרצפים ושוטפים. ללכלוך קשה במיוחד ביישום מקצועי ניתן לפרק לכלוך בקלות באמצעות ניו-אסיד החומר הכי חזק בשוק.

הגנה על הרובה אקרילית באמצעות רובה סיל

לאחר שניקנו את הרובה והרובה כעת נקייה ויבשה, ניתן להגן עליה באמצעות סילר מסוג רובה סיל. חשוב לוודא שהרובה התייבשה לחלוטין אחרת הרובה לא תאפשר לסילר מסוג רובה סיל לחדור ולהיספג כראוי לרובה. מומלץ להמתין לפחות יומיים ממועד ניקוי הרובה. את הרובה סיל יש למרוח באמצעות מכחול על הרובה בלבד ולנגב עודפי חומר מהאריחים. תמיד מומלץ לעשות מקטע כדוגמה ולבחון את השפעת החומר על גוון הרובה לפני שמיישמים על כל האזור, אבל ברמת העיקרון חומר זה אינו משנה בכלל את גוון הרובה. יש להמתין לייבוש הרובה סיל (כ- 5 שעות).

רובה סיל הנו חומר ייעודי להגנה על רובה אקרילית סילר מסוג רובה סיל יגן על הרובה מפני ספיגה של נוזלים ומכתימים שונים ויפחית במידה ניכרת את הסיכוי להצטברות של עובש וטחב על רובה אקרילית בחדרים הרטובים. רובה סיל נמכר במארז 500ml  ובדרך כלל כמות זו מספיקה לדירה שלמה.

רובה אקרילית לעומת אפוקסית

ניקוי והגנה רובה אפוקסית

הניקיון של שאריות רובה אפוקסית עשוי להיות מאוד מאתגר. סוג זה של רובה מתקשה ממש מהר ואם לא עובדים בצורה מדויקת ובמומחיות, יישארו כתמים על האריחים. כתמים כאלו מאוד קשה להסיר. במידה ונותרו כתמי רובה אפוקסית ניתן להסירם באמצעות חומר מסוג מסיר חומרים אקולוגי. לתחזוקה שוטפת ניתן לעשות שימוש בחומר מסוג מנקה רב תכליתי. הטכנולוגיה החדשה: רובה אפוקסית במזרק.

רובה אפוקסית במזרק

מעבר למוצרים ייעודיים שמסייעים להסיר כתמי רובה אפוקסית יותר בקלות, NTSI מציעה מוצר בטכנולוגיה חדשה שהופך את היישום של הרובה האפוקסית לקל, פשוט ומדויק מלכתחילה ובכך מונע את הצורך בניקיון מסיבי. מוצר זה נקרא רובה אפוקסית NTSI Premium Grout.

בשונה מרובה אפוקסית רגילה, אשר דורשת ערבוב של שני חומרים, רובה זו מגיעה במזרק דו רכיבי אשר מאפשר ליישם אותה בצורה ממש מדויקת. שיטה זו מציעה יתרונות רבים ונותנת מענה לחסרונות הבולטים של שיטת היישום “המסורתית”: עבודה יותר מדויקת, פחות לכלוך שקשה להסיר, אפס פחת והחדרה פשוטה יותר של הרובה לתוך הממשקים. NTSI Premium Grout עומד בתקני RG, זמין במגוון רחב של גוונים וקל מאוד ליישום על מרצפות, קירות, במטבח, בסאונה, בחדרי הקפאה ועל מגוון רחב של חומרים מסוגים שונים.

ולסיכום, כיצד בוחרים?

רובה בוחרים בהתאם ליישום וכאשר מדובר ברובה אקרילית, גם בהתאם לסוג הפוגה (גודל המרווח בין האריחים). בכל סוג שבוחרים מומלץ להקפיד שחברת המותג תהיה ידועה ואיכותית ותציע מבחר רחב של גוונים, כך שתוכלו לקבל את התוצאה הרצויה גם מבחינת האיכות וגם מבחינת הנראות. חשוב שחומרי הגלם יהיו כמה שיותר איכותיים, כאשר ברוב המקרים השקעה ברובה איכותית אינה בהכרח אומרת שמדובר בהשקעה כספית גדולה בהתאם. גם אם כן מדובר בהשקעה, ככל שהרובה איכותית יותר כך היא תמנע עוגמת נפש, כמו גם את הצורך בתחזוקה מרובה לאורך השנים.

לחברת NSTI מגוון רחב של פתרונות הגנה, איטום וניקוי מתקדמים המבוססים על מיטב הטכנולוגיות. צרו עמנו קשר לפרטים נוספים ואנו נשמח לסייע לכם לבחור את הפתרון המתאים ביותר לצרכים שלכם.

מצא את החנות הקרובה אליך