ניקוי רובה אקרילית

מה זה רובה אקרילית? 

רובה אקרילית הנה תערובת העשויה מאבקת רובה ומים ועושים בה שימוש למילוי החריצים (ממשקים/פוגות) בין האריחים. ישנם סוגים רבים של רובה אקרילית, באיכויות שונות, גוונים שונים וטכנולוגיות שונות. את הרובה ממלאים בדר”כ בעוביים של בין 1-4mm, כאשר התקן מגדיר כי מילוי הרובה צריך לעמוד על 3mm.

רובה אקרילית מהווה אלמנט דקורטיבי בקירות ורצפות ומבחר הגוונים העשיר מאפשר שילובים אינסופיים. החיסרון של רובה אקרילית שהיא לרוב סופגת מים ולכלוך לתוכה, מה שמשפיע על מראה הרצפה והקיר. רובה מלוכלכת יכולה להשפיע בצורה בלתי רגילה על מראה הרצפה / קיר, בעוד שהאריחים נקיים לאחר שטיפה בהינתן שהרובה עדין נראית מלוכלכת, ‘עייפה’ הדבר ישפיע ישירות על מראה הרצפה. לרובה בהירה שחשופה ללכלוך רב, שטיפה במים מלוכלכים עם הזמן תכהה עד אפילו להשחרה מלאה.

ניקוי רובה אקרילית

שימוש בחומרי ניקוי חומציים על רובה אקרילית

רובה כהה שחשופה לחומר ניקוי חומציים עלולה לקבל תפרחת לבנה שמקורה לרוב בחומצת מלח המתייבשת על הרובה. כמו כן רובה אקרילית רגישה יחסית לסדיקה. כאשר לא ממלאים את הרובה לעומק הפוגה אז הרובה עלולה להישבר, להיסדק ולצאת מהמקום, גם תזוזות המבנה ומכות ישירות עלולות לפגוע ברובה. שמנים, מכתימים שונים, לכלוך קשה עלולים לגרום לנזק אסטטי לרובה. בחדרים רטובים הבעיה הנפוצה היא הצטברות של עובש על הרובה, הצטברות של עובש וטחב על רובה נובעים מספיחה של מים ולחות לתוך הרובה שמהווים את התנאים האידיאלים להצטברות עובשים.

חומרים מסוימים עלולים ‘לתקוף’ את הרובה, לחספס אותה ואף לגרום לשינוי גוון, בדרך כלל מדובר בחומרי ניקוי מקצועיים על בסיס חומצת מלח מרוכזת אשר תוקפים את הרובה.  חספוס הרובה על ידי חומרי ניקוי הנ”ל יקשו על תחזוקה וניקוי רובה אקרילית שכן ככל שהרובה יותר מחוספסת כך יהיה קל יותר ללכלוך, אבק להצטבר ולהיתפס על ובתוך הרובה.

שדרוג של רובה אקרילית 

בשביל לשמור על רובה נקייה לאורך זמן מומלץ ליישם רובה אקרילית עם תוסף לרובה, תוסף לרובה הנו חומר נוזלי שמהווה תחליף למים כאשר מערבבים את אבקת הרובה, בדר”כ מדובר בחומר פולימרי אשר הופך את הרובה לדוחה מים, עמידה וחזקה יותר מרובה ללא תוסף. במידה והרובה האקרילית סופגת מים ניתן להגן עליה באמצעות סילר לרובה- רובה סיל, מומלץ ליישם סילר שאינו משנה גוון, קרי סילר נטרלי. סילר מעמיק גוון יחייב יישום מדויק ומקצועי וזאת מבלי לפגוע באריחים סביב הרובה. את הסילר ניתן ליישם על רובה אקרילית נקייה ויבשה באמצעות מכחול ובעת היישום לנגב את עודפי החומר שבאים במגע עם האריחים.

איך מנקים רובה אקרילית

לבחירת סילר לרובה מתאים ניתן לפנות אלינו ונשמח לעזור בנדון. כאשר רוצים לנקות רובה מלוכלכת מאוד מומלץ לנקות באמצעות חומר מסוג קלינר 5,000 כאשר מדובר באריחי קרמיקה או אריחי פורצלן. כאשר מדובר באריחי אבן ו/או שיש אנו ממליצים על הסרת הרובה אקרילית באמצעות מנקה רב תכליתי. את החומרים הנ”ל ניתן לדלל במים ביחס של 1 יחידת חומר עם 3-5 יחידות מים. ניתן למרוח את החומר על הממשקים באמצעות מברשת צבע, לתת לחומר ‘לשבת’ על הרובה מספר דקות ולקרצף באמצעות מברשת את הממשקים. פעמים רבות קרצוף עם מטאטא גם יעשה את העבודה, מה שחשוב שאת הקרצוף יש לבצע לאורך הרובה. במידה ולא מעוניינים לעבוד נקודתית על הממשקים עצמם ניתן לפזר את החומר על כל הרצפה ולקרצף את הרצפה כולה, במקרה הנ”ל גם האריחים יזכו לניקוי יסודי וחידוש, לאחר הסרת הלכלוך יש לשטוף את הרצפה ולייבש. במידה ועל הרובה הצטברו עובשים וטחב ניתן להסירם באמצעות מסיר עובש.

לאחר ניקוי יסודי וייבוש הרובה אנו ממליצים כאמור להגן על הרובה עם סילר לרובה. יישום של סילר יקל מאוד על התחזוקה של הרובה, ימנע ספיחה של מים, נוזלים אחרים ומכתמים. לא כל סילר מתאים ליישום על רובה, מומלץ לעבוד עם סילר ייעודי לרצפות שידע לעמוד בפני שחיקה רבה של שטיפות תדירות, סילר איכותי ידע גם להתמודד עם שתן אליו לעיתים חשופה הרובה בסביבת האסלה.

ניקוי רובה אקרילית

חשוב לזכור, לעיתים בהינתן רטיבות בגב האריחים (מתחת/מאחורי האריחים) יתכנו תופעות של שינוי גוון של הרובה, כאמור במקרים אלו שינוי הגוון אינו נובע מלכלוך אלא מעליה קפילארית של לחות, לחות יכולה להשפיע פרמננטית על הגוון של הרובה. במקרים אלו יש לגלות את מקור הרטיבות, לבצע את התיקון הנדרש ורק אח”כ לנקות ולהגן על הרובה. על רובה יכולים גם לצוץ תפרחות לבנות אבקתיות שמקורם במלחים שעולים מתחת לתשתית או מלחים מהסביבה שהתייבשו על התשתית, בדרך כלל מלחים אלו יראו כאבקה לבנה ואף כקריסטלים קטנים שיושבים על הרובה ועל פאות האריחים. מלחים אלו ניתן לפרק באמצעות חומר מסוג קלינר 5,000 בדילול של 1 יחידת חומר עם 4-5 יחידות מים. במידה ומדובר במלחים ‘שהתיישבו’ בין אריחי אבן ו/או שיש ניתן לפנות אלינו לפתרון.

לסיכום, ברוב המקרים ניתן לחדש ולרענן את מראה הרובה עם חומר ניקוי ייעודי המתאים למשימה, ניקוי יסודי יחדש את מראה הרצפה, לאחר ניקוי יסודי מומלץ להגן על הרובה במטרה לשמור עליה נקייה ויפה לאורך זמן וזאת ניתן להשיג על ידי הגנת הרובה באמצעות סילר.

למידע על מוצר להסרת עובש וטחב

למידע על מוצר מסוג קלינר 5,000

למידע על סילר מסוג ננוסיל

למידע על חומר ניקוי מסוג מנקה רב תכליתי

מצא את החנות הקרובה אליך