כל הדרכים להגן על עץ

עץ הוא חומר גלם יפה וטבעי, אך כתוצאה מכך הוא גם רגיש יותר למזיקים מסוגים שונים. לכן מוצרים ומשטחים מעץ אמיתי יזדקקו לטיפול מתאים על מנת לשמור על העץ בריא ועמיד יותר לאורך השנים, להרחיק מזיקים ולמנוע ריקבון. הגנה על עץ נעשית על ידי מוצרים ייעודיים, כאשר לכל מוצר יש תכונות משלו, יתרונות וחסרונות.

לכה על גבי עץ

לכות הן אחד מסוגי הגימור הפופולריים שישנם לעץ בגלל שהן מתייבשות מאוד מהר, אפשר להסיר אותן בקלות והן מעמיקות את המראה הטבעי של החומר. כיום יש מגוון רחב של סוגי לכות, ולכל סוג מאפיינים ייחודיים לו. יש לכות שמבוססות על שרפים, לכות שמבוססות על מים, לכות עם זרז שיוצרות ריאקציות כימיות וגימור עמיד ועוד. הבחירה בלכה כזו או אחרת תלויה בסוג העץ והמטרה אותה שואפים להשיג. חומר איטום לעץ מצוין, היא יוצרת פילס בין העץ לסביבה ובכך מגנה על העץ ממזיקים שונים. עם זאת ביישום של שכבת לכה העץ לרוב מקבל מראה מלאכותי, לעיתים אף פלסטיקי וכך העץ מאבד מהיופי הטבעי שלו. מי שרוצה לשמור על המראה הטבעי והמקורי של העץ לרוב לא יבחר בלכה. חסרון נוסף ביישום לכה הוא במצב בו נדרש חידושה. לרוב נדרש להסיר את שכבת הלכה הישנה. הסרת שכבת הלכה מוסרת לרוב באמצעות מסירי לכה כגון מסיר חומרים אקולוגי או ליטוש במידה ושכבת הלכה נשחקה מאוד.

כל הדרכים להגן על עץ

סילר לעץ

סילר הוא חומר הגנה ייעודי שמתאים ליישום על משטחים עץ שונים ומטרתו היא להעניק להם תכונות הידרופוביות (דוחות מים) ועמידות גבוהה יותר לאורך השנים. סילר לעץ מבוסס על תחליב אמולוסיה שמגן על מוצרי ומשטחי עץ מפני נוזלים, רטיבות, עובש, טחב ומכתימים מסוגים שונים. סילר לעץ WB מבית NTSI אינו משנה את הגוון ומתאים לחובבי מראה העץ הטבעי. את החומר מאוד פשוט ליישם גם באופן עצמאי והוא מאוד קל לשימוש, כמעט חסר ריח ועל בסיס מים. את הסילר לעץ ניתן ליישם As Is ללא דילול, אף אפשר גם לדלל אותו במים בהתאם לסוג העץ ויכולות הספיגה שלו, כך שמדובר במוצר מאוד חסכוני וניתן להתאימו לסוג העץ, רמת ההגנה הנדרשת ורמת הספיגות. סילר לעץ דוחה נוזלים ברמה גבוהה ונותן הגנה מצוינת כנגד שמנים וחומרים מכתימים שונים בהשוואה למוצרי הגנה אחרים לעץ לכן הוא מומלץ ליישם גם על חיפוי עץ ורצפות עץ, דקים, אלמנטים מעץ ועוד.

שמן לעצים

ישנם שמנים רבים המתאימים לשימור והגנה על עץ ולכן עליכם להגיע לבחירה הטובה ביותר בהתאם לסוג העץ שתרצו לשמר, מאפייניו, שימושיו, מיקומו, התנאים שחשוף אליהם ועוד. השמנים הזמינים מאוד זולים יחסית ביחס למוצרים אחרים, כאשר ישנם סוגים שמתייבשים מהר, בעוד שאחרים לוקחים את הזמן שלהם. ברוב המקרים את השמן מיישמים על העץ באמצעות הברשה כאשר המטרה היא שהוא יחדרו מתחת לפני השטח. יש לקחת בחשבון שכדי שההגנה תהיה כמה שיותר איכותית, יש ליישם כמה שכבות של שמן ולחזור על הפעולה (לרוב) כל שנה. בשל רמת התחזוקה הגבוהה לשמירת ההגנה ביישום שמן, רבים מוצאים במוצר זה פתרון נחות ביחס לפתרונות הגנה אחרים לעץ.

כל הדרכים להגן על עץ

צבע לעץ

בחירת הצבע המתאים לעץ תלויה לא פעם בסוג העץ עצמו, כמו גם בהבדלים בין עץ ישן לחדש. אם תרצו לטפל בעץ חדש מומלץ כי תמתינו תקופה, עץ חדש לרוב יגיע עם גימור אטום שימנע צביעה ישירה. יחד עם זאת חשוב להגן על העץ החדש באמצעות חומרים ייעודיים שבכוחם לחדור לעומק העץ ולעקוף את שכבת האיטום שלו. לאחר תקופת התאקלמות של העץ יהיה לכם פשוט יותר לצבוע אותו ולקבל את התוצאות הרצויות. כאשר מדובר בעץ ישן, קחו בחשבון שתצטרכו לעשות עבודת הכנה מקדימה, להסיר את הצבע הקיים באמצעות המוצרים המתאימים וללטש אותו. חומר הסרה של ציפויים וצבעים מצוין הוא מסיר החומרים האקולוגי שמגיע בגרסת ג’ל ומאפשר הסרה קלה של צבע במהירות ואפס פחת. ישנם סוגים שונים של צבעים המיועדים לעצים ביניהם: שקופים, חצי שקופים, אטומים ועוד. הבחירה צריכה להתבצע בהתאם לאופי השימוש, סוג העץ, המיקום, ולא פחות חשוב, בהתאם לגוון ולצבע הרצויים.

אם תרצו להגן על עץ עומדות לרשותכם הרבה דרכים ומגוון רחב של מוצרים. סביר להניח שבשורה התחתונה כל המוצרים יספקו תוצאות, אולם השאלה שיש לשאול היא לכמה זמן, וכמה תצטרכו להשקיע כדי להגיע לתוצאות הרצויות.

 

 

 

מצא את החנות הקרובה אליך