כל מה שצריך לדעת על בטון דקורטיבי

אחד הטרנדים הכי לוהטים ופופולאריים בשנים האחרונות בעולמות הבנייה ועיצוב הפנים הוא ללא ספק בטון דקורטיבי, כאשר יותר ויותר אנשים, בעלי נכסים, אדריכלים ומעצבים מגלים את היכולות האסתטיות והעיצוביות של בטון. כך, בטון הוא היום ממש לא “רק” חומר גלם אפרורי הנמצא בשלד המבנה ומכוסה על ידי חומרי גמר כאלו ואחרים, אלא פריט דקורטיבי שלגמרי יכול להיות מיוחד, צבעוני ומרשים במיוחד. 

היום, אנחנו בחברת NTSI, מזמינים אתכם לשים בצד את על מה שחשבתם שידעתם על בטון כחומר גלם בסיסי בענף הבנייה הישראלי, להיכנס ל”מוד” של עיצוב ואסתטיקה, מבלי לשכוח את הפונקציונאליות והידע ההנדסי שלכם, וללמוד כל מה שצריך לדעת על בטון דקורטיבי. 

 

מה זה בעצם בטון דקורטיבי?

במהותו הבסיסית והמכאנית ביותר, גם בטון דקורטיבי מתחיל את דרכו מאותה תערובת ותיקה ומוכרת של צמנט (מלט), חצץ, חול ומים. אבל מעבר לכך, הבטון הדקורטיבי המהווה חומר גמר איכותי ומאוד רב-גוני מבחינת יישומים ומראה, הוא מוצר המאפשר יותר או בעיקר דברים אחרים וחדשים בבנייה ועיצוב. 

לצד היתרונות והיכולות ההנדסיות של בטון באופן כללי, בטון דקורטיבי מאפשר ליצור גימור אסתטי וסופי של אלמנטים במבנה, ללא צורך להתקין או ליישם חומרי גמר אחרים כמו ריצוף, חיפוי, טייחים מיוחדים וכדומה. כך, בטון דקורטיבי, מספק גם את התכונות של חוזק, עמידות, גמישות ותמיכה במבנה אך גם את האלמנטים הוויזואליים והאסתטיים של חללי פנים ואזורי חוץ במבנה. 

כדי להוריד את הדברים יותר לקרקע, נסביר פרקטית כי בטון דקורטיבי כולל יישום שלל טכניקות וחומרים נוספים ליצירת מראה מעוצב, מיוחד ומרשים למשטחי בטון יצוקים, עם אפשרויות מרהיבות ומרגשות החורגות הרבה מעבר למראה התעשייתי והגז של בטון אפור חשוף (שגם לא יש מקום בסגנונות ומבנים מסוימים כמובן).

 

איך זה עובד בפועל? יישומים של בטון דקורטיבי

ראשית, בטון דקורטיבי משמש בעיקר לעיצוב וגימור משטחי רצפה, אך הוא בהחלט זמין ורלוונטי מאוד גם לקירות, כאשר היישומים הדקורטיביים השונים מתאימים גם לחוץ וגם לפנים. המטרה הסופית היא לקבל קיר בטון דקורטיבי, כאשר לאחר היציקה מיישמים על הבטון שינויים ויזואליים ועיצוביים שונים כדי להשיג מראה מסוים, מתוכנן מראש ואסתטי מאוד, החל ממראה של בטון משופשף ועם סטייל “ידני” או טבעי, דרך משטחי בטון צבעוניים ומרשימים עם התכונות והגימור של בטון (ולא של אפוקסי למשל!) ועד יישום של דוגמאות גיאומטריות ויצירתיות מורכבות – השמיים הן באמת הגבול בכל הנוגע לעיצובים ויישומים ויזואליים של בטון דקורטיבי. 

את העיצוב והדקורציה בפועל של הבטון מבצעים באמצעות מגוון טכניקות, בהתאם לתוצאה האסתטית הרצויה, כאשר לעיתים הביצוע כולל מיכון מיוחד (למשל מכונות החלקה) ובמקרים אחרים טכניקות של בטון דקורטיבי מצריכות יישום חומרים ייעודיים למטרה זו, שימוש בתבניות בטון דקורטיבי מיוחדות ליציקה העליונה של המשטח וכיוצא באלו – באמת עולם ומלואו של אפשרויות, יישומים ובעיקר של התוצאה הוויזואלית הסופית. לא בכדי מדובר על אפשרות שהיא התגשמות חלום עבור אדריכלים ומעצבי פנים רבים. 

אלו כמה דוגמאות ליישומי בטון דקורטיבי אפשריים ונפוצים: 

  • שינוי גוון סופי של משטח בטון מוחלק באמצעות שימוש בחומר אימפרגנציה מגוונת לבטון דקורטיבי.
  • יישום סילר מגוון המתאים במיוחד לבטון חשוף, מספק הגנה ואטימה וגם מראה אסתטי מיוחד. 
  • יישום של צביעה בדוגמאות מיוחדות על גבי משטחי הבטון.
  • ביצוע של ערבולים, מריחות וכיוצא באלו על משטח הבטון, עוד לפני ייבוש סופי כדי לקבל מרקם ייחודי.
  • חריצת קווים בדוגמאות גיאומטריות ודפוסים יצירתיים שונים לקבלת מראה מרשים ומיוחד של הבטון, ידנית או באמצעות “רובוט” חכם. 
  • יצירת מראה אסתטי של ריצוף טבעי, שביל “עתיק”, אבנים משתלבות וכן הלאה – הכל בתוך בטון דקורטיבי וללא הדבקת אריחים או התקנת אבנים. 

 

רוצים לשמוע עוד על חומרים מקצועיים ואיכותיים המתאימים ליישומי בטון דקורטיבי? פנו היום לנציגי NTSI ונמצא לכם את החומרים האידיאליים לצרכים שלכם. 

מצא את החנות הקרובה אליך