מהו בטקל?

בטקל זו תערוב שמורכבת ממלט, חומר מקציף וחול אשר מיועדת ליישום על גגות שטוחים. ההרכב של החומרים, בשילוב החומר המקציף, הופכים את התערובת לקלה ואוורירית מאוד (מורכבת בעיקר מבועות שנוצרות בתהליך ההקצפה), ומכאן גם מגיע שמה – בטון קל.

בטקל מיישמים בעיקר על גגות, ותערובת זו מושלמת ליצירת בידוד תרמי, כמו גם שיפויים על הגג. השיפועים נותנים מענה לבעיות ניקוז של מים, והם מסיטים את המים מהגג ומכוונים אותם אל המרזבים או פתחי הניקוז בצורה יעילה.

תערובת הבטקל מאוד שימושית, פשוטה ליישום ומציעה המון יתרונות למבנה ולמשתמשים כאחד. יחד עם זאת, לאחר שמיישמים אותה על הגג, צריך להמתין שבועיים לפני שממשיכים את פעולות האיטום. ברוב המקרים מיישמים שכבה של בטקל לפני שמניחים חומרי איטום אחרים על הגג, כמו למשל יריעות PVC או יריעות ביטומניות.

כיצד יציקת בטקל מתבצעת?

כפי שציינו קודם לכן, בטקל מיישמים על גגות של מבנים, בהתאם לתקנים הנדרשים. התקן גם מגדיר את סוג השיפוע הנדרש ולכן צריך ידע מקצועי, כמו גם היכרות עם כל התקנים הנדרשים כדי לעשות את העבודה על הצד הטוב ביותר. לפני שמיישמים את החומר אנשי המקצוע מותחים חוטים מחלקו העליון של הגג ועד לפתחי הניקוז על מנת לדעת היכן ליישם את התערובת וכדי ליצור את השיפוע הנדרש בהתאם לתקן.

השלב הבא בתהליך הוא שפיכת הבטקל על גג המבנה, הבטקל מגיע במערבל בטון ומיושם מהמפלס העליון כלפי מטה. כדי להעלות את החומר לגג משתמשים בצינור ארוך שדוחף אותו ממערבל הבטון כלפי מעלה באמצעות משאבה. במהלך פיזור החומר יוצרים את השיפוע הנדרש מהמפלס העליון ועד לפתחי הניקוז.

בתום היישום, התקן דורש תקופת המתנה לפני שממשיכים את תהליך האיטום, כאשר פרק הזמן המומלץ משתנה בהתאם למזג האוויר ואופי העבודה.

היתרונות של בטקל

אחת הסיבות שבטקל הפך לחומר כל כך נפוץ היא שהוא מציע המון יתרונות: זהו חומר קל מאוד בגלל בועות האוויר שבתוכו, והוא גם דליל כך שאפשר לשפוך וליישם אותו על הגג בצורה פשוטה וקלה יחסית. כמו כן, החומר מגיע במערבל בטון לאתר העבודה כשהוא כבר מוכן, וממנו מועבר על ידי משאבה ישירות אל הגג, כך שלא צריך להכין אותו במקום.

תכונה נוספת ומאוד בולטת של הבטקל היא שהוא בעל משקל קל ולכן הוא מתאים ליישום גם על גגות של מבנים ישנים. האפשרות ליצור שיפועים על הגג באמצעותו, מונעת הצטברות של מי גשמים באזור אחד, משפרת את הניקוז ומונעת בעיות כמו נזילות, רטיבות ואת ההשלכות הנלוות לכך.

מהו בטקל?

החשיבות של עבודה עם חברה מקצועית

לבטקל יש יתרונות רבים, ולכן זהו חומר מאוד שימושי עבור בידוד תרמי ובעיות ניקוז. עם זאת, כדי שימלא את ייעודו על הצד הטוב ביותר, גם העבודה עצמה צריכה להתבצע במקצועיות, החל בערבוב ויצירת החומר עצמו ועד יישומו על הגג בפועל, קל וחומר כשיש תקנים מאוד מפורטים אשר נוגעים לעבודה עם בטקל שגם מתייחסים בין היתר ליישום החומר בתנאי אקלים שונים. לכן חשוב מאוד לעבוד עם חברה מקצועית ובעלת ידע וניסיון בתחום, שמכירה את התקנים השונים ויכולה ליצור את שכבת הבידוד הרצויה, והכל – תוך הקפדה על סטנדרטים של מקצועיות ואיכות מהשורה הראשונה.

מצא את החנות הקרובה אליך