סוגי ומאפייני אבנים בישראל

האבן הטבעית משמשת את ענף הבנייה הישראלי בדרכים רבות. כיום ישנם סוגים שונים של אבנים בארץ ולכל סוג תכונות מיוחדות ושימושים ייעודיים. כמו כן לכל אבן יש את שיטות העיבוד המתאימות לה ואת הדרכים המומלצות לתחזוקתה. למרות שישנן אבנים הנפוצות יותר מאחרות עבור בנייה, ריצוף, חיפוי, קירוי ועיצוב ועוד, מלבדן בארץ ישראל ישנו מגוון גדול של אבנים מענייניות המתאימות למגוון רחב של שימושים, כך שבפני מעצבים, אדריכלים וקבלנים עומדות אפשרויות רבות אשר אליהן לא תמיד כולם מודעים.

סוגי אבנים:

אבן כורכר

השימוש באבן כורכר ישראלית מאוד נפוץ בארץ. אבן זו מתאימה בעיקר לחיפוי קירות פנימיים וחיצוניים. היות ומאוד קל לעבד אותה ניתן לעצב ולחתוך אותה בדרכים ייחודיות היא מתאימה לקרניזים, תבליטים ואלמנטים דקורטיביים שונים. אבן זו רכה יחסית, היא בעלת אחוזי ספיגה גבוהים ובתנאי חוץ עם הזמן תשנה את צבעה.

אבן חירבה

אבן חירבה היא אבן כורכר שנעשה בה שימוש חוזר. מדובר באבנים שפורקו מבתים ישנים ועברו תהליכי עיבוד ושיקום. את האבנים מנסרים, מנקים וחוצבים למידות ולגדלים הרצויים, זאת לצד שמירה על המראה האותנטי המקורי. מאפייניה דומים לאבן כורכר ישראלית. היא רכה, סופגת ונחשבת לפחות איכותית.

אבן חברונית

אבן זו מכונה שיש חברוני אולם תכונותיה דומות יותר לתכונות אבן גיר. אבן זו נחצבת בהר חברון והמראה שלה אינו אחיד: היא בעלת עורקים המקנים לה עומק וגוון. אבן זו היא שם כולל לשלושה סוגי אבנים הנחצבות באזור וזהות לה בתכונותיהן והן אבן אינג’סה, אבן שיוך ואבן חלילה.

אבן גיר

אבן גיר מתאימה בעיקר לענף הבניה הירוקה והיא משמשת לבניה, חיפוי, קירוי ואף שימור של טמפרטורות המבנה. היא פשוטה ונוחה לעיבוד והנה בעלת אחוזי ספיגה הנחשבים לגבוהים יחסית, לכן צבעה של האבן ישתנה בתנאי חוץ. עם זאת שינוי הצבע מקנה לה מראה עתיק וייחודי.

אבן ירושלמית

כנגזר משמה, מקורה של אבן זו בירושלים. ייחודה בצבעים ובגוונים הבהירים שלה והיא מתאימה מאוד לבניית חוץ וחיפוי קירות ומשטחים חיצוניים מכיוון שאחוזי הספיגה שלה נמוכים. אבן זו נוחה לעיבוד ואפשר לעבד אותה למידות וגדלים שונים על פי דרישה.

ביר ז’ית

אבן ביר ז’ית נכרית בצפון מערב ירושלים ונחשבת לאבן קשה המתאימה לשימושים מגוונים בענף הבנייה. לאבן זו תכונות טובות לרבות אחוזי ספיגה נמוכים יחסית לאבנים אחרות, כמו כן היא נוחה לעיבוד בדרכים שונות ומגוונות.

אבן קבטיה 

אבן קבטיה נפוצה בעיקר באזור ג’נין והגוונים שלה נעים בין שמנת לפנינה. אבן זו מתאימה לשימושי חוץ ופנים ומחירה נמוך יחסית. לאבן זו אחוזי ספיגה גבוהים ולכן היא עשויה לשנות את צבעה עם הזמן אולם לרוב הדבר מוביל למראה אותנטי ומיוחד.

אבן ג’מעין 

אבן זו נחצבת באזור שכם והנה ידועה באיכותה. היא בעלת גוון לבן עד אפרפר, בעלת אחוזי ספיגה מאוד נמוכים ונחשבת לאחת האבנים העמידות והחזקות ביותר בארץ. ניתן לעבד אותה בדרכים שונות, וצורת העיבוד שלה גם משפיעה על המראה הסופי שלה.

אבן בזלת

אבן זו נפוצה באזור הצפון וצבעה נע בין אפור כהה לשחור. היא בעלת אחוזי ספיגה נמוכים, מידת עמידותה גבוהה והיא תשמור על המראה שלה גם בתנאי חוץ. תכונותיה הופכות אותה לבחירה טובה עבור ריצוף ומדרך.

אבן מצפה

אבן זו נכרית באזור מצפה רמון וגווניה נעים בין צהוב לאפור. לאבן זו ישנו מראה מאוד מעניין, מכיוון שפניה אינם אחידים. האבן נוחה לעיבוד וניתן לחצוב אותה במידות וגדלים מיוחדים.

אבן רמאלה

אבן רמאלה בעלת גוון אדום והמראה שלה מאוד מיוחד. היא מתאימה למגוון גדול של שימושים בפנים ומחוץ לבית, היא נוחה לעיבוד ותכונותיה דומות לאבן הירושלמית.

אבן סלייב

אבן סלייב נחצבת באזור בית לחם וקשת הגוונים שלה נעה בין ורוד לאדום. היא נוחה לעיבוד ומתאימה מאוד לשימושים כמו ריצוף, חיפוי ומדרך.

אבן עצמון

אבן הנפוצה בעיקר בצפון הארץ ומוכרת גם בשם ירקה. הצבע שלה בעל גוון בז’ עד חרדל עליו היא שומרת לאורך זמן. אבן זאת בעלת אחוזי ספיגה נמוכים, היא עמידה ומתאימה לכל שימוש.

שחיקתן של אבנים טבעיות

השימוש באבנים מקומיות טבעיות הנו נפוץ הן בתוך מבנים והן מחוצה להם. אבנים משמשות למטרות שונות כמו למשל עבור חיפוי, ריצוף, קירוי, מדרכות, שבילים ועוד. לכל אבן תכונות משלה וכיום ישנה חשיבות רבה לתכונות אלו בעת בחירת סוג האבן, במיוחד אם רוצים להבטיח עמידות גבוהה יותר לאורך השנים. עם זאת חשוב לדעת שגם אם קיימת העדפה לאבן מסוימת אשר תכונותיה אינן עמידות לשחיקה ובלאי, כן ניתן לעשות שימוש בחומרים ייעודיים ומיוחדים אשר יהפכו את האבן לעמידה יותר, ימנעו מלכלוך להצטבר בנקבוביות שלה וישפרו את תכונותיה בצורה משמעותית. כמו כן ניתן למנוע את השחיקה הטבעית של כל אבן מעוד מועד ואף לשקם אבנים מתפוררות על ידי פתרונות שונים ומגוונים.

מצא את החנות הקרובה אליך